23.04.20195 min
Ayslan Schmidt

Ayslan SchmidtSenior Global RecruiterCatawiki

Wszystko, co musisz wiedzieć o sourcingu

Dowiedz się, czym jest sourcing, dlaczego jest świetną metodą rekrutacji oraz poznaj pomocne narzędzia.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sourcingu

Silna strategia sourcingu jest pierwszym krokiem do zatrudniania świetnych ludzi. Jednak aby naprawdę opracować potok z aktywnego sourcingu, należy liczyć się z okresem 1-3 miesięcy (faza dotarcia, zaangażowanie, aplikacja i dalszy proces). Wyniki nie są natychmiastowe i dlatego ustalenie planu zatrudnienia jest tak ważne dla rekrutacji — tworzy prognozę potrzebnych zatrudnień i optymalizuje proces sourcingu, który zwykle wymaga około 4 godzin dziennie na research.

Czym jest sourcing w rekrutacji?

W ogólnym procesie rekrutacji sourcing to poszukiwanie kandydatów pasywnych — takich, którzy nie aplikują bezpośrednio na ofertę pracy. Pasywnymi kandydatami mogą być ci z polecenia, których znajdujesz poprzez różne wyszukiwarki, goście lub prelegenci podczas wydarzeń. Głównym celem pracy sourcera jest stworzenie zainteresowania, aby docelowo zachęcić kandydatów do samodzielnej aplikacji.

Zasadniczo istnieje więcej niż jedna metoda sourcingu. Sposób wykorzystania tych metod zależy od wielu różnych czynników, z których niektóre obejmują:

 • Rodzaje potrzebnych kandydatów.
 • Preferencje hiring managerów lub rekruterów.
 • Wcześniejsze sukcesy (lub ich brak) przy użyciu określonej metody — eksperymentowanie.
 • Zasoby do dyspozycji sourcera.


Dobra strategia sourcingu może pomóc utrzymać pozycję lidera na rynku i zapewnić firmie przewagę konkurencyjną.

Sourcing oznacza wyszukiwanie, angażowanie i utrzymywanie zdrowej sieci między potencjalnymi kandydatami.

Dlaczego sourcing ma znaczenie?


Najważniejsze wyzwania w rekrutacji

Trudne role

Najlepsi ludzie nie szukają aktywnie pracy i raczej nie będą aplikować o pracę online. Aktywny sourcing pozwala znaleźć i skontaktować się z takim typem poszukiwanych osób.

Przewidywalność i prognozowanie

Sprawdzona strategia sourcingu może pomóc nam przyciągnąć odpowiedniego kandydata, skrócić czas sourcingu i skupić się na kluczowych kanałach, abyśmy mogli dokładnie przewidzieć metrykę czasu do zatrudnienia.

Przekaz

Działalność sourcingowa to narzędzie do rozpowszechniania marki naszej firmy. Podobnie jak marketing, ważne jest, aby mieć pewność, że mamy odpowiedni rodzaj komunikacji na każdym etapie lejka, która trafia do kandydatów.

Inne role

Sourcing nie służy tylko do trudnych ról, ale może być zastosowany do niemal każdej roli w firmie - od stażystów do seniorów. Magia sourcingu to bycie Sherlockiem Holmesem i używanie nieszablonowego myślenia, aby znaleźć najlepszych ludzi na rynku.

Przygotuj strategię sourcingu

Przed dotarciem do kandydatów, posiadanie przejrzystej strategii to zapewnienie, że Twoje wysiłki związane z sourcingiem się powiodą. Oto kilka sposobów na rozpoczęcie projektu.

Dopasuj się do Hiring Managerów

Zanim zaczniemy docierać do kandydatów, ważne jest, aby osiągnąć zgodność z hiring menedżerem. Trzeba być blisko własnej społeczności i zadawać managerowi dużo pytań, co jest potrzebne w jego / jej zespole. Stwórz od 5 do 10 kluczowych wymagań, zadawaj trudne pytania i rozszyfruj, jakie są właściwie działania żądanej roli.

Mapowanie talentów

W niektórych przypadkach, takich jak rola kierownicza lub otwieranie nowego biura, jest tylko niewielka pula osób, na które chcesz polować. Mapowanie talentów jest szczególnie pomocne w przypadkach, gdy profil jest zbyt szczegółowy lub wyzwaniem jest rozpoczęcie zespołu od zera. Zrozumienie rynku i rodzajów firm, które byłyby idealnie dopasowane, jest konieczne, następnie musimy po prostu sięgnąć po tych lepszych.

Pielęgnacja

W dzisiejszych czasach mamy konkurencyjny rynek zatrudnienia, dlatego niezbędne jest posiadanie innych metod, niż tylko zimne wiadomości e-mail w ramach strategii. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakimi materiałami możemy się wspomóc (korzyści, reakcja na markę, prelegenci na wydarzeniach, gwiazdy z danej dziedziny, które mogą reprezentować firmę). Sprawdź recenzje na Glassdoor, aby zaangażować kandydatów.

Budowanie listy

Zamiast docierać do jednego kandydata po drugim pojedynczo, zbuduj listę. Podział listy może spersonalizować wiadomości bez poświęcania wydajności. Takie podejście może pomóc szybko skalować proces zatrudnienia, szczególnie w przypadku sprzedaży, operacji z klientami i ról inżynierskich, gdzie liczy się rozmiar i jakość.

Taktyki zdobywania jak największego zasięgu kandydatów

 • Szablony: Tworzenie szablonu z informacjami, które możemy wykorzystywać wielokrotnie, jest bardzo ważne dla prędkości. Z takiego punktu można dostosować i oprzeć strategię na kandydacie bądź jego roli.
 • Testowanie A/B: Co działa, a co nie? Przetestuj zasięg nagłówka, copy oraz zawartości i eksperymentuj tak, jakby to była kampania marketingowa.
 • Bądź wszędzie: Bądź tam, gdzie są kandydaci: GitHub, Stack Overflow, Quora, Behance.
 • Metryki: Ustal wskaźniki KPI dla strategii sourcingu. Ważne pytania: Ilu kandydatów dodaję do mojego potoku? Jak bardzo jestem skuteczny/na?
 • Wiele kanałów:E-mail służbowy lub osobisty? Użyj obu w razie potrzeby. Dotrzyj do wielu kanałów, aby zwiększyć odsetek odpowiedzi.
 • Kampanie:Mogą być również pomocne w brandingu. Chodzi o to, aby rozwijać stałą zawartość i wykorzystywać ją do angażowania i zwiększania świadomości na temat działalności (rekrutacja typu inbound).

Narzędzia do sourcingu

Twitter i Facebook

Zaawansowane wyszukiwanie na Twitterze to doskonałe narzędzie do przeglądania hashtagów, które mogą pomóc w znalezieniu pasywnych kandydatów. Śledź firmy, które dobrze sobie radzą w swojej branży i łącz się z ich ludźmi. Wyszukiwanie wykresowe na Facebooku może pomóc w znalezieniu osób spełniających określone kryteria. Na przykład, jeśli napiszesz „sprzedawcy, którzy studiowali w Sao Paulo” w wyszukiwaniu, Facebook zwróci długą listę pasujących profili.

Jeszcze więcej mediów społecznościowych

Platformy takie jak Instagram, Reddit i Snapchat, nie są tak popularne w rekrutacji, jak profesjonalne witryny, jak LinkedIn, czy Xing. Oznacza to jednak, że na tych platformach rekruterów będzie znacznie mniej, a konkurencja będzie niższa.

Portfolio / przykładowe witryny

Działa to dobrze dla kreatywnych profesjonalistów, takich jak projektanci, którzy przyczyniają się do Behance, Dribble i Carbonmade. Github to także świetna opcja, aby znaleźć programistów, patrząc na konkretne grupy lub pojedyncze projekty. Inną dobrą alternatywą dla inżynierów pozyskujących, będzie Codercred, Codility i Hackerank.

Narzędzia śledzenia

 • Narzędzia takie jak People Search - rozszerzenie Chrome’a - działają na bazie społeczności internetowych.
 • Hiretualto dobry system śledzenia do odnajdywania danych kontaktowych dowolnej osoby.
 • Ponadto istnieje Hunter - platforma, która pozwala znaleźć dane kontaktowe, zwłaszcza media społecznościowe, każdego kandydata.

Osobiście

 • Przeszukuj witryny takie jak meetup.com i eventbrite.com, by znaleźć odpowiednie wydarzenia. Sprawdzanie, kto jest na liście zainteresowanych i śledzenie najlepszych uczestników wydarzenia, może okazać się bardzo ciekawe.
 • Hackathony, targi kariery i wydarzenia uniwersyteckie to inne możliwości poznania ciekawych kandydatów. Hostowanie własnych wydarzeń to także dobry pomysł.


Polecenia

Udowodniono, że 60% rekrutacji pochodzi z poleceń. Opisz rolę, której szukasz i zwróć uwagę współpracowników na najważniejsze wymagania dotyczące roli w tym procesie.

Poprzednie procesy rekrutacyjne

Sprawdź pulę talentów w swoim ATS. Wielu kandydatów mogło zostać odrzuconych w końcowym etapie procesu rekrutacji. W międzyczasie mogli znaleźć inne miejsca pracy i zdobyć więcej umiejętności i doświadczenia.

Narzędzia i usługi

Jeśli potrzebna Ci jest dodatkowa pomoc, Entelo jest świetnym narzędziem do pozyskiwania ludzi, a także będzie nim AngelList. Obie oferują duże bazy danych CV.

<p>Loading...</p>