Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
25.10.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Zyskaj ciekawych kandydatów unikając najczęstszych błędów w rekrutacji IT

Sprawdź jak zbudować relację z kandydatami, by chcieli dołączyć do Twoich projektów.

Zyskaj ciekawych kandydatów unikając najczęstszych błędów w rekrutacji IT

Każdego dnia staramy się połączyć 2 światy rekruterów oraz pracowników IT. W ramach tej współpracy przeprowadziliśmy z Wami wiele rozmów i wspólnie szukaliśmy satysfakcjonujących Was rozwiązań. Tym razem chcielibyśmy podzielić się również naszymi przemyśleniami, które pomogą Wam stworzyć atrakcyjne oferty pracy i pozyskać wartościowych pracowników. W artykule przedstawimy je na poziomie ogólnym, natomiast pod koniec będziecie mogli pobrać e-book z 7 największymi błędami HRowców.

Czego się oczekuje od rekrutara HR?

Wbrew powszechnej opinii rekrutowanie specjalistów IT nie jest takie proste, jak się może wydawać. Doskonale wiemy, że wymaga to od Was dużego zaangażowania, ponieważ poza umiejętnościami miękkimi musicie również opanować podstawową wiedzę techniczną, by sprawnie przeprowadzić rozmowy z kandydatami. W odróżnieniu od pozostałych branż to Wy musicie zachęcić kandydata do aplikowania, dlatego w praktyce odgrywacie kilka ról w pracy jak marketingowca, sprzedawcy, doradcy zawodowego, coacha i psychologa w jednym.

Susza na rynku IT

Znalezienie odpowiedniego kandydata do firmy jest nie lada wyzwaniem, ponieważ zdecydowana większość programistów nie szuka aktywnie pracy. Praktyki są różne — zaczepianie na LI, wystawianie się na eventach branżowych, korzystanie z naszej pomocy czy kombinacje wszystkich powyższych. 

Technologia cały czas się rozwija, więc rośnie zapotrzebowanie na specjalistów — szczególnie doświadczonych. Pensje rosną, pozapłacowe benefity są coraz bogatsze, a firmy stają na głowie, by zatrzymać wdrożonego pracownika na lata. 

Programiści doskonale o tym wiedzą — co doskonale obrazuje powiedzenie “apetyt rośnie z każdym kęsem”. 

Bulldog rządzi, bulldog radzi — bulldog nigdy Cię nie zdradzi

Wiemy, z czym się mierzycie, dlatego nie zostawimy Was z tymi problemami sami. Zburzowaliśmy się i na podstawie naszych wspólnych doświadczeń wybraliśmy najczęstsze w naszej opinii błędy rekruterów. 

Przejrzysta oferta — opisz pokrótce proces rekrutacyjny, uwzględniając złożoność procesu, czy będzie zadanie rekrutacyjne i czas jego trwania. Ważne! W miarę możliwości wskaż widełki wynagrodzenia. Większość programistów to klasyczni niebiescy opierający się na faktach i analizie dostępnych danych. Z naszych obserwacji wynika, że jawna wysokość pensji zwiększa o 53% ilość aplikujących kandydatów.

Pro tip: jeśli nie możesz napisać wprost kwoty — zapytaj o nią kandydata i w podsumowaniu aplikacji poinformuj, czy pokrywają się z Twoją propozycją. Sprawdź jak my to załatwiamy :)

Komunikacja i profesjonalizm — traktuj kandydata na równi ze sobą. W naszej ocenie warto poświęcić kilka minut na napisanie personalizowanego maila z feedbackiem, ponieważ nigdy nie wiesz kiedy ta relacja może się przydać. Jak to mówią “karma wraca” i być może opowie o Tobie kolegom albo weźmie udział w innych Twoich projektach. To budowanie relacji.

Przygotowanie do rozmowy — nieraz już samo zaproszenie kandydata na spotkanie wymaga dużej gimnastyki, więc postarajmy się tego nie zaprzepaścić. Aby zrobić to dobrze, polecamy rozbić to na 2 etapy:

  • poznanie projektu, do którego rekrutujesz człowieka, zrozumienie zadań, jakie będą czekały na nowego pracownika i sprawdzenie, czy dopasuje się do teamu. 
  • poznanie kandydata — przygotuj sobie pytania, które pozwolą Ci sprawdzić, czy to osoba, której szukasz, zamiast potwierdzać to, co napisał w cv. Pytania powinny pokazać umiejętności pracownika, przedstawić jak radzi sobie z problemami, czego oczekuje od firmy i jaki planuje dla siebie rozwój. Pro-tip: warto też zwrócić uwagę na jego zainteresowania, czy znajdzie wspólny język z resztą zespołu.


Zadanie rekrutacyjne — zadanie powinno być dobrze przemyślane. Jednocześnie powinno być przedsmakiem przyszłych zadań i sprawdzenia, czy sobie radzi z takimi questami, a tym samym nie może być zbyt złożone — by nie przesadzić z ilością zadań do wykonania w ramach samej rekrutacji.

Dostosuj się do kandydata — pytaj o jego preferencję dotyczącą formy komunikacji, dotrzymuj ustalonych z nim terminów i nie bój się powiedzieć, dlaczego to właśnie z nim chcesz porozmawiać i zaprosić do swojego projektu. 

Teraz zdradzimy Ci tajemnicę

Nie ma żadnej tajemnicy w dobrej rekrutacji. Po prostu bądź sobą, rozmawiaj otwarcie i wykonuj swoją pracę, najlepiej jak potrafisz. Kandydat doceni Twoje indywidualne podejście i będzie się czuł przy Tobie komfortowo — dzięki temu rozmowa będzie ciekawa/treściwa. Niektóre wskazówki mogą się wydawać trywialne, natomiast to one najczęściej nam umykają pomiędzy licznymi taskami. Podziel się z nami w komentarzu swoją opinią oraz swoimi tipami dla innych rekruterów ?

Pobierz naszego e-booka i poznaj 7 grzechów głównych HR oraz proponowanych rozwiązań.

<p>Loading...</p>