22.10.20214 min
 Bernard Bado

Bernard Bado

19 snippetów z piekła rodem, które nie powinny powstać!

Na pewno demony maczały palce w natchnieniu do napisania tych snippetów. Sprawdź, dlaczego powinieneś się ich wystrzegać (w miarę możliwości) jak ognia.

19 snippetów z piekła rodem, które nie powinny powstać!

W pewnym momencie przytrafia się to każdemu z nas. Tworzysz kod, z którego nie do końca jesteś dumny. Kod, po napisaniu którego zastanawiasz się: „Jak mogłem napisać coś takiego?”. Nie ma się czego wstydzić. Jesteśmy tylko ludźmi. I czasami po prostu nie dajemy z siebie wszystkiego.

Zdarzyło się to mnie, zdarzyło się to Tobie, ale zdarzyło się to również innym programistom. Poświęciłem trochę czasu i zebrałem najgorsze fragmenty kodu, jakie udało mi się znaleźć. I dzisiaj Ci je pokażę.

Zrobię to jednak tylko pod jednym warunkiem. Musisz mi obiecać, że dasz im trochę taryfy ulgowej. Pamiętaj, że w pewnym momencie prawdopodobnie napisałeś coś podobnego. To powiedziawszy, załóżmy nasze okulary o nazwie „otwarty umysł” i zabawmy się trochę. A oto kandydatka numer jeden!

Odkrywanie Ameryki chyba nie wypaliło

Typ logiczny nie zwraca tego, czego szukasz. Co powinieneś zrobić? Odpowiedź jest prosta, tworzysz swój własny.

Magiczne liczby

Patrząc na to zdjęcie, nie mogę się nadziwić. Co by się stało, gdybyśmy zmienili jedną z tych liczb? Prawdopodobnie nic dobrego.

Przynajmniej jest podzielony na linie

Po samym wyglądzie tego bloku domyślam się, że jest to projekt szkolny. Nie dodam nic więcej jak najszczersze kondolencje dla nauczyciela.

Funkcja isEven z piekła rodem

Dzisiaj zobaczymy różne implementacje funkcji isEven.  Oto nasz kandydat. Powiedziałbym, że nieźle zaczęliśmy. Co o tym sądzicie?

Chciałbym, aby istniała funkcja do uzyskania String Size

Ten pomysł przeszedł przez głowę naszego kolegi programisty. Nie wahał się ani sekundy. I od razu wdrożył plan w życie.

Przebudzenie wewnętrznego dziecka

Jakkolwiek szalenie to brzmi, możesz używać emoji jako nazw zmiennych. Ale czy powinieneś używać ich w ten sposób? Spójrz na poniższy kod i zdecyduj sam.

Kto w ogóle czyta komunikaty?

Jeśli masz kolegę, który w kółko używa tego samego komunikatu. Pewnie robi to w ten sposób.

Na wypadek którejś z tych zmian

Przyszłość jest nieprzewidywalna. Może się zmienić z dnia na dzień, więc na wszelki wypadek warto zachować szczególną ostrożność.

Powód, dla którego warto kupić ultraszeroki monitor

Nie ma nic złego w długich nazwach zmiennych. Tak długo, jak pomagają one w czytelności kodu. Ale czasami musimy zadać sobie pytanie „Jak długo to już za długo?”

Genialne posunięcie

Nic dodać, nic ująć. Myślę, że ten komentarz mówi sam za siebie.

Typescript jest najlepszy

Jest coś dobrego w poczuciu bezpieczeństwa z typami. A jak lepiej upewnić się, że nie dostaniesz żadnych błędów? Ci kolesie to rozgryźli.

Jeśli to działa, to po prostu działa

Co tu więcej dodać. Upewnij się tylko, że suma parametrów zawsze wynosi 7. A funkcja nie może zawieść.

Upewnianie się, że to naprawdę jest bool

Jaka ilość pesymizmu to już za dużo pesymizmu? Powiedziałbym, że ten kod jest naprawdę blisko.

Test-Driven Development w najlepszym wydaniu

Propsy za użycie testów jednostkowych. Dalej jednak zastanawiam się nad jedną rzeczą. Co by się stało, gdyby test generował liczby losowe?

Czy możesz rozwinąć?

Wszyscy w pewnym momencie napisaliśmy skomplikowane instrukcje switch. Jednak tysiąc linii to chyba trochę za dużo. No ale w sumie... trochę tego jest do zrobienia.

Wypróbowanie instrukcji switch

Czy myślisz, że w przyszłości planowana jest rozbudowa tego przełącznika? Nie pozostaje nic innego, jak tylko w to uwierzyć.

Matematyka jest ciężka

Czasami nie jest niczym wstydliwym proszenie o pomoc z zewnątrz. W rzeczywistości istnieje nawet pakiet is-even. Czy zgadniesz, ile tygodniowo ma on pobrań? Ponad 150 tysięcy.

Kiedy do głowy napływają błyskotliwe pomysły

Czasami po prostu czujesz się jak buntownik. I musisz wszystko zrobić po swojemu. Ale myślę, że tutaj możemy się zgodzić, że tego typu kod nigdy nie powinien trafić do review.

Kiedy jesteś programistą, ale Twoją pasją jest kaligrafia

Eksperymentowałem z różnymi rodzajami czcionek. Ale muszę przyznać, że nigdy nie zaszło to tak daleko. Jeśli to sprawia, że zastanawiasz się „Czy tak właśnie pisane jest pirackie oprogramowanie?” to powiem Ci tylko, że nie jesteś sam.

Przemyślenia końcowe

Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście — oglądając te przykłady. Bo ja zdecydowanie tak. Jeśli masz jeszcze jakieś ulubione, nie krępuj się i podziel się nimi w komentarzach. A jeśli masz jakieś wstydliwe zdjęcie, którym chcesz się podzielić, również nie bój się go udostępnić.

Świetnie się bawiłem, przeglądając te fragmenty kodu. Przypomniało mi to moje początki. Podczas mojej kariery napisałem kilka fragmentów kodu, z których nie jestem dumny, ale na szczęście dla mnie, nikt nie zrobił im zrzutu ekranu. A przynajmniej mam taką nadzieję.

Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>