Zuzanna Jakubanis
Zuzanna Jakubanis Content manager @ Bulldogjob.pl

12 blogów o Javie

Zestawienie unikatowych i dobrych merytorycznie blogów, których nie zaszkodzi zasubskrybować.
29.03.20186 min
12 blogów o Javie

W zalewie informacji niełatwo odróżnić ziarna od plew - dlatego skompilowaliśmy listę wartościowych blogów. To potężna dawka informacji technologicznych od ekspertów i niezależnie, czy kodujesz od lat dziewięćdziesiątych, czy od wczoraj - na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

1. Baeldung

Baeldung jest w tej chwili jednym z najbardziej poczytnych blogów o Javie i powiązanych technologiach. Prowadzący go Eugen Paraschiv nazywa się edukatorem z zamiłowania. Potwierdza to, udostępniając przydatne kursy (REST with Spring, Jackson JSON Tutorial, LEARN Spring Security).

Multum bogatych w informacje publikacji - np. o Java Persistence, REST API, Springu, JSON w Javie. To super źródło dla zainteresowanych nowinkami, aktualizacjami i wskazówkami. Jedną z jego największych zalet jest ilość bardzo dobrych jakościowo informacji - od różnych autorów. Często każdy dzień oznacza kilka nowych artykułów.

Przydatny newsletter The Java Weekly: http://www.baeldung.com/java-web-weekly

http://www.baeldung.com/



2. Thoughts on Java

Mózgiem stojącym za tym blogiem jest Thorben Janssen. Pracuje w branży od 15 lat, specjalizując się w tematach związanych z frameworkiem Hibernate. Autor bestsellerowej według Amazona książki - Hibernate Tips.

Thoughts on Java to coś więcej niż zwykły blog. To kopalnia bardzo dokładnych informacji dla odbiorców na wszystkich poziomach zaawansowania - w formie postów, poradników, wideo z YouTube, warsztatów i kursów online. Wiedzą na filmikach dzieli się sam Thorben, zagłębiając się w treści związane z Hibernate.

Rejestracja na Thoughts on Java oznacza dostęp do ściągawek, e-booków i wskazówek do pobrania, dotyczących Hibernate.

https://www.thoughts-on-java.org/



3. JavaWorld

Ten blog jest właśnie tym, czego można spodziewać się po nazwie. To wiodące, niezależne źródło dla developerów Java Enterprise, architektów i managerów, którzy chcą być na bieżąco. Można zgłębiać tu wiedzę: od podstaw Javy, open source, po newsy związane z karierą w IT.

Szeroki zakres informacji sprawia, że blog można uznać za idealny punkt startowy dla tych, którzy z programowaniem zaczynają. To z myślą o nich powstała seria Java 101, poruszająca tematy kodowania, składni, API, pakietów. Jeśli nie do końca jesteś pewien o czym piszemy, tym bardziej tam zajrzyj.

A dla bardziej zaawansowanych? JavaWorld publikuje artykuły o narzędziach i aktualizacjach - wartościowe obserwacje i opinie od specjalistów z branży.

https://www.javaworld.com/



4. Java Revisited

Jeśli szukasz przewodników krok po kroku - to miejsce jest dla Ciebie. Dobry adres dla początkujących i zaawansowanych. Autorem jest Javin Paul z siedmioletnim doświadczeniem w branży.

Co ciekawe, jeden z bardziej popularnych cykli na blogu wywodzi się z ,,wywiadów'' prowadzonych przez czytelników. Użytkownicy konsultowali się z Javinem co do kwestii związanych z Javą, on natomiast wybierał ulubione pytania i rozwijał je w formie obszernych, zaangażowanych artykułów-odpowiedzi.

Znajdziemy tu publikacje... no tak, o Javie :-), protokole FIX i Tibco RV. Pasjonaci mogą cieszyć się mnóstwem przydatnych publikacji z popularnych kategorii: o samym języku, wzorcach projektowych, wielowątkowości, programowaniu obiektowym, frameworku Spring.

Java Revisited to także kopalnia odpowiedzi na programistyczne pytania, które często padają podczas rozmów o pracę.

Tysiące artykułów - a nowe pojawiają się kilka razy w tygodniu.

http://javarevisited.blogspot.com/

5. Antonio’s Blog

Tytułowy Antonio to Antonio Goncalves, expert Java EE consultant. Na blogu zamieszcza linki do swoich prezentacji na międzynarodowych konferencjach, prace badawcze i artykuły - związane głównie z konferencjami Devoxx, Server Side Symposium i Jazoon. Antonio opublikował książki o Java EE 7, Java EE 6 z Glass Fish 3 i kilka innych.  

Posty na blogu i praktyczne artykuły są bardzo liczne. Koncentrują się na tematach blisko Javy - serwerach aplikacji Java EE 7, schematach bazy danych, języku Groovy, Intellij IDEA, etc.

https://antoniogoncalves.org/



6. Vlad Mihalcea

Autor bloga pracuje jako developer advocate w monachijskim Red Hat - nad projektem na frameworku Hibernate. Jego internetowe dziecko to prawdziwy sukces - na tyle, że Vlad Mihalcea przekuł opublikowane artykuły w książkę High-Performance Java Persistence, wzbogacając ją o nowe treści.

Na blogu publikuje dużo, na różne tematy: Java, powiązane frameworki i technologie (Hibernate, Spring, JOOQ, SQL, etc.). Zdarza mu się pisać m.in. o testach integracyjnych baz danych, logowaniu wyrażeń JDBC, dziedziczeniu. Ostatnio skupia się głównie na Hibernate, przemycając na blogu wskazówki, sztuczki, opisy najlepszych praktyk. Informacje przydatne dla devów na różnym poziomie wtajemniczenia, którym zależy na ciągłym poszerzaniu wiedzy.

Blog Vlada odwiedza miesięcznie 75k internautów.

https://vladmihalcea.com/



7. Java, SQL and JOOQ

Jeśli szukacie bogatego źródła o JOOQ, ten blog to dobry wybór. Jest świetny, a publikacje o bibliotece JOOQ, sztuczkach ze SQL i najlepszych praktykach kodowania w Javie zawsze trzymają poziom.

Ale zawartość jest różnorodna, znajdziemy tu ciekawe posty o silnikach baz danych SQL i NoSQL, typach generycznych w Javie, strumieniach i Kotlinie. Blog składa się w dużej mierze z praktycznych poradników krok po kroku - dla programistów na różnym poziomie zaawansowania. Ogrom informacji.

https://blog.jooq.org/



8. Adam Bien 

Adam Bien pracuje w Javie od 1995 roku i JDK 1.0. Opublikował na blogu prawie dwa tysiące artykułów, codziennie cieszących się zainteresowaniem tysięcy czytelników. To też autor kilku książek, np. Real World Java EE Patterns. Przyznaje, że nie jest zawodowym pisarzem, ani mówcą - co tylko dodaje efektom jego pracy autentyczności.

Weblog składa się głównie z video. To przydatne źródło informacji dla Java EE developerów - np. o dobrych praktykach i wzorcach projektowych w Java EE 7 i Java EE 8. Bien nie zapomina o innych zagadnieniach (mikroserwisy, websockety, serwery aplikacji, testowanie). Systematycznie dorzuca kursy - zawsze bardzo interaktywne i proste w obsłudze.  

http://adam-bien.com/roller/abien/

9. Program Creek

Ciekawe i przydatne posty, tutoriale, przykłady kodu - to wszystko znajdziemy na Program Creek - kolejnym najeżonym informacjami blogu. Można też na nim trafić na ilustracje i diagramy upraszczające złożone tematy związane z Javą.

Tematyka publikacji: podstawy Javy, parsowanie XML, wielowątkowość, koncepty programowania zorientowanego obiektowo, wyrażenia lambda, przykłady API Javy i frameworki.

https://www.programcreek.com/



10. Pragmatic Integrator

Ten popularny blog rozkręcił Pascal Alma, Java EE consultant pracujący w branży IT od 1997 roku.

Pascal śledzi najnowsze nowinki związane z nowymi technologiami (mobile, technologie cloudowe, Big Data), będąc szczególnie zainteresowanym narzędziami opensource’owymi, ESB, ciągłą integracją, rozwijaniem aplikacji iOS w Swift, czy REST API. Porusza przeważnie kwestie, z którymi miał do czynienia, pracując jako konsultant w ICT.

Dzieli się spostrzeżeniami na tematy związane z Javą, takie jak używanie AWS, budowanie aplikacji J2EE, unit testy, czy Hadoop. 

https://pragmaticintegrator.wordpress.com/



11. Java Geek

Bardziej doświadczeni programiści zdecydowanie skorzystają z bloga Nicolasa Fränkela i docenią to, co ma do zaoferowania. To software architekt z doświadczeniem z frameworkiem Spring, Java EE, projektowaniem procesów i aplikacji internetowych.

Java Geek ukazuje świeżą, unikalną perspektywę na większość kwestii związanych z programowaniem. Posty poświęcone są najczęściej Javie, Javie EE i technologiom Spring. Ale Fränkel napisał też kilka trafnych artykułów o Kotlinie, testowaniu mutacyjnym, zarządzaniu logiem w Spring Boot, JUnit vs. TestNG.

Java Geek zgłębia też zagadnienia jakości oprogramowania, procesu budowania i Rich Internet Application.

https://blog.frankel.ch/



12. InfoQ

W odróżnieniu do powyższych blogów, InfoQ jest centralnym hubem ze wszystkimi informacjami, które developer mógłby sobie wyobrazić. Działa jako strona społecznościowa z newsami, artykułami i publikacjami w formie przewodników. Zresztą już sam nagłówek zdradza zamiary: facilitating the spread of knowledge and innovation in professional software design.

Publikacje od setek autorów, wiele różnorodnych informacji i punktów widzenia. Główne zagadnienia poruszane na InfoQ można podzielić na:

  • Development (Java, JavaScript, Scala, etc.)
  • Architektura i Design
  • Data Science
  • Kultura i metodyka (różnorodność, przywództwo, testowanie)
  • DevOps

Niezależnie, czy raczkujesz z Javą, jesteś weteranem, czy kimś pośrodku skali, InfoQ to świetne źródło do nauki i zaangażowania się w społeczność z branży.

https://www.infoq.com/

<p>Loading...</p>