Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

C++ dla żółtodziobów. Jak się uczyć, czego unikać

Dowiesz się jak i gdzie szukać materiałów do nauki C++. Zebraliśmy dla Ciebie parę wskazówek oraz linków do kursów, książek czy zadań online z C++.
C++ dla żółtodziobów. Jak się uczyć, czego unikać

C++ stworzył duński informatyk, Bjarne Stroustrup w latach 80-tych - jako obiektowe rozszerzenie języka C. Od lat C++ należy do najpopularniejszych języków, a w 2003 roku zyskał nawet miano języka roku. Obecnie zajmuje trzecie miejsce w Tiobe Index.
Pozostaje bezkonkurencyjny jeśli chodzi o wysokobudżetowe gry komputerowe, naprawdę duże aplikacje, urządzenia przenośne i programy serwerowe. W oparciu o język C++ powstał Amazon, a także systemy operacyjne Windows


Gotowi do działania? To ważne.

Motywację wielu programistów wskazuje jako czynnik kluczowy - a jednocześnie najtrudniejszy - w nauce kodowania. Zazwyczaj początkowy zapał szybko przygasa. Zatem cała sztuka, by nieustannie poszukiwać w sobie motywacji. Każdy ma na to własny sposób (na marginesie - zapraszamy do lektury artykułu „Co Cię motywuje programisto?”).

Tutaj zajmiemy się kwestią materiałów edukacyjnych i podpowiemy, z czego podczas nauki korzystać, a czego unikać. Zacznijmy... od końca.


Efektywna nauka C++ - czego unikać?

Na naukę można poświęcić wiele czasu, a i tak zdobyć niewiele wiedzy. Wszystko dlatego, że skuteczne uczenie się jest sztuką.

Czego unikać, aby szybko opanować C++? Na pewno nie warto ograniczać się jedynie do książek. Oczywiście polecamy czytanie i materiały drukowane, ale warto zdawać sobie sprawę, jak szybko się dezaktualizują. Szczególnie dotyczy to tak błyskawicznie rozwijającej się dziedziny, jak programowanie. Jeśli już wybieracie książki, sprawdźcie opinie i recenzje. Nie warto marnować czasu i pieniędzy na słabe tytuły.

Częstym błędem jest ograniczanie się tylko do polskojęzycznych serwisów internetowych i materiałów. Najwięcej wiedzy, a do tego najświeższej, znaleźć można w anglojęzycznym Internecie. Im szybciej przyzwyczaicie się do używania tego języka, tym lepiej. Bez angielskiego ani rusz.

W nauce programowania nie chodzi o to, aby uczyć się metodą pamięciową. Ważna jest umiejętność wyszukiwania wiedzy, studiowania dokumentacji i próba samodzielnego rozwiązywania problemów. Istotne jest rozumienie, a nie deklamowanie oklepanych formułek. Dlatego warto czytanie przeplatać pisaniem kodu.

I jeszcze jedno: nie warto marnować czasu! Jeśli nie można poradzić sobie przez długi czas z jakimś zadaniem w C++, należy zrobić przerwę, oderwać się chociaż na chwilę od programowania. Po kilkunastu minutach świeże spojrzenie może okazać się zbawienne przy rozwiązywaniu problemów. 

Gdzie szukać wiedzy?

1. Kursy online

Internet to oczywiście kopalnia wiedzy i najlepsze źródło informacji dla programisty. W sieci bez problemu znajdziecie kursy C++ na różnym poziomie. Wśród nich nie brakuje tutoriali w różnej formie (tekst, wideo). Oto nasze propozycje:

2. Książki

Pomimo ograniczeń źródeł drukowanych, nie należy całkowicie z nich rezygnować, bo są dobrym wsparciem. 

  • C++ Primer Plus – bardzo dobrze napisany podręcznik, do którego warto często zaglądać;

  • Skuteczny nowoczesny C++ - dobre wsparcie w poznawaniu najnowszych standardów języka programowania (C++11 i C++14);

  • Algorytmy bez tajemnic – przy okazji nauki programowania, warto wkroczyć w świat algorytmów;

  • Czysty kod - z tej książki można dowiedzieć się m.in. jak pisać dobry kod i jak go formatować, a dobrych nawyków warto nabierać od samego początku przygody z programowaniem.


3. Zadania online

Prawdziwa nauka programowania to samodzielne zmaganie się z różnymi programistycznymi wyzwaniami, a nie bezmyślne kopiowanie kodu. Takie wyzwania znajdziemy bez problemu w Internecie.

  • HackerRank – bardzo popularny serwis (ponad 2 mln użytkowników), gdzie warto sprawdzać swoje umiejętności w praktyce;

  • Sphere Online Judge – tym razem serwis w języku polskim, gdzie można znaleźć wyzwania o różnym poziomie trudności;

  • Code Chef – kolejne miejsce, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności, dużo konkursów i zadań.

4. Kod publiczny

Analizowanie udostępnianych publicznie kodów to również dobry sposób na poszerzanie wiedzy. Warto również samemu udostępniać własne „dzieła” do oceny. To szybki sposób na pozyskanie feedbacku na temat jakości kodu, czy koniecznych poprawek.

  • GitHub – miejsce niemal obowiązkowe dla każdego programisty;

  • StackOverflow – ogromna społeczność programistów, miejsce w sieci, gdzie warto bywać, do tego dobry serwis do zadawania pytań;

  • Reddit – kolejne dobre źródło informacji.

Na koniec małe przypomnienie: programista nigdy nie przestaje się uczyć. Jeśli zamierzacie na poważnie zająć się kodowaniem, oswójcie się z myślą o nieustannym rozwijaniu swoich umiejętności. Warto być przecież dobrym w tym, co się robi, a nie pozostawać na poziomie przeciętniaków. Sięgajcie więc gwiazd w programowaniu. Tego życzy wam Bulldogjob!

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 80 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog