23.05.20223 min
Bulldogjob

Bulldogjob

5 książek do przekwalifikowania się do branży IT

Sprawdź 5 książek, które pomogą Ci się przebranżowić i wejść do świata IT.

5 książek do przekwalifikowania się do branży IT

Jesteś na początku swojej zawodowej drogi i myślisz o rozpoczęciu kariery w branży IT albo chcesz się przebranżowić i zastanawiasz się, jak zacząć?

Nie ulega wątpliwości, że tak jak w każdym innym zawodzie, także w IT potrzebna jest wiedza praktyczna i doświadczenie. Nie zdobędziesz jej jednak bez solidnych podstaw teoretycznych.

Specjaliści PWN zebrali książki, które pozwolą Ci zobaczyć, na czym polega praca w IT na różnych stanowiskach – od testera, specjalistę danych, po programistę i architekta oprogramowania. Dzięki nim sprawdzisz, jak wygląda praca w tych zawodach i zdecydujesz, czy któryś z nich jest właśnie dla Ciebie.

Na start

Na początek warto zrozumieć, na czym polega programowanie. Dzięki temu odpowiesz sobie na pytanie, czy jest to zajęcie dla Ciebie. Osoby początkujące w tym temacie i te, które dopiero chcą zacząć przygodę z programowaniem, powinny poznać jego elementy oraz ekosystem programistyczny, a także sposoby radzenia sobie z podstawowymi problemami.

Dobrą książką na start będzie „Zrozumieć programowanie” autorstwa Gynvaela Coldwinda.

Dowiesz się z niej, m.in. jak poradzić sobie z trudnościami napotykanymi podczas programowania czy operować na danych tekstowych, binarnych, plikach, strumieniach, pakietach danych, oraz jakie są najczęściej popełniane błędy. Zaprzyjaźnisz się też z niskopoziomowymi aspektami informatyki.

Chcę programować. Co dalej?

Jeśli stwierdzisz, że programowanie jest dla Ciebie, to przed Tobą decyzja, od jakiego języka programowania zacząć. Opcji do wyboru masz naprawdę wiele. Jeśli chcesz zacząć od czegoś w miarę prostego, specjaliści PWN polecają język Go.

Dzięki książce „Zacznij programowanie w Go” opanujesz podstawy i zasad języka Go. Poznasz składnię Go, będziesz pracować z typami i funkcjami, odkryjesz bardziej zaawansowane zagadnienia, jak stan i współbieżność, po drodze rozwiązując ćwiczenia, które pomogą utrwalić to, czego się nauczyłeś.

Jak już opanujesz dobrze jeden język programowania, nauka każdego kolejnego będzie przychodziła Ci już znacznie łatwiej. 

A może testowanie?

Sektor wytwarzania oprogramowania i nowych technologii to prężnie rozwijająca się branża. Dla tzw. osób nietechnicznych najłatwiejszym sposobem wejścia do niej jest rozpoczęcie pracy jako tester oprogramowania. Być może testowanie będzie dla Ciebie zawodem na całe życie, a może etapem pośrednim w drodze do programowania, analizy biznesowej czy też zarządzania. 

Jeśli chcesz poznać wszystkie najważniejsze aspekty pracy testera, odpowiedzialności testerskiej oraz wymagane kompetencje miękkie i twarde w odwołaniu do realiów rynkowych i współczesnych trendów to publikacja „Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia” jest dla Ciebie.

Książka dzieli się na dwie części: w pierwszej omówiono podstawy zawodu testera, a w drugiej przedstawiono praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy.

Co robi specjalista danych?

Czy myślałeś kiedyś o karierze w Data Science? Jest to prężnie rozwijająca się dziedzina, która gwarantuje nie tylko ciekawe wyzwania zawodowe, ale też atrakcyjne zarobki. Przewiduje się, że w przyszłości zapotrzebowanie na specjalistów od danych wzrośnie o blisko 40%.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, ale nie wiesz, jak zacząć, polecam książkę „Kluczowe kompetencje specjalisty danych. Jak pracować z danymi i zrobić karierę”. Jest to publikacja, która w sposób kompleksowy omawia takie kwestie jak gromadzenie, przygotowanie, analiza, wizualizacja i prezentacja danych.

Znajdziesz w niej też treści dotyczące sieci neuronowych i uczenia głębokiego. Niezależnie od tego, czy poszukujesz pracy, czy po prostu chcesz rozwinąć swoją obecną karierę w Data Science, ta książka może Ci w tym pomóc.

Kolejny krok. Architekt oprogramowania

Jak zdobędziesz już doświadczenie w programowaniu, być może zechcesz rozwijać swoje umiejętności projektowe.

Książka „Zostań architektem oprogramowania” to idealny wstęp do architektury oprogramowania dla programistów. Dla osób zupełnie nowych w projektowaniu architektury oprogramowania będzie doskonałym wprowadzeniem do tego tematu.

Zaczniesz od podstaw i przejdziesz przez elementarne zasady, które należy znać, aby móc stać się architektem oprogramowania. Praktyczne ćwiczenia, rzeczywiste scenariusze i praktyczne narzędzia do podejmowania decyzji sprawią, że zdobędziesz doświadczenie potrzebne do zostania pewnym architektem oprogramowania.

Sprawdź najnowsze rabaty na książki z IT w ksiegarnia.pwn.pl i uzupełnij swoją domową biblioteczkę o brakujące tytuły. 

<p>Loading...</p>