Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

6 aplikacji na Androida dla programisty.

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
6 aplikacji na Androida dla programisty.

Dzięki różnego rodzaju aplikacjom na Androida programista może pracować nad projektem bez względu na to, gdzie się znajduje. Co prawda narzędzia programistyczne, dostępne na urządzenia mobilne, nie są tak wygodne, jak używane na komputerach, ale oferują coraz więcej funkcjonalności.

Według raportu „Digital in 2016” agencji We Are Social, w bieżącym roku 3,7 mld osób na świecie było użytkownikami smartfonów i tabletów, czyli 54% populacji ludzi. To o 4% więcej niż w 2015 roku. Prawie 89% urządzeń mobilnych pracuje pod systemem Android. Dla porównania drugi w klasyfikacji najpopularniejszych mobilnych systemów iOS ma udział nieco ponad 11%. Sprawdźmy zatem, jakie aplikacje na Androida mogą być przydatne w pracy programisty. Wybraliśmy 6 apek, na jakie warto zwrócić uwagę.

1. Online Compiler

Uniwersalny kompilator, który programista może mieć zawsze pod ręką. Online Compiler jest bardzo intuicyjny i obsługuje następujące języki:

  • C

  • C++

  • Java

  • JavaScript

  • Perl

  • PHP

  • Python

  • Haskell

  • C#

Dzięki tej aplikacji można bez problemu skompilować kod w wymienionych powyżej językach oraz uruchomić go na każdym urządzeniu z systemem Android. Kompilator jest łatwy w instalacji, a do tego działa szybko. Wystarczy napisać kod w smartfonie lub tablecie i uruchomić Online Compiler. Duża zaletą jest także możliwość wykorzystywania jednego kompilatora do wielu różnych języków, zamiast instalowania do każdego z osobna dedykowanej aplikacji.

Wersja Androida: 3.0 i wyższy

Producent: Motion Apps

Cena: aplikacja bezpłatna,

2. QPython - Python for Android

QPython to kombajn zawierający w sobie interpreter Python, konsolę, edytor, a także bibliotekę SL4A dla systemu Android. Dzięki tej aplikacji można wygodnie i bez żadnych problemów tworzyć projekty oraz pisać skrypty w języku Python na smartfonach i tabletach. QPython posiada wsparcie pip, może wykonywać kody i pliki z QRCode, a QEdit zapewnia wygodne tworzenie i edytowanie skryptów. Aplikacja wykorzystuje kod Android Terminal Emulator.

Wersja Androida: 2.3 i nowsze

Producent: QPythonLab

Cena: aplikacja bezpłatna.

3. AIDE- IDE for Android Java C++

Zaawansowane zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), dzięki któremu można tworzyć aplikacje na Androida bezpośrednio z poziomu smartfonu lub tabletu AIDE posiada edytor, który potrafi uzupełniać kod, sprawdza błędy w czasie rzeczywistym i ułatwia refaktoryzację kodu. Za pomocą AIDE można obsługiwać aplikacje tworzone w Java/XML, C/C++, z wykorzystaniem Android SDK i Android NDK oraz Java Console. Warto dodać, że opisywane tutaj IDE jest kompatybilne z popularnym środowiskiem programistycznym Eclipse (za pomocą AIDE można na przykład kontynuować pisanie projektów rozpoczętych w IDE od IBM) oraz otwiera projekty przygotowane w Android Studio. Z aplikacji mogą korzystać także początkujący programiści, dla których producent przygotował interaktywne lekcje.

Wersja Androida: 4.0 i nowsze

Producent: Appfour

Cena: aplikacja bezpłatna.

4. Sand IDE Pro for Java

Sand to możliwość programowania w języku Java w każdym miejscu i o każdej porze. Producent udostępnia zintegrowane środowisko programistyczne, które zawsze można mieć pod ręką. Sand IDE posiada rozbudowany edytor, posiadający wiele przydatnych funkcji, do tego znajdziemy tu również bardzo dobry kompilator Java 1.3 i 1.6. Dzięki Sand można także uruchamiać przygotowane aplikacje. Otrzymujemy tutaj IDE, pozwalające programować, sprawdzać algorytmy, a nawet ćwiczyć umiejętności w języku Java.

Wersja Androida: 3.0 i nowsze

Producent: Jimmychen

Cena: 10,01 zł

5. Programmer Calculator HEX,BIN

Dużym ułatwieniem w pracy programisty może być możliwość szybkiej konwersji liczb. Do tego warto mieć pod ręką funkcjonalny kalkulator, najlepiej działający na smartfonie, który zawsze znajduje się gdzieś w kieszeni programisty. Proponowana tutaj aplikacja to narzędzie pozwalające na bezpośrednie wprowadzanie liczb binarnych, ósemkowych i szesnastkowych, a wyniki można otrzymać w wielu różnych formach.

Wersja Androida: 4.1 i nowsze

Producent: Tongko99

Cena: aplikacja bezpłatna.

6. Programmer Keyboard

Warto ułatwić sobie proces programowania, instalując na swoim urządzeniu odpowiednią klawiaturę. Przykładem takiej aplikacje jest Programmer Keyboard firmy Byte Mobile. Tak naprawdę mamy tu do dyspozycji zarówno zwykłą klawiaturę, jak i kompaktową z dwoma zestawami klawiszy. Aplikacja pozwala na łatwe przełączanie się pomiędzy tymi klawiaturami. To ogromne ułatwienie szczególnie dla osób programujących w PHP, ponieważ to głównie pod ten język przygotowana została aplikacja.

Wersja Androida: 2.3.3 i nowsze

Producent: Byte Mobile

Cena: aplikacja bezpłatna.

Czekamy na informacje, jakich aplikacji, ułatwiających programowanie, używacie na swoich smartfonach i tabletach. Zachęcamy do dzielenia się opiniami na ich temat.  

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 80 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog