Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

C++ dla żółtodziobów. Jak się uczyć, czego unikać

Dowiesz się jak i gdzie szukać materiałów do nauki C++. Zebraliśmy dla Ciebie parę wskazówek oraz linków do kursów, książek czy zadań online z C++.
C++ dla żółtodziobów. Jak się uczyć, czego unikać

C++ stworzył duński informatyk, Bjarne Stroustrup w latach 80-tych - jako obiektowe rozszerzenie języka C. Od lat C++ należy do najpopularniejszych języków, a w 2003 roku zyskał nawet miano języka roku. Obecnie zajmuje czwarte miejsce w Tiobe Index.

Pozostaje bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wysokobudżetowe gry komputerowe, naprawdę duże aplikacje, urządzenia przenośne i programy serwerowe. W oparciu o język C++ powstał Amazon, a także systemy operacyjne Windows


Gotowi do działania? To ważne.


Motywacja

Motywację wielu programistów wskazuje jako czynnik kluczowy - a jednocześnie najtrudniejszy - w nauce kodowania. Zazwyczaj początkowy zapał szybko przygasa. Zatem cała sztuka, by nieustannie poszukiwać w sobie motywacji. Każdy ma na to własny sposób (na marginesie - zapraszamy do lektury artykułu „Co Cię motywuje programisto?”).

Tutaj zajmiemy się kwestią materiałów edukacyjnych i podpowiemy, z czego podczas nauki korzystać, a czego unikać. Zacznijmy... od końca.


Efektywna nauka C++ - czego unikać?

Na naukę można poświęcić wiele czasu, a i tak zdobyć niewiele wiedzy. Wszystko dlatego, że skuteczne uczenie się jest sztuką.

Czego unikać, aby szybko opanować C++? Na pewno nie warto ograniczać się jedynie do książek. Oczywiście polecamy czytanie i materiały drukowane, ale warto zdawać sobie sprawę, jak szybko się dezaktualizują. Szczególnie dotyczy to tak błyskawicznie rozwijającej się dziedziny, jak programowanie. Jeśli już wybieracie książki, sprawdźcie opinie i recenzje. Nie warto marnować czasu i pieniędzy na słabe tytuły.

Częstym błędem jest ograniczanie się tylko do polskojęzycznych serwisów internetowych i materiałów. Najwięcej wiedzy, a do tego najświeższej, znaleźć można w anglojęzycznym Internecie. Im szybciej przyzwyczaicie się do używania tego języka, tym lepiej. Bez angielskiego ani rusz.

W nauce programowania nie chodzi o to, aby uczyć się metodą pamięciową. Ważna jest umiejętność wyszukiwania wiedzy, studiowania dokumentacji i próba samodzielnego rozwiązywania problemów. Istotne jest rozumienie, a nie deklamowanie oklepanych formułek. Dlatego warto czytanie przeplatać pisaniem kodu.

I jeszcze jedno: nie warto marnować czasu! Jeśli nie można poradzić sobie przez długi czas z jakimś zadaniem w C++, należy zrobić przerwę, oderwać się chociaż na chwilę od programowania. Po kilkunastu minutach świeże spojrzenie może okazać się zbawienne przy rozwiązywaniu problemów. 


A teraz pytanie: Gdzie szukać wiedzy?


Kursy online

Internet to oczywiście kopalnia wiedzy i najlepsze źródło informacji dla programisty. W sieci bez problemu znajdziecie kursy C++ na różnym poziomie. Wśród nich nie brakuje tutoriali w różnej formie (tekst, wideo). Oto nasze propozycje:

- Od zera do gier kodera – polski, legendarny kurs, a do tego darmowy;
- Learn How to Program with C++ - bardzo dobry, ale płatny, kurs po angielsku;
- Cpp0x – zbiór bardzo dobrych, polskich, bezpłatnych kursów na różnym poziomie;
- Kurs C++ od zera do bohatera – ciekawy, polski kurs, za który trzeba zapłacić. 


Książki

Pomimo ograniczeń źródeł drukowanych, nie należy całkowicie z nich rezygnować, bo są dobrym wsparciem. 

- C++ Primer Plus – bardzo dobrze napisany podręcznik Stephena Prata, do którego warto często zaglądać;
- Skuteczny nowoczesny C++ - dobre wsparcie w poznawaniu najnowszych standardów języka programowania (C++11 i C++14);
- Algorytmy bez tajemnic – przy okazji nauki programowania, warto wkroczyć w świat algorytmów;
- Czysty kod - z tej książki można dowiedzieć się m.in. jak pisać dobry kod i jak go formatować, a dobrych nawyków warto nabierać od samego początku przygody z programowaniem.
- C++ Primer - nie, to nie powtórzenie pierwszej pozycji z listy. To piąte wydanie książki Stanleya Lippmana, która jest również często polecana przez programistów.


Zadania online

Prawdziwa nauka programowania to samodzielne zmaganie się z różnymi programistycznymi wyzwaniami, a nie bezmyślne kopiowanie kodu. Takie wyzwania znajdziemy bez problemu w Internecie.

- HackerRank – bardzo popularny serwis (ponad 2 mln użytkowników), gdzie warto sprawdzać swoje umiejętności w praktyce;
- Sphere Online Judge – tym razem serwis w języku polskim, gdzie można znaleźć wyzwania o różnym poziomie trudności;
- Code Chef – kolejne miejsce, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności, dużo konkursów i zadań.


Zasoby internetowe

W sieci jest mnóstwo materiałów na temat C++. Można przebierać w stronach internetowych i społecznościach, które dotykają tematyki powiązanej z językiem. Oto kilka naszych propozycji:

- C++ Patterns - świetna strona, na której prezentowane są częste problemy wraz z konkretnymi rozwiązaniami. Przykład? Sortowanie elementów czy zamiana dwóch wartości. Znajdują się tam też przykłady implementacji niektórych wzorców projektowych.
- Simplify C++ - blog zachęcający do kodowania w C++ w jak najprostszy sposób, przy okazji zawiera znakomite omówienie kolejnych feature’ów języka.
- Standard C++ Foundation - strona komitetu pracującego nad C++. To swego rodzaju centrum życia społeczności, gdzie znajdziesz artykuły, newsy i informacje o eventach dotyczących języka.
- C++ na Reddicie - bardzo przydatny subreddit do śledzenia nowości i ciekawych artykułów o C++
- Pytania na Reddicie - subreddit służący do zadawania pytań. Pozwala na zadawanie pytań bardziej konkretnych niż np. StackOverflow.


Podsumowanie

Na koniec małe przypomnienie: programista nigdy nie przestaje się uczyć. Jeśli zamierzacie na poważnie zająć się kodowaniem, oswójcie się z myślą o nieustannym rozwijaniu swoich umiejętności. Warto być przecież dobrym w tym, co się robi, a nie pozostawać na poziomie przeciętniaków. Sięgajcie więc gwiazd w programowaniu. Tego życzy wam Bulldogjob!

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej