Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

10 książek do poczytania (nie tylko podczas kwarantanny)

Katarzyna Antonik-Heller Scrum Masterka / Podcasterka
Poznaj 10 książek, które nie dotyczą programowania, a poszerzą Twoje horyzonty i pobudzą do rozwoju.
10 książek do poczytania (nie tylko podczas kwarantanny)

Wiadomo jak jest. Trudno. Pandemia związana z koronawirusem mocno wpłyneła na nasze życie. Nie trzeba nikomu mówić o minusach dotyczących kwarantanny. Dlatego warto zwrócić uwagę na plusy?

Kiedy nie za bardzo jest jak wychodzić z domu, nagle pojawiło się sporo czasu, z którym nie wiadomo co zrobić. To może być świetną okazją do poszerzenia swoich horyzotów i rozwoju. 

Oto 10 książek dotyczących produktywności i samodoskonalenia, które polecam do przeczytania (nie tylko podczas kawantanny):


The $100 Startup, Chris Guillebeau

Pełen tytuł książki, to "The $100 Startup: Reinvent the Way You Make a Living, Do What You Love, and Create a New Future". Uwaga, nie polecam czytania tej książki na noc. Tak bardzo pobudza do myślenia, że Twój umysł jeszcze długo potem będzie pracował na najwyższych obrotach. Potem złapiesz się na tym, że wszędzie zaczniesz dostrzegać okazje, które mogą przerodzić się w start-up.


Catalyst. How To Change Anyone's Mind, Johan Berger

Każdy z nas ma coś, co chce zmienić. Chcemy zmienić zachowanie naszych dzieci, zdanie szefa czy funkcjonowanie organizacji. Autor pokazuje jak - zamiast pchać mocniej - usuwać przeszkody i inspirować innych do szukania własnych rozwiązań.


Dawaj i Bierz, Adam Grant

Jak Ci się wydaje, kto osiągnie większy zawodowy sukces? Ktoś, kto dąży do zrealizowania swoich celów bez względu na wszystko czy ktoś, dla kogo życiową misją jest pomaganie innym i robienie różnicy? Jak się pokazuje - ten drugi. W tej książce znajdziesz tysiące argumentów, dlaczego dawanie jest znacznie lepszą długoterminową strategią działania.


Mała wielka zmiana: Jak skuteczniej wywierać wpływ, R.Cialdini

Teraz jest już jasne - jestem fanatykiem Kaizen. Uważam, że można zajść znacznie dalej stosując strategię małych kroków niż wielką rewolucję. Autorzy pokazują jak w niezauważalny sposób osiągać wielkie efekty w sferze prywatnej i zawodowej.


Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności, Charles Duhigg

To bardzo wciągająca lektura pełna niezwykłych historii z życia. Pokazuje, co odróżnia produktywnych od zapracowanych. Jak umiejętność dokonywania właściwych wyborów, wpływa na efektywność ludzi i zespołów. Autor pokazuje, że najbardziej efektywni nie tylko działają – ale także myślą inaczej.


Zarządzanie 3.0. Kierowanie Zespołami Z Wykorzystaniem Metodyk Agile, Jurgen Appelo

Klasyka gatunku. Biblia dla wszystkich, którzy pracują, w którejkolwiek z metodyk Agile. Odpowiada na wiele powszechnych problemów, systematyzuje wiedzę i pomaga jeszcze bardziej korzystać z potencjału jaki daje zwinne podejście.


Dochodząc do tak ze sobą, William Ury

William Ury to światowej sławy negocjator, który brał udział w rozwiązywaniu wielu globalnych konfliktów - zarówno gospodarczych, jak i wojskowych. W tej książce wyjaśnia, dlaczego walczymy ze sobą i jak zmienić podejście z "wygrana-przegrana" na szukanie rozwiązań, które zadowolą wszystkich.


Jeden mały krok może zmienić Twoje życie: Droga Kaizen, Robert Maurer

Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest pełna inspiracji i spokoju. Autor pokazuje przykłady, jak małe kroki generują ogromne zmiany i - co ważniejsze - jak można ten fakt wykorzystać do własnej rewolucji.


Wszyscy jesteśmy dziwni: mit masy i końcu posłuszeństwa, Seth Godin

Seth jest marketingu guru. W swoich książkach zwraca uwagę na fakt, że różne sposoby komunikacji, pomagają nam docierać do różnego rodzaju klientów. Jak marki tworzą swoje plemiona i – jak większość z nas – dąży, aby należeć do tych, które nas definiują. To szczególnie interesująca pozycja dla tych, którzy mają problem w dogadywaniu się z biznesem.


Dare to lead, Brene Brown

Autorka przez dwie dekady zajmowała się badaniami dotyczącymi wstydu, odwagi i wrażliwości. Ma ogromną wiedzą na temat najgłębszej części ludzkiej natury. Znając jej podstawy łatwiej nam rozumieć siebie, a tym samym wejść na wyższy poziom relacji w firmie, organizacji i zespole.

Rozpocznij dyskusję

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej