Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.10.20213 min
Bartek Szczepaniak

Bartek SzczepaniakSoftware DeveloperStettiner

10 tricków w Xcode, które powinieneś znać jako developer

Zacznij stosować te tricki w Xcode i zwiększ swoją produktywność oraz ułatw wykonywanie rutynowych czynności.

10 tricków w Xcode, które powinieneś znać jako developer

Często używając IDE wpadamy w rutynę i mimo, że pewne rzeczy można zrobić szybciej nie wykorzystujemy danych nam narzędzi w 100%. Podane poniżej porady do Xcode na pewno zwiększą twoją produktywność i może ułatwią wykonywanie rutynowych czynności.

1. Skrót do usunięcia całej linijki

W Xcode nie ma domyślnie zdefiniowanego skrótu do usunięcia całej linijki kodu. Z pomocą przychodzą nam Key Bindings, które znajdziesz w Xcode Preferences. Możemy tam ustawić wiele skrótów po swojemu. Jednym z nich jest Delete Line.


2. Szybkie otwieranie

Bez tego skrótu ciężko sobie wyobrazić efektywną pracę w Xcode. Jeżeli znasz nazwę pliku, który chcesz otworzyć to skrót Command + Shift + O otworzy modal, w który możesz ją wpisać.

Ta komenda znacznie przyspiesza nawigowanie po projekcie i jest zdecydowanie lepszą opcją niż szukanie konkretnego pliku w nawigatorze po lewej stronie. Jeżeli podczas wybierania pliku przytrzymasz przycisk Option to Xcode podzieli ekran na pół i otworzy plik w drugiej połówce.

3. Rozwinięcie pliku w bocznym nawigatorze

Po skorzystaniu z poprzedniego skrótu Xcode nie przenosi nawigatora po lewej stronie od razu w otwarty plik. Teoretycznie można skorzystać ze ścieżki, która jest pokazana tuż nad oknem z kodem, ale szybszym sposobem na to jest wciśnięcie Command + Shift + J. Skrót ten od razu rozwinie wszystkie foldery i pokaże aktualny plik w Project Navigator

4. Wyszukiwanie w pliku

Wyszukiwanie przez Control + F nie jest niczym złym, ale w momencie, gdy chcesz przeskoczyć do konkretnej metody lub jakiegokolwiek innego elementu w kodzie warto skorzystać z Comman + 6Show Documents Items jest świetną komendą, która może zaoszczędzić twój czas poprzez podpowiedzi.

5. Bezpośrednie otwieranie

Jump to definition wykorzystuję bardzo często, zwłaszcza gdy pracuję nad dużym projektem i nie znam jego wszystkich elementów. Jeżeli widzę wykorzystanie np jakiejś klasy i nie wiem jaką ma ona strukturę to klikając Command + LPM na klasę mogę skorzystać z Jump to definition.


Jest to w zasadzie jedyna opcja, z której korzystam, więc w Xcode Preferences ustawiłem ją jako domyślną. Jeżeli jednak korzystasz z innych opcji (jak np callers) to wystarczy, że rozwiniesz skrót do Control + Command + LPM. W ten sposób też możesz bezpośrednio otwierać definicję.

6. Zaznaczenie całego bloku kodu w nawiasie klamrowym

Raczej każdy wie, że w momencie, gdy kliknie się na jeden z nawiasów klamrowych ten pokaże jego przeciwległy. Jednak podwójne kliknięcie spowoduje zaznaczenie całego bloku!

7. Szybkie podejrzenie dokumentacji

Niezależnie od doświadczenie każdy developer musi przypominać sobie pewne elementy z dokumentacji. W ten sposób skrót Option + LPM pokaże ci dokumentacje na temat klikniętego elementu.

8. Automatyczne formatowanie kodu

Czasami kopiując kod z internetu lub dopisując coś w dziwnej kolejności, cały blok kodu potrafi być sformatowany. Zamiast walczyć z tym ręcznie, możesz użyć po prostu Control + I.

9. Zaznaczanie kilku linijek kodu

Może to być bardzo przydatne, gdy zmieniamy bliźniacze linijki kodu i chcemy dodać jednakową wartość. Wystarczy, że przed przeciągnięciem myszy przytrzymasz Option.

10. Praca na wielu zakładkach

Lubię pracować na zakładkach w momencie, gdy muszę przełączać się między taskami. W jednej mam otwarte pliki do jednego zadania, a w drugiej do drugiego. Pozwala to zachować flow w pracy i jest mniejsza szansa na zgubienie pliku.

<p>Loading...</p>