Sztuczna inteligencja. Zastąpi Ciebie w IT?

Od wielu lat trwają intensywne prace nad sztuczną inteligencją. Co jakiś czas ogłaszane są kolejne postępy w tym obszarze. Jedne osoby patrzą na to z nadzieją, inne – z obawą. Pojawia się coraz więcej głosów, że AI zabierze ludziom pracę. Postanowiliśmy sprawdzić, czy również specjaliści z branży IT mają się czego obawiać.

 

Jak wynika z badań firmy analitycznej PwC, większość z ludzi pozytywnie podchodzi do tego, co może zaoferować nam sztuczna inteligencja. 63% badanych jest przekonanych, że AI pomoże rozwiązać skomplikowane problemy, z którymi borykają się współczesne społeczeństwo. Przy okazji 53% respondentów przyznaje, że oczekuje, iż sztuczna inteligencja poprawi komfort ich życia. Ten optymizm nie oznacza jednak, że ludzie nie dostrzegają zagrożeń, które niesie za sobą szybki rozwój AI. 46% badanych przez PwC liczy się z tym, że ludzie zostaną wyeliminowani z niektórych zawodów przez sztuczną inteligencję. Analitycy firmy Gartner twierdzą nawet, że do 2025 roku 30% miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych zostanie zautomatyzowanych. Podobnie może być również w Europie i Azji. Ten odsetek może być nawet wyższy, jeśli inteligencja robotów będzie rosła w szybkim tempie (Ray Kurzweil, szef inżynierów w Google, twierdzi, że inteligencja robotów i ludzi zrówna się w 2029 roku). AI i automatyzacja pracy ma jedną istotną zaletę – analitycy Boston Consulting Group wyliczyli, że jest tańsze o 33%, niż zatrudnienie człowieka. Dotyczy to także branży IT. Okazuje się, że niektórzy specjaliści nie mogą się czuć bezpiecznie, jeśli chodzi o konkurencję ze strony AI. Dotyczy to przede wszystkim takich stanowisk, jak:

 

1. Administrator systemów

Administrator systemów może liczyć w Stanach Zjednoczonych na wynagrodzenie w wysokości 79,7 tys. dolarów rocznie. W Polsce otrzyma co najmniej 6 tys. zł miesięcznie. Taki specjalista zajmuje się w firmach m.in. instalowaniem, konfigurowaniem i utrzymywaniem systemów komputerowych lub serwerów. Administrator systemów może zajmować się także przy okazji szkoleniem z obsługi systemu. Coraz częściej wdrażane jest jednak oprogramowanie monitorujące systemy z funkcją machine learning, które analizują dane i przewidują występowanie problemów, mogąc w ten sposób wyprzedzać awarie lub inne niepożądane zdarzenia. Na razie ryzyko zastąpienia administratorów systemu przez AI nie jest duże (maksymalnie 3%), ale do 2024 roku prawdopodobieństwo automatyzacji tego stanowiska wzrośnie do 8%.

 

2. Administrator sieci

W Stanach Zjednoczonych administrator sieci otrzyma podobne wynagrodzenie do administratora systemów. W Polsce jego zarobki zaczynają się od 4,6 tys. zł miesięcznie. Jak sama nazwa stanowiska wskazuje, taki specjalista koncentruje się głównie na utrzymaniu sieci w firmach i na jej obsłudze, zajmuje się również konfiguracją urządzeń (np. routerów). Wielu ekspertów przewiduje, że obsługę sieci coraz częściej będzie przejmowało AI, ponieważ tylko sztuczna inteligencja będzie w stanie sprostać rosnącemu tempu zmian w obszarze funkcjonowania sieci. Narzędzia do automatyzacji zarządzania siecią już teraz generują ROI na poziomie 350% rocznie. Tutaj mamy podobną sytuacją jak w przypadku poprzedniego stanowiska pracy. Na razie administratorzy sieci mogą czuć się względnie bezpieczni, ale już za 5-6 lat zaczną być wypierani coraz częściej przez AI.

 

3. Tester oprogramowania

Testowanie oprogramowania ma coraz częściej kluczowe znaczenie dla efektywnego wytwarzania aplikacji wysokiej jakości. Stąd pojawia się także duże zapotrzebowanie na testerów. W Stanach Zjednoczonych ich zarobki roczne wahają się między 67 tys. a 102 tys. dolarów, w Polsce tester oprogramowania zarobi od 5,2 tys. zł miesięcznie. Warto dodać, że już teraz wielu testerów korzysta z automatyzacji procesu sprawdzania jakości oprogramowania i będzie się to jeszcze nasilało w najbliższych latach. Takie firmy, jak na przykład Infosys już teraz kładą coraz silniejszy nacisk na uczenie maszyn i rozwijanie AI, aby zwiększyć jeszcze bardziej poziom automatyzacji kontroli jakości oprogramowania. Już teraz sztuczna inteligencja jest uczona m.in. zagadnień związanych ze stabilnością aplikacji, wzorcami awarii, przewidywaniem niepożądanych zdarzeń itp. Taki trend sprawia, że testerzy oprogramowania nie mogą czuć się zupełnie bezpiecznie. Prawdopodobnie prędzej czy później będą musieli ustąpić pola AI.

 

4. Project Manager

O Project Managerach wspominaliśmy już niejednokrotnie na łamach naszego portalu w różnych kontekstach. Tym bardziej jest nam smutno, umieszczając takich specjalistów na naszej liście. W USA Project Manager zarobi rocznie około 135,8 tys. dolarów, a liczba zatrudnionych na tym stanowisku wzrosła o 15% w ostatnich miesiącach. W Polsce taki specjalista może liczyć na wynagrodzenie średnio od 7,7 tys. zł miesięcznie. Wydawać by się mogło, że praca kierownika projektu jest na tyle złożona, wymaga zajmowania się tak wieloma obszarami, że sztuczna inteligencja nie będzie w stanie przejąć tego stanowiska, a jednak analitycy firmy Gartner są innego zdania. Twierdzą, że praca Project Managera może zostać zagrożona przez AI. Nie musi to oznaczać jednak całkowitego zastąpienia, bardzo prawdopodobne jest przejęcie przez komputery części obowiązków Project Managera. Ten często musi na przykład gromadzić i wprowadzać dane o postępach prac. To idealne zadanie dla AI. Również maszyny mogłyby dokładniej szacować długość trwania projektu na podstawie danych historycznych. Automatyzacja mogłaby również ułatwić Project Managerom obsługiwanie na raz większej liczby projektów. Już te przykłady pokazują, że AI może stać się realnym wsparciem menedżerów projektów i niekoniecznie musi ich zastąpić.

 

5. Analityk danych

Żyjemy w czasach, gdy pojawia się coraz więcej danych do przetworzenia, a systemy oparte na Big Data stają się powoli niezbędnymi narzędziami w wielu firmach. Nic dziwnego, że wzrasta także zapotrzebowanie na analityków danych. Rynek IT wykazuje nawet większy popyt na tego rodzaju specjalistów, niż jest w stanie znaleźć. Paradoksalnie ta sytuacja sprawia, że branża IT jest coraz bardziej skłonna wykorzystać do analizy sztuczną inteligencję. Tutaj również AI stałoby się przede wszystkim narzędziem wsparcia, co umożliwiałoby zatrudnianie analityków danych o niższych kwalifikacjach, których zdecydowanie łatwiej zarekrutować. W tym kontekście analitycy danych nie powinni się zatem czuć szczególnie zagrożeni przez AI, chociaż jest więcej niż pewne, że sztuczna inteligencja będzie przejmowała coraz więcej ich obowiązków. Póki co, w Stanach Zjednoczonych analitycy danych mogą liczyć na roczne wynagrodzenie z przedziału 77,5 – 118,7 tys. dolarów, a w Polsce na pensję od 12 tys. zł miesięcznie.

 

6. Administrator baz danych

Taki specjalista jest w stanie zarobić w Stanach Zjednoczonych około 84,9 tys. dolarów rocznie, a w Polsce jego wynagrodzenie to co najmniej 5,8 tys. zł miesięcznie. Administrator baz danych zajmuje się ich konfiguracją, optymalizowaniem, monitorowaniem ich funkcjonowania, a także rozwiązywaniem ewentualnych problemów z bazami danych. Coraz częściej sami administratorzy baz danych sugerują, że część tych obowiązków mogłaby przejąć sztuczna inteligencja, a szczególnie monitorowanie wydajności, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów. Warto dodać, że wykorzystanie AI na coraz szerszą skalę, zwiększa również zapotrzebowanie na bazy danych. Póki co wydaje się, że administratorzy baz danych mogą czuć się bezpiecznie. Ale jak długo?

 

7. Software Developer

Popyt na programistów na całym świecie jest ogromny. Ma to swoje plusy i minusy. Zaletą na pewno jest to, że mamy do czynienia z rynkiem kandydata, jeśli chodzi o koderów. Ich zarobki są oczywiście zróżnicowane i zależą chociażby od tego, w jaki języku się specjalizują programiści, ale średnia rocznych zarobków Software Developera w USA to około 102,2 tys. dolarów, w Polsce natomiast może liczyć na co najmniej 6,5 tys. zł miesięcznie. Skoro były zalety, czas teraz kilka słów poświęcić minusom tak dużego popytu na programistów. Skoro nie można zaspokoić potrzeb branży IT doświadczonymi koderami, coraz częściej naukowcy próbują przerzucić tę rolę na AI. Microsoft wraz z Uniwersytetem w Cambridge przeprowadził nawet eksperyment z uczącą się pisania kodu sztuczną inteligencją. Okazało się, że póki co, AI jest w stanie analizować istniejące aplikacje, szukając rozwiązań problemów programistycznych, natomiast nie potrafi napisać całego programu od podstaw. Jednak nabycie takich umiejętności przez AI może być tylko kwestią czasu. O ile więc na razie Software Developer może czuć się względnie bezpieczny, o tyle za kilka lat być może będzie musiał zmierzyć się z szybko rosnącą konkurencją sztucznej inteligencji.

 

Nasza lista to oczywiście na razie spekulacje. Tak naprawdę czas pokaże, które z wymienionych profesji rzeczywiście zostaną przejęte przez AI, a które zostaną obronione przez człowieka. Branża IT rozwija się błyskawicznie i trudno dziś z całą pewnością wyrokować, jak będzie wyglądało jutro. Pewne jest tylko, że inaczej.