Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.02.202311 min
Juan Alberto España Garcia

Juan Alberto España GarciaFounder and CEOByteHide

10 motywów Visual Studio 2023, które warto wypróbować

Jasny czy ciemny motyw? Coś na dzień lub na noc? Motyw z filtrem światła niebieskiego? Na te i inne pytania udzielam tutaj odpowiedzi!

10 motywów Visual Studio 2023, które warto wypróbować

Aby jak najlepiej wykorzystać swój czas, powinieneś czuć się komfortowo i pewnie w narzędziach, których używasz, a nie ma lepszego sposobu, aby to osiągnąć niż dostosowanie kolorów, czcionek i obrazu tła edytora tekstu lub IDE.

Być może masz już swoje ulubione motywy, ale nie zatrzymywałbym się tylko na tym! Koniecznie wypróbuj te popularne motywy Visual Studio!

Wady i zalety jasnych i ciemnych motywów Visual Studio

Zaletą motywów w jasnych barwach jest to, że są one przyjemniejsze dla oka. Sprawdzają się one dobrze w przypadku front-end developmentu, a także mniejszych projektach. Wadą motywów w jasnych kolorach jest to, że osoby mające problemy ze wzrokiem mogą mieć trudności z odczytywaniem.

Ciemne motywy mają tę zaletę, że są łatwiejsze dla osób z wadami wzroku. Możemy na nich skorzystać również w przypadku pracy z dużymi projektami lub back-end developmentem. Ciemne motywy mają tę wadę, że są męczące dla naszych oczu.

Niektórzy wolą używać jasnych motywów, podczas gdy inni wolą ciemny motyw dla swojego środowiska kodowania. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Chociaż jaśniejsze kolory są mniej męczące dla oka, to osoby mające problemy ze wzrokiem mogą mieć trudności z odczytywaniem jasnych motywów.

Dla takich osób lepsze mogą okazać się motywy ciemne, ale również mogą być obciążające dla oczu. Ostatecznie to od każdego programisty zależy wybór motywu, który najlepiej odpowiada jego wymaganiom.

Zanim przeanalizujemy najlepsze motywy dla Visual Studio 2022 (i wcześniejszych), zobaczmy, jak je zainstalować (jest to proste i szybkie), tak abyś mógł mieć je pod ręką i sprawdzić, który z nich najbardziej Ci odpowiada!

Jak zmienić motyw Visual Studio?

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić motyw w Visual Studio (nie ważne, czy jest to 2019/2022), to nie ma tutaj nic skomplikowanego! Aby to zrobić, należy najpierw zainstalować motywy Visual Studio 2022 Theme Pack. Jest to darmowy pakiet motywów stworzony przez Microsoft i posiada ponad 10 różnych motywów (czarny/ciemny, biały/jasny, czerwony i inne). Te motywy są oparte na motywach vscode.

Dowiedz się, jak zainstalować te motywy w swoim IDE za pomocą kilku kliknięć!

Instalacja Visual Studio Theme Pack

Przede wszystkim musimy otworzyć nasze IDE i w pasku narzędzi zlokalizować „Extensions (rozszerzenia)”. Po kliknięciu wybierz „Manage Extensions (Zarządzaj rozszerzeniami)”:

Kolejnym krokiem, który należy wykonać, aby zainstalować najlepsze motywy dla Visual Studio, jest wyszukanie „Visual Studio Theme Pack” w wyszukiwarce rozszerzeń, która zostanie otwarta.

Po zlokalizowaniu rozszerzenia wybieramy opcję pobierz i czekamy kilka sekund (w moim przypadku było to mniej niż 5 sekund).

Kiedy już pobierzesz motywy z Visual Studio Marketplace, musimy ponownie uruchomić nasze IDE, aby instalacja mogła zostać zakończona (nie trwa to długo).

Po zakończeniu instalacji i ponownym uruchomieniu Visual Studio, w pasku narzędzi będziemy musieli znaleźć „Tools (Narzędzia)”, po czym wybierzemy „Theme (Motyw)”  i voliá, mamy już zainstalowane wszystkie motywy gotowe do przetestowania!

Teraz, mając wszystkie motywy zainstalowane w Visual Studio, możemy je sprawdzić i przetestować!

Najlepsze motywy Visual Studio 2022

Wielu programistów (według statystyk) ma tendencję do preferowania ciemnych/czarnych motywów. Motywy te charakteryzują się odwróconym kontrastem (w porównaniu z motywami jasnymi/białymi) i pomagają odciążyć nasze oczy podczas spędzania długich godzin przed ekranem.

Prawdą jest, że istnieją inne warianty kolorystyczne, takie jak czerwone lub niebieskie motywy (aby zaspokoić wszystkie gusta) w ramach tego pakietu motywów, ale główny nacisk zostanie położony na innych jasnych i ciemnych motywach.

Co to znaczy innych? Cóż, chociaż ciemny motyw jest ciemny (jak sama nazwa wskazuje), podświetlenie składni nie jest takie samo we wszystkich motywach. Moduły, klasy i inne części kodu mogą mieć inny kolor podświetlenia (dotyczy to również jasnych motywów).

Dlatego każdy programista musi przetestować, które palety kolorów najbardziej mu odpowiadają, aby mógł zwiększyć swoją produktywność podczas programowania.

Zobaczmy, jak można dostosować Visual Studio z pomocą tych darmowych motywów kolorystycznych!

Ciemne motywy Visual Studio 2022

Będziemy analizować najlepsze czarne motywy Visual Studio 2022 i jak już mówiłem, nie wszystkie czarne motywy są takie same. Ich kolorowe podkreślenie różni się w zależności od motywu i jest to jedna z preferencji, na którą musi zdecydować się programista.

Motyw Dark+

Jeśli już od jakiegoś czasu używasz Visual Studio to być może szukasz teraz czegoś nowego. Jakiegoś sposobu, który podrasuje Twoją codzienną pracę. Czegoś nowoczesnego, schludnego i wpasowującego się w najnowsze trendy.

Dlatego też Microsoft postanowił stworzyć Dark+. Ten motyw to wersja „plus”  znanego już Dark (który jest domyślnie instalowany z Visual Studio)

Tak wygląda motyw Dark+ w Visual Studio 2022:

Jeśli porównamy Dark+ (po lewej) z klasycznym Dark (po prawej), to docenimy fakt, że pod względem kolorów i ogólnie tła, Dark+ jest nieco łagodniejszy od klasycznego Dark:

Widzimy też, że podkreślenie składni trochę się różni (osobiście bardziej podoba mi się Dark+).

Jeśli mówimy o ikonach i pasku narzędzi, to klasyczny Dark ma trochę więcej kolorów (błędy, ostrzeżenia) i osobiście mi się to podoba. Choć prawdą jest też, że trochę bardziej boli widok Błędów w czerwieni.

Motyw Monokai

Na drugim miejscu mamy motyw Monokai. To kolejny z ciemnych motywów zawartych w Visual Studio Theme Pack od Microsoftu. Wyróżnia się kontrastem podświetlania składni.

Ten motyw ma ciemne tło i jasne kolory pierwszoplanowe, więc czyta się dość łatwo. Ma również elegancki design, dzięki któremu Twoje IDE wygląda schludnie i profesjonalnie.

Jeśli chodzi o funkcje, ma wszystkie podstawy, takie jak podświetlanie składni i zapewnia kilka dopasowań, takich jak schematy kolorów i czcionki.

Jeśli porównamy Monokai (po lewej) z klasycznym Dark (po prawej), zauważymy, że jest on nieco jaśniejszy, a kolory podświetlania składni są bardziej intensywne:

To kwestia gustu i preferencji, ale osobiście w tym aspekcie wolę klasyczny Dark, bo widzę, że jest łagodniejszy i nie razi tak bardzo po oczach (choć rzeczywiście zielony kolor daje bardziej „hakerski” wygląd).

Na poziomie kolorów w ikonach, alertach i pasku narzędzi są one praktycznie takie same.

Motyw Monokai Dimmed

Wreszcie mamy przyciemnioną wersję Monokai, ten ostatni ciemny/czarny motyw to Monokai Dimmed.

Jak sama nazwa wskazuje, jest on oparty na poprzednim motywie (Monokai), ale z pewnymi różnicami w kolorystyce i kontraście:

Widzimy, że kolory są delikatniejsze i nie tak krzykliwe i intensywne. Dość minimalistyczne i proste, aby nie przyciągać uwagi.

W tym przypadku sprawiedliwe byłoby porównanie Monokai Dimmed (po lewej) z normalną wersją motywu Monokai (po prawej):

Już na pierwszy rzut oka widać dużą różnicę w podświetleniu koloru. Kontrast jest mniejszy i kod jest mniej zauważalny (biorąc pod uwagę, że kontrast normalnego Monokai jest wysoki).

Jeśli mówimy o ikonach i kolorach paska narzędzi, to te z Monokai Dimmed są bardzo minimalistyczne, całkowicie w czerni i bieli.

Można to uznać zarówno za plus (mniej kolorów, większe skupienie i koncentracja na kodzie), jak i za minus (na poziomie estetycznym wygląda to dość prosto).

I to jest właśnie moment na Twoją własną decyzję w tym aspekcie.

Jasne motywy Visual Studio 2022

Przyszedł czas na jasne motywy, tak znienawidzone przez nocnych marków. Ponownie, podobnie jak ciemne motywy, jasne mają pewne różnice w kolorach i kontraście, które w zależności od przypadku, mogą być lepsze lub gorsze.

Przekonajmy się jakie są najlepsze jasne motywy dla Visual Studio 2022!

Motyw Light+

Motyw Light+ jest pierwszym jasnym motywem zawartym w Visual Studio Theme Pack. Jak sama nazwa wskazuje, jest pod wpływem klasycznego motywu Light, ale z „plusem”.

Mówiąc o jasnym motywie, współczynnik kontrastu jest wyższy niż w większości motywów ciemnych. Kod czyta się bez problemu, a kolory podświetlenia składni są dobrze zróżnicowane.

Jeśli porównamy Light+ (po lewej) z jego poprzednikiem, klasycznym Light (po prawej), zauważymy, że główne różnice między nimi są na poziomie kolorów podświetlania składni:

Motyw Light+ ma szerszą segmentację kolorów. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas czytania lub modyfikowania kodu.

I znowu, na poziomie designu i ikon, nie ma tutaj zbyt wielu różnic. Powiedziałbym nawet, że w ogóle ich nie ma.

Motyw Quiet Light

Motyw Quiet Light to motyw, który osobiście bardzo lubię i jest to jeden z moich ulubionych motywów Visual Studio 2022 (moje upodobania idą bardziej w kierunku ciemnych motywów), mógłbym nawet powiedzieć, że jest to mój ulubiony jasny motyw.

Jeśli mówimy o współczynniku kontrastu i kolorach podświetlania składni, to są one (na mój osobisty gust) najbardziej neutralne, tzn. kod można łatwo odczytać bez konieczności stosowania bardzo wysokiego współczynnika kontrastu:

To co wyróżnia ten motyw spośród innych jasnych motywów to jego delikatny fioletowy kolor. Uważam, że jest to bardzo ładny kolor i nadaje mu bardzo prostej, a zarazem eleganckiej estetyki.

Jeśli porównamy Quiet Light (po lewej) z klasycznym Light (po prawej) to zauważymy, że klasyczny Light wygląda nieco ubogo (w kwestii kolorów i estetyki):

Jeśli chodzi o kolory podświetlenia składni, to te z Quiet Light są łagodniejsze i nie tak „agresywne” (niebieskie i czarne tony klasycznego Light uważam za nieco zbyt mocne).

Jeśli porównamy te dwa motywy Visual Studio pod względem paska narzędzi i ikon, to tutaj rzeczywiście Quiet Light przegrywa (jeśli mówimy o pięknie), bo większość z nich jest po prostu w czerni i bieli.

Z drugiej strony, jak powiedziano wcześniej, można to również uznać za zaletę, ponieważ w ten sposób lepiej skupimy się na kodzie, a nie na otaczających go elementach. Ten motyw to świetna opcja, jeśli szukasz czegoś z dobrą równowagą między starymi i nowymi stylami.

Motyw Solarized Light

Myślę, że motyw Solarized Light to ten, który oferuje najwięcej funkcji i mówię to, ponieważ warto, żebyś sam zobaczył, jak ten aktywny motyw wygląda w Visual Studio 2022:

Czy to spektrum kolorów czegoś ci nie przypomina? Tak, unikanie niebieskich kolorów (jak filtr światła niebieskiego). Ten motyw może przypaść do gustu wszystkim tym osobom, które dbają o swój wzrok i stosują jakiś filtr światła niebieskiego lub okulary.

Jeśli jeszcze nie wiesz jak działa filtr światła niebieskiego lub co takiego robi, to ja tu tylko wrzucę ten obrazek z Viewsonic, który bardzo dobrze i w prosty sposób to wyjaśnia:

Jeśli porównamy Solarized Light (po lewej) z klasycznym Light (po prawej), to oczywiście pierwsze co zauważymy to szczególna paleta kolorów Solarized Light:

Oprócz niebieskiego światła, są też pewne elementy kodu, które nie wyróżniają się zbyt dobrze przy użyciu motywu Solarized Light. Przez to, że mamy mniejszy zakres kolorów niż pozostałe, jest rzeczą normalną, że kolory mogą być bardziej podobne do siebie i powodować pewną dezorientację podczas bawienia się kodem. Można go uznać za jeden z najlepszych motywów Visual Studio (mówiąc o jasnych motywach).

Porównując ikony, pasek narzędzi i resztę elementów obecnych w IDE, oba motywy są dokładnie takie same (jedyną różnicą jest gama kolorów w motywie Solarized Light).

Tutaj to już zależy od Ciebie, czy wolisz zadbać o swój wzrok i użyć filtra światła niebieskiego bezpośrednio zintegrowanego z IDE (choć zawsze jest opcja posiadania filtra na ekran lub jakiegoś dedykowanego do tego oprogramowania).

Inne motywy kolorystyczne Visual Studio 2022

Przejdźmy teraz do czegoś innego. Wśród poniższych motywów znajdziemy różne warianty zarówno motywów jasnych, jak i ciemnych. Z różnymi wariantami personalizacji mam na myśli to, że główne kolory motywów mogą być czerwone, niebieskie i inne (tak, możesz mieć IDE w krwistej czerwieni).

Zobaczmy, jakie inne niestandardowe motywy proponuje nam nowa kolekcja Visual Studio Theme!

Motyw Tomorrow Night Blue

To pierwszy niebieski motyw tego zestawienia. Tomorrow Night Blue to nienachalny i raczej schludny motyw kolorystyczny.

Przeważnie dominuje kolor granatowy z kilkoma czarnymi detalami:

Kolorowe podświetlanie składni jest więcej niż poprawne: nie ma ani za mało kolorów, ani za dużo, poza tym kontrast kodu i tła jest więcej niż wystarczający, aby móc z nim programować.

Ikony, powiadomienia i pasek narzędzi tego motywu są kolorowe, ale też nie przesadzone. Idealne do zlokalizowania jednym spojrzeniem, ale też nie odwracają uwagi od kodu.

Motyw Solarized Dark

Przechodzimy do kolejnego motywu: Solarized Dark. To już drugi niebieski motyw dostępny dla Visual Studio. W tym motywie dominuje ciemny, zielonkawo-niebieski kolor (można go uznać za ciemny motyw? Może).

W tle mamy trochę ciemniejszych błękitów i jeśli mówimy o kolorze kodu, to od razu zauważymy, że kontrast nie jest zbyt wysoki, a odczytanie kodu w tym motywie nie jest trudne:

Coś co warto podkreślić to fakt, że jest to motyw nasłoneczniony. Podobnie jak jego brat (Solarized Light) ma paletę barw, która redukuje niebieskie światło (w mniejszym lub większym stopniu) i jest bardzo pomocne, gdy spędzamy długie godziny przed ekranem.

Można uznać, że jest to wersja dark blue light.

I znowu, znajdujemy tutaj kolorowe ikony i niewiele więcej do powiedzenia w tym temacie.

Motyw Kimbie Dark

Jeśli mowa o motywach czerwonych, Kimbie Dark jest jednym z wybrańców (później porozmawiamy o motywie Red). Ciemnoczerwony kolor tła jest wystarczający, aby uznać go również za ciemny motyw i tak, widać, że niebieski kolor podświetlania składni jest bardzo blady. Dzieje się tak dlatego, że ten motyw jest również przystosowany (lepiej lub gorzej niż inne) do światła niebieskiego:

Kontrast kodu z tłem jest więcej niż wystarczający, aby móc dobrze odczytać kod i nad nim pracować. Osobiście uważam jednak, że paleta kolorów nie jest zbyt szeroka.

Jak zawsze powtarzam, każdy programista ma inne gusta i potrzeby więc moja opinia jest po prostu poglądowa.

Motyw Abyss

Nazwa mówi sama za siebie. Abyss to niebieskawy motyw, ale nie byle jaki niebieskawy. Jest to głęboki, ciemny niebieski przypominający głębię oceanu (może ryby też programują?) z nutami jasnego granatu, co czyni ten motyw ciemnym.

Kolory kodu są dość ciekawe. Mówię to, ponieważ są pewne elementy, które również mają niebieskawy kolor (i nie trzeba się wysilić, aby go przeczytać), a inne elementy są jasnozielone i jasnawożółte (sprawiają, że średni współczynnik kontrastu tła z kodem jest wyższy).

Motyw Red

Dotarliśmy do motywu czerwonego Red (i kiedy mówię czerwonego, mam na myśli bardzo czerwonego). Przy pierwszym odtworzeniu byłem zaskoczony, ponieważ nie spodziewałem się aż tak dużej ilości czerwieni:

Podświetlanie składni kodu oscyluje między czerwonymi i żółtymi tonami (przypomina mi hiszpańską flagę 🇪🇸), a jego współczynnik czytelności jest dobry.

Po prostu w tym motywie wszystko wokół kodu jest dość proste i białe. Idealne, by skupiać się na tym, co ważne ;)

Motyw Matrix

No i na koniec motyw Matrix. To nie byłoby porządne zestawienie bez mitycznego neonowo zielonego motywu hakera:

Co prawda na pierwszy rzut oka wydaje się, że programowanie na tym motywie jest niemożliwe ze względu na kolory podświetlania składni kodu, ale muszę przyznać, że próbowałem i nie jest to takie trudne (wystarczy się przyzwyczaić).

Nie jest to jednak motyw, z którym mógłbym pracować na co dzień. Chociaż zawsze warto mieć go zainstalowanego, aby pokazać, że robisz BARDZO niebezpieczne, hackerskie rzeczy.

Ten motyw nie jest zawarty w Visual Studio Pack, tak więc aby go zainstalować, wystarczy otworzyć przeglądarkę rozszerzeń i wyszukać „Matrix Theme”:

Mam nadzieję, że to zestawienie rozwiało Twoje wątpliwości typu jaki motyw jest lepszy, czy lepiej wybrać ciemny motyw czy jasny motyw, czy dlaczego filtr światła niebieskiego zintegrowany z motywem to dobra opcja.

Oprócz tych klasycznych motywów Visual Studio istnieją inne, bardziej niestandardowe motywy (na przykład Marvel, anime i inne).

Powodzenia z testowaniem!Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>