Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Czy C# umrze w 2022 roku?

C# jest nieprzydatny, C# umrze, C# jest słabym językiem programowania.
Czy C# umrze w 2022 roku?

C# to już wymarły język programowania. C# jest nieprzydatny. C# jest słabym językiem. Z pewnością słyszałeś takie wypowiedzi, co finalnie doprowadziło Cię do tego artykułu. Wyjawię, co mam na myśli, a Ty sam zdecydujesz, czy warto zajmować się programowaniem w C#. 

Zanim zaczniemy, istnieje wiele niewiadomych co do C#, szczególnie wśród młodych profesjonalistów lub programistów próbujących dostać się do tego sektora; kiedy słyszą C#, mogą mylić go z C lub C++ i myśleć.

„Co to jest?” 🤔


Więc teraz chciałbym wyjaśnić pewne sprawy.


Czym jest C#?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że C# jest obiektowym językiem programowania firmy Microsoft. Powstał on z potrzeby stworzenia solidnego języka obiektowego, który pozwalałby na budowanie bardziej złożonych programów, do czego nie sprawdzał się starszy Visual Basic .NET

C# to język, który został wydany w 2002 roku i jest stosowany w różnych aplikacjach, włączając w to tworzenie stron internetowych, aplikacji desktopowych. Nie jest więc bardzo stary; porównaj go z PHP, Javą, JavaScriptem i Pythonem, które są znacznie starszymi językami.


Trochę historii

W czasie, gdy pojawił się C#, królował język Java, dlatego Microsoft postanowił stworzyć język bardzo podobny do Javy, ale oparty na C++ i Visual Basic .NET. W rzeczywistości C# wziął się z takiego założenia:

Mieliśmy C++, dodaliśmy ++, powstała gwiazdka i mamy C#.

Nie oznacza to, że języka C# nie powinniśmy brać na poważnie, oznacza to tylko, że jest to młody język w porównaniu z innymi językami, i że jest o wiele lepszy, niż prawdopodobnie myślisz, więc C# nie umiera, ponieważ jest zbudowany i utrzymywany przez Microsoft.


Co możemy stworzyć, używając C#?

C# jest językiem ogólnego przeznaczenia, który może być używany w różnych zastosowaniach


Aplikacje desktopowe

C# jest również używany do tworzenia programów desktopowych zarówno dla Windows jak i MacOS. Dodatkowo w C# można tworzyć aplikacje internetowe.


Aplikacje internetowe

Początkowo były one budowane w oparciu o Web.Forms, następnie MVC, a w końcu .NET CORE a teraz mamy już .NET 6 Nie ograniczał się on tylko do tworzenia stron internetowych. C# został również wykorzystany do tworzenia aplikacji mobilnych.


Aplikacje mobilne

W nieudanej próbie Microsoft stworzył “wycofany” już system operacyjny Windows Phone (który wymaga C# dla swojego backendu), a wraz z premierą Windows 10, a teraz Windows 11, aplikacje dla tego systemu operacyjnego są produkowane w C#    (i oczywiście są owocem ewolucji Windows Forms).

Ale na tym nie kończymy, bo jest jeszcze Xamarin Forms. Umożliwia tworzenie między platformowych aplikacji mobilnych, czyli takich, które działają na systemach operacyjnych Android, iOS oraz Windows.


Gry

Jeśli chcesz tworzyć gry wideo, możesz to robić również za pomocą Unity. Nie jestem pewien, czy jesteś zaznajomiony, ale silnik gier Unity jest napisany w C++ i jest obecnie jednym z najpopularniejszych silników gier (jeśli nie najpopularniejszym).

Dodatkowo gry pisane w C# pozwalają na konstruowanie aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, czyli programów, które pozwalają na tworzenie hologramów wirtualnej rzeczywistości i interakcję z wirtualnym otoczeniem w 3D. W Unity można do tego celu użyć języka C++.

Jeśli interesuje Cię rzeczywistość wirtualna, Microsoft ułatwia Ci to za pomocą HoloLens, które jest moim zdaniem jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku.


Microsoft Hololens


Aplikacje AI

Dzięki usługom chmurowym Azure możemy budować usługi sztucznej inteligencji, które łączą się z naszymi aplikacjami za pomocą języka C#.


IOT

Do tego dochodzą oczywiście usługi w chmurze, a także IoT. Używając Arduino lub Raspberry Pi, możesz łatwo pisać w C#, podłączać czujniki i łączyć je za pomocą kodu wC#. Przyda się to w realizowaniu automatyki domowej i inteligentnych domów.


Integracje

C# pozwala również na integrowanie ze sobą usług sieciowych i mikroserwisów wystawiających API.

Kiedy niektórzy mówią, że mogą to osiągnąć używając Ruby lub PHP, odpowiedź brzmi tak, ale moje pytanie brzmi..

Dlaczego? 🤔

Jeśli możesz pokryć wszystkie te rzeczy z C#, staje się on niezwykle cenny i chodliwy na całym świecie.


Czy C# umiera?

Nie.

Microsoft zainwestował niemałe środki, aby C# był dziś jednym z wiodących języków, wydając dwa miliardy dolarów na marketing i starając się przekonać programistów używania C#te

Trzeba pamiętać, że siłą C# jest również platofrma .NET, która jestniesamowicie popularna wśród wielu programistów; gdybyś teraz powiedział, że C# umiera, nie byłoby 88 000 osób zatrudnionych w C# w Stanach Zjednoczonych.

C# daje Ci wiele możliwości rozwoju kariery, a im więcej jest ofert pracy, tym więcej masz możliwości, aby zaprezentować swoje talenty i zdobyć pierwszą pracę jako programista.


Czy warto uczyć się C# w 2022 roku?

C# jest obecny na każde platformie, w tym na desktopie, w zastosowaniach webowych, technologiami przyszłości, grami. Tak więc absolutnie, warto uczyć się C# już teraz, ponieważ to dobra opcja na wejście do branży.

Nie trudno zauważyć, że C# obecny jest wszędzie. Każdy, kto twierdzi, że ten język umiera, jest w błędzie. C# rozwija się w ekspresowym tempie i ciągle pojawiają się w nim nowości.


Ile czasu zajmuje nauka C#?

Jeśli poświęcisz na naukę około godziny dziennie, zrozumienie podstaw C# zajmie Ci około dwóch do trzech miesięcy. Jeśli uczysz się bardziej intensywnie, możesz nauczyć się C# szybciej.

Nie daj się jednak zwieść tej liczbie. Jeśli chcesz być profesjonalnym programistą C#, będziesz musiał poświęcić dużo więcej czasu na naukę tego języka. Jego solidne opanowanie języka C#, które pozwoli Ci zajść daleko w kontekście zawodowym, zajmuje zazwyczaj co najmniej rok.

W przypadku tego języka Twoja ścieżka edukacyjna nigdy się nie skończy. Zawsze będziesz mógł się nauczyć czegoś nowego. Jednak w ciągu kilku miesięcy powinieneś być w stanie samodzielnie skonstruować kilka zaawansowanych aplikacji.


Wnioski

C# jest językiem, którego naprawdę warto się nauczyć. Jeśli znasz podstawy, to nowe umiejętności będą miały zastosowanie na wielu różnych platformach i możesz także wykorzystać je do innych rzeczy.

Jeśli użyjesz go jako języka Full Stack, to programowanie w C# będzie najlepszą decyzją, jaką podejmiesz. W roku 2022 nadal będzie to powszechnie używany język i będzie to dobra konkurencja dla języków, takich jak Java czy Python.

Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

2 komentarzy

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej