Diversity w polskim IT
Michał Wrona
Michał Wrona Software QA Tester @ uTest

21 narzędzi do testowania, dzięki którym zwiększysz wydajność

Zwiększ swoją wydajność w pracy jako tester oprogramowania.
28.01.20224 min
21 narzędzi do testowania, dzięki którym zwiększysz wydajność

Jestem przekonany, że uda Ci się poprawić swoją efektywność dzięki wypróbowaniu poniższych narzędzi. Wszystkie programy można rozłożyć jako skróty na pasku zadań. W ten sposób mogą prezentować się propozycje 1-16 z listy:


Tak natomiast możemy ulokować narzędzia 17 i 18: 

 

1. Standardowa przeglądarka Chrome

Skrót, z którego korzystam także prywatnie - z wieloma rozszerzeniami, o których wspomnę na koniec. Narzędzie bezpłatne.

2. Przeglądarka Chrome

Bez żadnych rozszerzeń, do testowania. Można zapytać: dlaczego nie tryb prywatny? Z dość prostej przyczyny - czasami przy testowaniu trzeba zachować pliki cookie, a znikają one każdorazowo przy ponownym uruchomieniu przeglądarki w trybie incognito. Narzędzie jest bezpłatne.

3. Firefox, Edge, Internet Explorer 11

Bez dodatków, tylko do testowania. Dostępne bezpłatnie.

4. ShareX

Jestem fanem tego narzędzia do tworzenia zrzutów ekranu. I nie tylko tworzenia - można je modyfikować na wiele sposobów.

Przy robieniu zrzutów ekranu mam możliwość wyboru interesującego mnie obszaru. Mogę wtedy dodatkowo dodać strzałkę, zaznaczyć jakiś fragment, napisać coś na ekranie, zamazać, itd. Ścieżka do wykonanego zrzutu lub nagrania kopiuje się automatycznie do schowka. Wszystko, co muszę zrobić udostępniając zrzut ekranu to kliknąć ,,Wybierz pliki” i wkleić ścieżkę do pliku. Jeśli nie chcesz kopiować ścieżki pliku, możesz po prostu przeciągnąć plik z przyjaznego UI i upuścić.

Narzędzie jest darmowe!

5. Vysor

Screen mirroring do urządzeń na Androidzie. Nie wymaga połączenia z Internetem - po prostu połącz telefon z komputerem, a uruchomi się automatycznie. Wersja bezpłatna jest ok, ale płatna ($10) umożliwia też szybką instalację plików .apk poprzez drag&drop.

6. Reflector 2

Screen mirroring do urządzeń na iOS. Wymaga połączenia z tą samą siecią, co komputer, którego używasz. Możliwe jest podłączenie wielu urządzeń jednocześnie - wtedy wyświetli się każdy ekran. Przydaje się, gdy chcesz porównać ekran między dwoma (lub więcej) urządzeniami. Reflector 2 kosztuje $18.

7. AirServer Universal

Na Androida i iOS-a. Był moim pierwszym programem do screen mirroringu i, chociaż już z niego nie korzystam, mam go na wszelki wypadek. Dostępna jest bezpłatna, czternastodniowa wersja próbna oraz wersja płatna: od $7 do $33 (licencja komercyjna).

8. iTools 

Program dobrze znany i przydatny program przy instalacji aplikacji w formacie .ipa (iOS), zbierania logów i raportów błędów. iTools jest pomocny również gdy chcemy nagrać strumień AirPlay nie przenosząc go na komputer (przykład: aplikacje TV). Ponadto, czasem trzeba coś nagrać offline, bez połączenia z Internetem. Poza tym niektóre aplikacje mogą się zawieszać lub działać inaczej ze strumieniem AirPlay. W takim wypadku trzeba skorzystać albo z iTools, albo nagrać ekran drugim urządzeniem. iTools jest dostępny w wersji bezpłatnej i płatnej (ok. $30).

9. Freemake Video Converter

Prosty, a bardzo przydatny konwerter video. Można w nim skracać video, zmieniać rozszerzenia, redukować rozmiar pliku, wycinać lub dodawać dźwięk z pliku, obrócić nagranie, itd. Mamy wybór między wersją bezpłatną i płatną - ale tylko $3. A to bardzo dobry wydatek! 

10. HandBrake

To drugi video converter, z którego korzystam. Tylko, gdy muszę konwertować .mov na .mp4, bo - o dziwo - Freemake ma z nimi problem. HandBrake jest bezpłatny.  

11. PointerFocus 

Bardzo przydatne narzędzie do podkreślania kliknięć kursora, naciśnięć klawiszy czy wyszarzania obszaru - zobacz przykład przy ShareX. PointerFocus jest dostępny w wersji bezpłatnej oraz płatnej (ok. $12).

12. Wbudowany klient e-mail Windowsa

Stworzyłem około dziesięć adresów e-mail w celach testowych - i wszystkie trzymam tutaj, w jednym miejscu. Bezpłatnie. 


13. Notatnik 

No cóż - Notatnik. :) Korzystam z niego do logów urządzeń. Jest za darmo. 

14. Skrypt do zbierania logów z iOS

Logi zbierają się automatycznie, gdy otwieram ten plik przy podłączonym telefonie lub tablecie. Wystarczy zaznaczyć, skopiować i wkleić do Notatnika. 

15. ADB

To jeszcze inny sposób na zbieranie logów, tym razem na Androida. Korzystam z niego na swój własny sposób. Otwieram wiersz poleceń (cmd), wpisuję “adb logcat” i logi zbierają się automatycznie. 

16. Rambox 

Moje najnowsze narzędzie. Chcesz pomieścić w jednym miejscu pocztę e-mail, chat uTest, Messenger, Whatsappa, Slacka i wiele więcej? 

17. PhraseExpress

Przydatny do tekstowych makro. Można je edytować na mnóóóstwo sposobów. Na przykład, piszemy „m@”, które program przerobi na nasz adres e-mail, nazwisko lub cokolwiek, co wybierzemy w ustawieniach. PhraseExpress jest bezpłatny. 

18. Ditto 

Służy do zarządzania zawartością schowka systemowego. Przechowa w jednym miejscu wszystkie skopiowane linki, teksty, logi, etc., abyśmy mogli dostać się do nich później. Niejeden raz mnie uratował. Jest bezpłatny.

Teraz pora na rozszerzenia Chrome'a: 

1. RSS Feed Reader 

Jeśli chcesz być na bieżąco np. z płatnymi projektami na tablicy uTest, przeczytaj ten artykuł.

2. Autofill

Zazwyczaj mam problemy z wbudowanym managerem szablonów na platformie, dlatego korzystam z zewnętrznego rozszerzenia Chrome. W ten sposób mogę mieć wiele szablonów do wielu projektów, czy urządzeń. 

3. Pushbullet 

Kolejne świetne rozszerzenie. Pozwala na wysłanie linku z komputera na dowolne z urządzeń - po szybkiej instalacji aplikacji Pushbullet. 

Powodzenia!


Artykuł jest też dostępny w angielskiej wersji językowej. 

<p>Loading...</p>