24.02.20214 min
Julie Garcia Perilla

Julie Garcia PerillaSenior Bioinformatics Software EngineerMemorial Sloan Kettering Cancer Center

5 książek do nauki Pythona w 2023

Poznaj 5 wartościowych książek do nauki Pythona w 2020 roku, które będą przydatne i dla początkującego i bardziej zaawansowanego kodera.

5 książek do nauki Pythona w 2023

Nauka online jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek. Istnieją setki sposobów na zgłębianie języków programowania online, zwłaszcza jeśli chodzi o Pythona. Jednak nadal uwielbiam uczyć się z książek. Kiedy otwieram książkę o programowaniu, często odłączam się od Internetu i programuję w bańce, odcięta od wszelkich rozpraszaczy.

Dzięki książkom mogę na spokojnie zgłębiać niektóre tematy, co pomaga dobrze zrozumieć materiał.

W tym artykule polecę pięć lektur, które rozwiną Twoje umiejętności programowania w Pythonie od poziomu początkującego do zaawansowanego w ciągu zaledwie kilku miesięcy. 

Python. Instrukcje dla programisty

“Python. Instrukcje dla programisty” Erica Matthesa to fantastyczna pozycja dla nowicjuszy.

Ta książka dobrze uczy podstaw Pythona, a także przedstawia kilka przykładów kodu do natychmiastowego praktycznego zastosowania.

Pozycja ta zawiera nawet instrukcję "krok po kroku", jak stworzyć prostą aplikację webową z Django, która obejmuje również uwierzytelnianie. Rozdział z instrukcją poprowadzi Cię przez proces wdrażania aplikacji na Heroku po jej zbudowaniu. Samouczki często pomijają kwestię wgrania aplikacji na produkcję, a tutaj jest to wyjaśnione. 

Książka ta pomaga zrozumieć, jak używać Pythona w różnych aspektach tworzenia prawdziwej aplikacji i, co więcej, bardzo przyjemnie się ją czyta.

Efektywny Python

Książki z serii „Efektywne programowanie” czytam od lat. Zaczęłam od "Efektywne programowanie: C++" na początku 2000 roku, która wyniosła moje umiejętności nabyte w szkole na wyższy poziom.

Dotąd przeczytałem jeszcze "Efektywniejsze programowanie: C#" i "Efektywne programowanie: Python". Każda z tych książek opiera się na podobnym motywie. Kiedy opanuje się podstawy danego języka, należy poznać najlepsze praktyki, aby pisać czytelny kod wielokrotnego użytku. Seria „Efektywne programowanie” skutecznie pomaga w podróży od początkującego do zaawansowanego programisty.

“Efektywny Python” Bretta Slatkina nie jest tutaj wyjątkiem. To jedna z tych książek, którą albo czytasz od deski do deski, albo trzymasz na biurku i otwierasz, kiedy chcesz sprawdzić, czy jest tam coś, co przyda się przy Twoim obecnym projekcie.

Uwielbiam takie podejście w mojej własnej nauce. Najpierw wymyśl, jak coś zrobić, a potem, gdy opanujesz podstawy, skup się mocno na tym co wymaga poprawy. W ten sposób bardzo dobrze opanujesz dany język programowania.

Python 3 Object-Oriented Programming 

Jeśli piszesz full-stackową aplikację webową lub pracujesz przy większym projekcie z zakresu analizy danych, najprawdopodobniej będziesz chciał zacząć tworzyć komponenty wielokrotnego użytku.

Chociaż pisanie w Pythonie w sposób zorientowany obiektowo nie jest konieczne, to te podejście pozwala na dobrą hermetyzację kodu (lub tworzy tego iluzję) i czyni go bardziej czytelnym dla innych programistów. Nie wspominając o tym, że Twoje aplikacje są wtedy łatwiejsze do testowania i utrzymania.

"Python 3 Object-Oriented Programming" autorstwa Dusty Phillipsa szczegółowo opisuje, jak rozpocząć tworzenie klas w języku Python i przekazuje najlepsze praktyki do robienia tego. Jest ona również świetna do nauki niektórych popularnych wzorców projektowych używanych w Pythonie. 

Niektóre z nich są implementowane inaczej, w innych mocno typowanych językach, więc jeśli programowało się wcześniej w C ++, C# lub Javie, warto przeczytać, jak te wzorce są implementowane w Pythonie.

Python Tricks The Book 

Gdy jest się już gotowym na wyniesienie swoich umiejętności programowania w Pythonie na wyższy poziom, czas sięgnąć po "Python Tricks The Book" Dana Badera.

Programuję w Pythonie od lat, ale gdy ostatnio przeczytałam tę książkę, bardzo wiele się nauczyłam. Konstrukcje w Pythonie są w niej pokazane w niespotykany sposób. Ta książka jest idealna zarówno dla początkujących, jak i ekspertów.

Nie musisz jej czytać po kolei. Każda sekcja jest niezależna, więc można ją po prostu przeglądać, szukając czegoś, co Cię zainteresuje.

Zaawansowany Python

Muszę przyznać, że dopiero co zaczęłam czytać "Zaawansowanego Pythona" autorstwa Luciano Ramalho, ponieważ tak wielu polecało ją jako książkę dla ekspertów.

Książka ta opisuje najlepsze praktyki dotyczące zaawansowanych funkcji Pythona, takich jak generatory, i kiedy z nich korzystać, różne sposoby implementacji współbieżności oraz cały rozdział o metaprogramowaniu.

Więcej powiem na jej temat, gdy ją skończę. Niemniej, uzyskała ona świetne recenzje wśród zaawansowanych programistów Pythona, więc mam duże oczekiwania.  

Z każdą przeczytaną książką lub ukończonym kursem, będziesz dostrzegać więcej swoich braków, a Twój umysł będzie kojarzyć rzeczy, których wcześniej ze sobą nie łączył.

Jeśli chcesz być ekspertem w programowaniu, musisz nauczyć się jak największej liczby różnych konstrukcji i wzorców. Możesz nie być w stanie poprawnie ich zaimplementować z pamięci, ale to nic. 

Jednak świadomość, że istnieją pewne metody programowania, pozwoli Ci je wyszukać i poszerzać swoje umiejętności. 

Przyjemnego programowania!Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>