Zuzanna Jakubanis
Zuzanna Jakubanis Content manager @ Bulldogjob.pl

11 blogów o Pythonie

Prezentujemy listę blogów poświęconych Pythonowi, które warto odwiedzać.
14.05.20185 min
11 blogów o Pythonie

Python to jeden z najbardziej wszechstronnych języków. Tak naprawdę - przy wykorzystaniu odpowiednich frameworków i bibliotek - można napisać w nim, co tylko dusza zapragnie. Żeby robić to dobrze, warto otoczyć się aktualnymi źródłami wiedzy, tworzonymi przez innych Python developerów.

Zastosowanie Pythona jest naprawdę bardzo szerokie. To ulubieniec NASA - wykorzystuje go przy planowaniu misji wahadłowców, aplikacjach open-source’owych, projektach badawczych i inżynieryjnych, ale też na samej stronie. Na nim opiera się wyszukiwarka Google, to w nim w głównej mierze napisano YouTube. Korzystają z niego Spotify, Netflix i serwisy społecznościowe, takie jak Facebook i Pinterest.

Poznajcie zestawienie jedenastu naprawdę wartych uwagi blogów. Enjoy!



1. Python Central

Python Central ma kilka części o szerokim zakresie tematycznym. Dzięki Tips and tricks Twój kod będziesz przejrzysty i schludny, a pisać będziesz o wiele szybciej. How Tos to zestawienie praktycznych, krótkich podpowiedzi. Zakładka Libraries zawiera przykłady, tutoriale, porady i różne wzmianki o wielu popularnych bibliotekach, modułach i API. Tutorials to obszerny przewodnik po podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych pojęciach. Później mamy Recipes - pythonowe „przepisy” z przykładowymi próbkami kodu, które pozwolą Ci zacząć z Pythonem lub pogłębić wiedzę. Na blogu możemy spodziewać się też przeglądu przydatnych narzędzi (zakładka Tools) i tematyki API.

https://www.pythoncentral.io/



2. Invent with Python

Blog Ala Sweigarta, autora wielu książek, takich jak chociażby Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem czy Twórz własne gry komputerowe w Pythonie. BTW - kilka z nich można przeczytać online. Sweigart bardzo lubi dzielić się wiedzą i rozmaitymi spostrzeżeniami w sieci. Na blogu zamieścił ostatnio post o krotkach (tuples) w Pythonie. Oszacował, że poprzez swoje książki, materiały video i kursy online (z których większość jest dostępna bezpłatnie w Internecie) około 20 tys. osób doszło do biegłości w programowaniu. To w zasadzie tyle, co cała populacja Pułtuska.

http://inventwithpython.com/blog/





3. Effbot

Na Effbot znajdziemy książki, kod źródłowy do różnych modułów, a na podstronie Some Downloads moduły do pobrania, rozszerzenia i inne artefakty. To naprawdę setki artykułów o Pythonie i powiązanych technologiach, zaprezentowanych na stronie w bardzo schludny sposób. Autorem bloga jest Fredrik Lundh, Senior Software Engineer. Zajmuje się obecnie YouTubem w biurze inżynierskim Google’a w Zurychu.

http://effbot.org



4. Python Software Foundation News

Fundacja tworzy główną dystrybucję Pythona. Zajmuje się promocją, ochroną i rozwojem języka, a także wspieraniem międzynarodowej społeczności Python developerów. Nominacja członkowska do PSFN jest formą uznania za zasługi dla języka lub społeczności (a w tym zestawieniu wymienię kilku blogerów, którzy do PSFN należą).

Publikacje na blogu PSFN zdarzają się regularnie, ok. dwa razy w miesiącu.

http://pyfound.blogspot.com/



5. Mouse vs Python

Blog Mike’a Driscolla, który programuje w Pythonie od dwunastu lat, jest członkiem Python Software Foundation i napisał kilka książek o tym języku, m.in. Python 101 oraz Python Interviews: Discussions with Python Experts. Publikacje są wychwalane, tak samo blog - więc po prostu zasubskrybujcie.

http://www.blog.pythonlibrary.org/



6. PyDanny

Autorem bloga jest Daniel Roy Greenfeld, Kalifornijczyk pracujący obecnie w Eventbrite - platformie eventowej. W przeszłości miał epizod pracy dla NASA - sam nazywa się zresztą geekiem NASA oraz przestrzeni kosmicznej. Specjalizuje się w Pythonie, Django i JavaScripcie. Na blogu zamieszcza swoje teksty, katalog książek o Django, które napisał wraz z żoną, ale także obszerne tutoriale, które rzucą nowe światło na pracę w Pythonie.

https://www.pydanny.com/




7. Python Tips

Tutaj mamy do czynienia z Yasoobem Khalidem - developerem, który umieszcza na blogu wskazówki, opisy swoich doświadczeń i spostrzeżenia, do których doszedł podczas pracy w Pythonie. Przyznaje, że nie miewa ostatnio wystarczająco czasu, by poświęcić go na bloga, niemniej i tak pod tym adresem można znaleźć bardzo sensowne posty.

A tak Khalid opisuje swoje początki z programowaniem, które doprowadziły go ostatecznie do Pythona:

Za każdym razem, gdy szukałem dla siebie tutoriala, wyskakiwały mi materiały o języku nazywanym Python. Nie byłem przekonany, czy powinienem do nich zaglądać. Come on, kto nazywa poważny język programowania „Pythonem?”

https://pythontips.com/





8. Import Python

Ankur Gupta przez ostatnie dziesięć lat zaprogramował w Pythonie i wdrożył sporo software’u. Założył też Numerate Labs, by tworzyć narzędzie do przechowywania treści przeznaczonych do newsletterów. Wykorzystuje je przy blogu Import Python - pobocznym projekcie, który sam w sobie ma bardzo dobry, cotygodniowy newsletter. W jego ramach na skrzynkę dostajemy wnikliwe artykuły, tutoriale, materiały video, projekty, tweety. Na samym blogu warta uwagi jest również kopalnia pozycji książkowych o Pythonie.

http://importpython.com/blog/



9. Love-Python

Przydatny i przyjemny blog, a jego autorem jest Tamim Shahriar, współzałożyciel szkoły IT i dyrektor zarządzający Mukto Software Ltd., firmy ze stolicy Bangladeszu. Na Love-Python znajdziemy wskazówki, tutoriale, rekomendacje przydatnych książek, snippety, posty o strukturach danych, implementacji algorytmów i wiele więcej.

Shahriar koduje w kilku językach, ale Python jest jego faworytem.

Live is short - you need Python!

- pisze - i chyba mu wierzę.

http://love-python.blogspot.com/


10. Doug Hellmann

Autor tego bloga i software developer Doug Hellman stworzył PyMOTW-3, czyli Python Module of the Week - popularną serię artykułów demonstrujących jak używać modułów w standardowej bibliotece Python 3. Na jej podstawie napisał książkę The Python Standard Library By Example. Programuje w Pythonie od wersji 1.4., a teraz pracuje w Red Hat nad OpenStack. Członek Python Software Foundation. Pisze o wielu bibliotekach Pythona, a jego blog sprawdzi się zwłaszcza, jeśli poszukujecie nowych.

https://doughellmann.com/blog/



11. Planet Python

Ta strona jest tak naprawdę miksem postów o Pythonie, zebranych od tysięcy blogerów i developerów z całego świata. Warto mieć ją stale na oku, by być na bieżąco z nowinkami. W kolumnie po lewej znajdziemy listę, dzięki której możemy też odrębnie subskrybować dane źródło.

http://planetpython.org/

<p>Loading...</p>