23.02.20226 min
Lokajit Tikayatray

Lokajit TikayatrayConsultant, IT ArchitectureDell

10 mało znanych faktów technologicznych

Poznaj tajemnice z przeszłości gigantów jak Google, Apple czy Amazon.

10 mało znanych faktów technologicznych

Dzięki postępowi technologicznemu w ostatnim stuleciu człowiek był w stanie dokonać cudów. Technologia oddała w nasze ręce spektakularne narzędzia i zasoby, dzięki którym nasze życia stały się jeszcze wygodniejsze. Nowe odkrycia w dziedzinie techniki są tak częste, że wielu osobom trudno jest nadążyć za tempem tych wynalazków.

Tak jak fascynujące wydają się dziś te cuda techniki, tak jeszcze ciekawsze są historie, które się za nimi kryją. Oto dziesięć niesamowitych, mało znanych faktów na temat technologii, z której wszyscy korzystamy niemal codziennie.

1. Klawiatura QWERTY

została zaprojektowana w celu spowolnienia prędkości pisania

Ludzie chwalą się tym, jak szybko potrafią pisać na maszynie czy klawiaturze. W przypadku niektórych zawodów posiadanie takich umiejętności stanowi nawet przewagę wśród konkurencji. Czy wiesz jednak, że obecny układ klawiatur QWERTY jest wynikiem rozwiązania mającego na celu spowolnienie szybkości pisania?

Pierwsze wersje maszyn do pisania wyprodukowanych w latach 70. XIX wieku nie miały większych problemów technicznych. Metalowe ramiona, które utrzymują znaki, ścierały się i zacinały, jeśli klawisze były naciskane w za szybkim tempie lub jeśli piszący naciskał jednocześnie sąsiadujące ze sobą klawisze.

Aby poradzić sobie z tym problemem, Christopher Latham Sholes wprowadził wiele zmian w układzie klawiatury. Obecny układ klawiatur QWERTY został ostatecznie zaprojektowany przez  E. Remington and Sons i rozwiązany został problem zacinających się klawiszy. 

2. Komputer wodny

Władimir Siergiejewicz Łukjanow zbudował w 1936 r. pierwszy na świecie komputer, który rozwiązywał równania różniczkowe w pochodnych cząstkowych. Niesamowitym faktem jest to, że maszyna była napędzana wodą.

Firma budowlana, z którą współpracował Łukjanow, nie potrafiła znaleźć rozwiązania na pęknięcia, które pojawiały się w betonie podczas zimowych, ujemnych temperatur. Aby lepiej zrozumieć proces termiczny, Łukjanow badał warunki temperatury w betonowym murze.

Finalnie udało mu się zbudować komputer wodny, który mógł sporządzać wykresy i pomagać w wizualizacji procesu termicznego.

Zakłady produkcyjne, organizacje badawcze i instytucje edukacyjne używały komputerów wodnych jeszcze w latach 70. Zapotrzebowanie zmniejszyło się, gdy komputery cyfrowe stały się bardziej wydajne i wygodne w użyciu.

3. Mysz komputerowa

Pierwsza nosiła nazwę „wskaźnik pozycji X-Y w systemach wyświetlania”

Pierwsza na świecie mysz komputerowa została wynaleziona w Stanford Research Institute (SRI) w latach 60. Urządzenie nosiło nazwę “wskaźnik pozycji X-Y w systemach wyświetlania”.

Wynalezienie myszy przypisuje się Douglasowi Engelbartowi i Billowi Englishowi. Mitem jest historia, że firma Xerox APAC wynalazła mysz. Engelbart po raz pierwszy zademonstrował ją w 1968 roku przy użyciu komputera Xerox Alto. Określił to mianem „mother of all demos”.

Nazwa „myszka” została wymyślona, ponieważ wystający z niej kabel przypominał Engelbartowi ogon gryzonia.

4. Wikipedia jest utrzymywana przez tysiące botów

Większość współczesnych użytkowników Internetu wie, czym jest Wikipedia. Jest to obszerny zbiór informacji gromadzonych przez różnych ludzi, dostępny online. Powszechnie wiadomo, że encyklopedia online jest tworzona i redagowana przez wolontariuszy, ale czy wiesz, że strony Wikipedii są obecnie obsługiwane przez tysiące botów (zautomatyzowanych programów)?

Obecnie istnieje 2468 zadań botów zatwierdzonych do przeprowadzania prac konserwacyjnych na ponad 52 milionach stron angielskiej Wikipedii.

Boty Wikipedii wykonują takie operacje jak tworzenie nowych stron, korekta pisowni, korekta stylu itp. Mogą one również przywracać strony do oryginalnej wersji, gdy zmiany są dokonywane z powodu wandalizmu.

Każdy, kto zna się na programowaniu, może z łatwością stworzyć takiego bota dla Wikipedii. Programy te muszą jednak zostać zatwierdzone przez grupę zatwierdzająca boty, zanim będą mogły zarządzać stronami Wikipedii.

5. Pierwszą stronę internetową

Tim Berners-Lee, brytyjski naukowiec pracujący w CERN, wymyślił sieć WWW w 1989 r. Musiały minąć kolejne dwa lata, aby pojawiła się pierwsza na świecie strona internetowa. Została uruchomiona w 1991 roku i była umieszczona na systemie NeXT w CERN.

Niezwykłe jest to, że jest nadal dostępna do odwiedzenia. Służy jako archiwum historyczne dla wszystkiego, co jest dostępne online na temat World Wide Web. Kliknij tutaj i sam się przekonaj.

6. Apple w branży odzieżowej

Apple jest dziś znane z tego wszystkiego, co już dobrze znamy. Weźmy na przykład MacOS, Macbooka, iPoda lub iPhone’a. Firma zawsze dąży do stworzenia odizolowanego systemu echa i z powodzeniem utrzymuje go właśnie takim.

Czy wiecie jednak, że w 1986 roku Apple miało również linię odzieżową? Kolekcja została nazwana “The Apple Collection”, jednak dzisiaj trudno to sobie wyobrazić. Firma uruchomiła swój katalog rok po odejściu Steve’a Jobsa z firmy.

7. Google wystawiono na sprzedaż w 1999 r.

Larry Page chciał sprzedać Google firmie Excite w 1999 roku. Umowa opiewała na 750 000 dolarów i 1% udziałów w Excite. Jednak to się nie udało, a wartość rynkowa Google wynosi dzisiaj ponad 700 miliardów dolarów.

Istnieją dwie wersje, dlaczego Excite nie kupił wtedy Google. Według ówczesnego CEO Excite’a, George’a Bella, odrzucił on umowę, ponieważ Larry Page nalegał, aby Excite zastąpił całą swoją technologię wyszukiwania technologią wyszukiwania Google.

Jednak zgodnie ze szczegółami podanymi przez Stevena Levy’ego w jego książce “In The Plex”, George Bell nie był zbyt zadowolony z doskonałych wyników algorytmu wyszukiwania w Google. Bell uważał, że trafne wyniki wyszukiwania Google mogą zabrać użytkowników na inne strony internetowe, utrudniając zatrzymanie ich na własnych stronach Excite.

Jeśli Excite miałby zapewnić wyszukiwarkę, która natychmiast dawałaby ludziom informacje, których szukali, wyjaśnił, użytkownicy natychmiast opuściliby stronę. Ponieważ jego przychody z reklam pochodziły od ludzi pozostających na stronie — “lepkość” była najbardziej pożądaną metryką na stronach internetowych w tamtym czasie — użycie technologii BackRub przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. — Steven Levy.

8. Amazon.com nie jest oryginalną nazwą strony

Jeff Bezos próbował kilku różnych nazw, zanim ostatecznie zdecydował się na Amazon. Pierwszą zarejestrowaną przez niego nazwą była Cadabra Inc. Po otrzymaniu opinii, że nazwa ta jest zbyt niejasna, przedsiębiorca postanowił zmienić nazwę na coś innego.

Bezos zarejestrował swoją stronę internetową pod wieloma innymi nazwami, zanim doszedł do obecnej wersji — amazon.com — rozpoznawalnej na całym świecie.

Niektóre z wcześniejszych nazw brzmiały np. tak: aard.com, awake.com, browse.com, bookmall.com czy relentless.com. Wśród tych wszystkich nazw, nadal jest właścicielem nazwy relentless.com. Strona relentless.com przekierowuje nas jednak na amazon.com.

9. Utratę gwarancji Apple przez palenie

Czy wiesz, że Twój produkt Apple może stracić gwarancję, jeśli palisz w jego pobliżu? Apple prowadzi politykę chroniącą swoich techników przed toksycznym środowiskiem pracy.

Smoła papierosowa osadzająca się na systemach jest uważana za szkodliwą, dlatego też Apple może odmówić serwisowania produktu, nawet jeśli jest on objęty gwarancją, jeśli uzna, że doszło do kontaktu z dymem tytoniowym.

W dokumentacji produktu nie ma zapisanej klauzuli o utracie gwarancji. Istnieją jednak liczne przypadki, w których firma odmówiła uznania gwarancji na produkt, który został wystawiony na działanie dymu.

Ludzie szczegółowo opisali swoje doświadczenia z brakiem możliwości żądania naprawy gwarancyjnej swoich produktów od Apple z powodu stwierdzenia smoły papierosowej osiadłej na częściach. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo i ważną gwarancję na swoje produkty od Apple, nie pozwól, aby palono w ich pobliżu.

10. Możesz kodować programy używając tylko białych spacji

Czy wiesz, że możesz kodować, używając tylko białych spacji?

Język programowania, który to umożliwia, nazywa się “Whitespace”. Aby napisać program w tym języku, wystarczy użyć spacji, tabulatorów i interlinii. Interpreter ignoruje wszelkie znaki niebędące spacjami.

Skopiuj cały kod z mojego pliku gist i sprawdź sam. Jest to tak proste, jak skopiowanie linii od #3 do #70. Przejdź na tą stronę, wklej wszystko w bloku „code” i naciśnij Ctrl + Enter (Windows) lub Cmd +Enter (Mac) na klawiaturze, aby znaleźć output.

Świetne, prawda? Przyda Ci się do pisania programów, których nikt nie może przeczytać ani zrozumieć, chyba że wie, że coś jest napisane w pozornie pustym notatniku.

I to na razie tyle ludzie.


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>