Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

8 wskazówek, jak dostać podwyżkę lub awans w IT

Skorzystaj z 8 wskazówek, które pozwolą Ci wzbić się na wyższy poziom kariery Software Developera.
8 wskazówek, jak dostać podwyżkę lub awans w IT

Każdy programista marzy o dynamicznym rozwoju kariery zawodowej, jednak nie dla każdego taki rozwój oznacza to samo. Niektórzy chcą być przede wszystkim dobrymi specjalistami w danej technologii, inni oczekują coraz większej odpowiedzialności, możliwości podejmowania ważnych decyzji. Często wiąże się to z podwyżką i jednoczesnie awansem.

Warto rozważyć sposoby na rozwijanie swojej kariery - bo kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Trwanie w jednym punkcie kariery zawodowej jest też na dłuższą metę męczące i w końcu nadchodzi taki moment, gdy jesteśmy gotowi na zmiany. Wiele zależy od doświadczenia, umiejętności, ale również od języka programowania.

Programiści, którzy specjalizują się w najbardziej poszukiwanych przez pracodawcę technologiach, najłatwiej dostaną podwyżkę lub awans - firmy będą bardzo chciały zatrzymać ich u siebie.


1. Wybierz awans

Pieniądze czy awans - co wybierasz? Wiele osób postawi jednak na pieniądze, co dosadnie skomentował Francis Underwood z kultowego już serialu „House of Cards”:

Taka strata talentu. Wybrał pieniądze, nie władzę. W tym mieście prawie każdy popełnia ten błąd.

Jednak to, co najistotniejsze, pojawia się tak naprawdę w dalszej części jego wypowiedzi:

Władza to stary, kamienny budynek, który przetrwa stulecia.

Podobnie można postrzegać moc awansu (wyższe stanowisko to większa władza). Co prawda często awans łączy się z podwyżką, ale nie zawsze tak być musi. Przykładem może być porównanie małej firmy z dużą korporacją. W tej pierwszej często przecież zarabia się mniej, piastując wyższe stanowisko, niż w korporacji na niższym.

Projektując swoją karierę, musisz patrzeć dalekowzrocznie. Co będzie wyglądało korzystniej w Twoim CV: Manager lub Senior czy Mid-level? Oczywiście – pierwsza opcja. W drugiej nie dopiszesz nawet, że zostałeś co prawda na tym samym stanowisku, ale z wyższą pensją.

Przyjmując awans, nadajesz swojej karierze większej dynamiki i otwierasz przed sobą nowe możliwości w przyszłości. A z wyższym stanowiskiem przyjdą prędzej czy później większe pieniądze. Wielu specjalistów decyduje się na ścieżkę ekspercką, chcąc skupiać się na kodowaniu. Nie stoją jednak w miejscu.


2. Przejmij inicjatywę

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na awans, czy na podwyżkę (a może masz możliwość połączyć te dwie kwestie), nie możesz pozwolić sobie na bierność. Software Developer myśli często, że wystarczy przychodzić do pracy, solidnie wykonywać swoje obowiązki, a pewnego słonecznego dnia zostanie doceniony jego trud i otrzyma upragniony awans lub podwyżkę. Czasami tak się zdarza, ale rzadko.

Prędzej czy później pojawi się w otoczeniu ktoś inny, kto może nie będzie tak solidny, ale za to bardziej przebojowy. Ktoś, kto będzie zwracał na siebie bardziej uwagę - i to właśnie on awansuje. Dlatego nie możesz czekać, aż coś samo się zmieni w Twojej karierze. Wtedy będziesz po prostu bezradny. Chodzi o to, żebyś przejął inicjatywę.

Musisz aktywnie wspomóc swój awans lub podwyżkę. Niech inni czekają biernie, a Ty – działaj. Dawaj do zrozumienia przełożonemu, że nie interesuje Cię trwanie w jednym punkcie kariery. Niech wie, że jesteś człowiekiem ambitnym.


3. Postaw na wiedzę

Ważnym działaniem wspomagającym przyszły awans jest poszerzanie własnej wiedzy. Z badania Stack Overflow wynika, że programiści lubią się uczyć i doceniają zdobywanie wiedzy. Aż 91,1% z nich dokształca się samodzielnie, 46,6% korzysta ze szkoleń organizowanych przez pracodawców, a 44,1% zapisuje się na kursy online (zajrzyj do naszej zakładki Szkolenia).

Większa wiedza w danej dziedzinie uczyni Cię specjalistą. Nie bój się inwestować pieniędzy, aby w przyszłości zarobić ich jeszcze więcej. Inwestowanie we własny rozwój to nie tylko satysfakcja ze zdobywania wiedzy i możliwość jej wykorzystania w praktyce, ale również istotny argument w rozmowie z szefem na temat awansu lub podwyżki. W ten sposób staniesz się bardziej wartościowym pracownikiem.


4. Naucz się rozmawiać o awansie

Ludzie są gotowi zrobić bardzo wiele dla awansu lub podwyżki. Raport firmy analitycznej EY pokazuje nawet, że 9% Polaków jest gotowych przekazać przełożonemu fałszywe informacje dla osiągnięcia swoich celów zawodowych.

Na szczęście nie musisz się uciekać do tak nieetycznych działań. Warto nauczyć się rozmawiać o awansie. Jeśli czegoś chcesz, poproś o to. Wpisuje się to też w strategię przejmowania inicjatywy. W końcu nadchodzi ten moment, że musisz jasno i wyraźnie poprosić przełożonego o podwyżkę lub awans - bez żadnych aluzji czy niedomówień.

Jeśli panicznie boisz się tego tematu, masz problem i musisz się przełamać. Rozmawiaj o awansie, używając konkretów, merytorycznych argumentów, a nie emocji czy błagalnych tyrad. Możesz zacząć od tego, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie. Wymień nowe umiejętności, przypomnij osiągnięcia i dodatkowe zadania, w których uczestniczyłeś. Nie warto argumentować, że kolega na tym samym stanowisku przy sąsiednim biurku zarabia więcej. Lepiej pokaż, co firma zyska, inwestując w Ciebie. W jaki sposób jesteś w stanie ją wspomóc?

Źle umotywowana prośba o podwyżkę może skończyć się tak: 
5. Buduj swoją markę eksperta

Twoje zadanie będzie o wiele łatwiejsze, gdy zbudujesz swoją własną markę jako Software Developer. To również dobry sposób na znalezienie nowej, zdecydowanie lepszej pracy. Co prawda programiści nie mają większego problemu ze zmianą pracodawcy, ale ci bardziej znani, o ugruntowanej pozycji, mają szansę na bardziej atrakcyjne oferty w prestiżowych firmach.

Ważne jest to, w jaki sposób będziesz prezentował się w Internecie. Zadbaj o odpowiednie konstruowanie swoich profili w mediach społecznościowych, kreuj swój wizerunek, dziel się ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami ze społecznością programistów (np. za pomocą blogów, wpisów na forach internetowych, aktywnie korzystając z takich portali, jak Stack Overflow czy GitHub itd.).

Bierz udział w życiu społeczności IT poza Internetem, uczestnicząc w konferencjach, warsztatach i spotkaniach. W ten sposób przełożony będzie wiedział, że jesteś doceniany poza firmą i masz pozycję eksperta w środowisku IT. Czy może sobie pozwolić sobie na utratę takiego pracownika?


6. Nie szantażuj

Stawianie szefa pod ścianą i szantażowanie zmianą pracy to jeden z pięciu najczęstszych błędów, które przekreślają szansę na otrzymanie podwyżki. Nikt nie lubi być pod presją, a już szczególnie szef w konfrontacji ze swoim pracownikiem. To może skończyć się nieprzyjemnie.

Nawet jeśli masz mocną pozycję w firmie, jesteś kluczowym ogniwem zespołu i rzeczywiście dostaniesz podwyżkę, może okazać się to sytuacją tymczasową - przełożony od razu nastawi się do Ciebie negatywnie i zacznie szukać Twojego następcy. W rezultacie Twoja pozycja w firmie zamiast się wzmocnić, osłabnie i prędzej czy później będziesz musiał zmienić pracę.

Przełożony nie będzie chciał pracować z kimś, do kogo stracił zaufanie. Dlatego porzuć myśl o małym szantażu na rzecz tego, o czym napisaliśmy w punkcie 4 (merytoryczne argumenty).

Szantaż to nie jest najlepsza strategia


7. Podaj konkretną sumę

Brak przygotowania pracownika do rozmowy z pracodawcą o podwyżce to kolejny powód porażki w negocjacjach płacowych. Nic dziwnego, trudno rozmawiać o konkretach z kimś, kto tych konkretów nie zna. Nie możesz przyjść na spotkanie z szefem i rzucić jedynie, że chcesz więcej zarabiać. Zaraz potem będziesz musiał określić, ile wynosi dokładnie Twoje „więcej”. Dlatego zanim przystąpisz do negocjacji, zrób research, wypytaj znajomych, ile zarabiają na danym stanowisku.

Możesz również skorzystać z informacji z różnych raportów płacowych, których nie brakuje w Internecie. Możesz też po prostu przejrzeć oferty pracy obecne na rynku - pracodawcy IT coraz częściej pokazują widełki.

Pamiętaj jednak, żeby podać stawkę, która z jednej strony będzie adekwatna do tego, co proponuje rynek i do możliwości finansowych pracodawcy, a z drugiej - będzie możliwa do obniżenia podczas negocjacji, ale nadal akceptowalna.


8. Znajdź innego pracodawcę

Rozwiązanie, które warto potraktować jako ostateczność – zmiana pracodawcy. Nie jest to zjawisko rzadkie w branży IT. W Polsce Software Developerzy zmieniają zatrudnienie średnio co 2 lata, a na przykład w Stanach Zjednoczonych – co 18 miesięcy. Jeśli zrobiłeś wszystko, o czym napisaliśmy powyżej, a mimo to nie otrzymałeś podwyżki lub awansu, masz dwa wyjścia: zacisnąć zęby i spróbować ponownie za jakiś czas lub znaleźć nowego pracodawcę. Decyzja należy tylko do Ciebie.

Jeśli uznasz, że niczego nowego już nie osiągniesz w dotychczasowej firmie, szukaj nowych możliwości. Nie rób tego jednak pod wpływem impulsu lub zdenerwowania. Ochłoń, przemyśl wszystko od nowa.

Tutaj znowu zaproponujemy coś od nas - po to jesteśmy. Sprawdź Listę Pracodawców IT - możesz wybrać ich po technologiach czy lokalizacji i po prostu obserwować, dostając na skrzynkę alerty z nowymi ofertami pracy u konkretnego pracodawcy. 

Ważne, by nowego pracodawcy szukać na spokojnie - ale ze spokojem nie można też przesadzać.

This is fine


Podsumowanie

Podwyżka lub awans mogą być nowym etapem w Twojej karierze zawodowej. Jeśli uznasz, że zbyt długo pozostajesz w tym samym miejscu, zacznij działać. Wejście na kolejny szczebel kariery to naturalny proces, dlatego nie bój się wykonać tego kroku.

Rozpocznij dyskusję

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej