7.11.20185 min
Iwona Lesiewska

Iwona LesiewskaCEO HRTower HR&Finance

Jak wygląda praca rekrutera IT?

Przeczytaj o pracy rekrutera IT od kuchni.

Jak wygląda praca rekrutera IT?

Zawód rekrutera większości kojarzy się z osobą, która przegląda nadesłane przez kandydatów CV, a potem wybiera te aplikacje, które odpowiadają oczekiwaniom firmy. Rekruter prowadzi także rozmowy, podczas których dostarcza kandydatom informacji o stanowisku i obowiązkach, a także pyta ich o oczekiwania finansowe i inne, ważne aspekty związane z nową pracą.

Rekruterzy często padają też ofiarami stereotypów. Niektórzy sądzą, że „automatyczne odrzucają CV ze względu na wiek bądź luki w karierze zawodowej” i „zadają podchwytliwe i wykraczające poza stanowisko pracy pytania tylko po to, aby poddać kandydata stresującej sytuacji”. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej.

W tym artykule chcę pokazać Ci, że branża rekrutacyjna może być naprawdę różnorodna, a odpowiednie przygotowanie się do wykonania zawodu może otworzyć Ci naprawdę ciekawą drogę. Zdradzę Ci kilka tajników, dzięki którym masz szansę zostać naprawdę dobrym rekruterem.

Jakie stanowiska mogą się kryć za zawodem rekrutera?  

Researcher, Specjalista ds. Rekrutacji, Talent Sourcing Partner, Talent Acquisition Specialist, Konsultant ds Rekrutacji, Rekruter IT czy Talent Advocate - to tylko kilka, z wielu nazw stanowisk, za którymi może kryć się zawód rekrutera. W wewnętrznych działach personalnych rekrutacją często zajmują się także osoby, które robią to dodatkowo - razem z realizacją obowiązków z zakresu miękkiego HR-u, czyli HR Coordinatorzy.

Czy w IT rekruter znaczy to samo?

W branży IT bardzo trudno o kandydata, dlatego rekrutacja jest dzielona na dwa etapy w przypadku agencji rekrutacyjnych lub prowadzona jednoetapowo w przypadku wewnętrznych działów HR, które często korzystają z gotowych źródeł kandydatów.

Rekruter rekrutuje... Ale jak właściwie to robi?

Na początku korzystając z wszystkich dostępnych narzędzi tj.: kanałów social media, job boardów czy bazując na direct searchingu. W tym celu bardzo przydatny - oprócz umiejętności rekrutera i znajomości tych narzędzi - jest także wizerunek firmy, którą reprezentuje (koniecznie przeczytaj artykuł o marce pracodawcy bez kitu), jej personal brand, a także posiadanie jak największej szczegółów dotyczących projektu i kultury pracy w danej organizacji.

Czy jednak każdy rekruter robi to samo? 

Przedstawionym wyżej procesem opiekują się osoby na większości z wymienionych wcześniej stanowisk, ale jest to główne zadanie Researchera i Talent Sourcing Partnera. To właśnie oni dostarczają CV i podstawowe informacje o kandydacie - oczekiwania finansowe, dostępność do pracy czy rodzaj preferowanej umowy.

Kolejne etapy rekrutacji - takie jak testy, spotkania techniczne i negocjacje warunków - należą do rekruterów wewnętrznych. W branży rekrutacji zewnętrznej (agencje rekrutacyjne) pojawia się stanowisko Konsultanta ds. Rekrutacji. To osoba, która prowadzi pełne procesy rekrutacyjne i pozyskuje nowych klientów dla agencji - prowadzi też sprzedaż.

Jakie cechy charakteru rozwija ten zawód i czemu nie jest on taki prosty, jak się wydaje - szczególnie w IT? 

Specjaliści IT są jednymi z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Ten fakt nie ułatwia pracy po stronie HR. Często zdarza się, że kandydat dostaje tyle ofert pracy, że nie jest w stanie na nie odpisywać lub jest po prostu zmęczony codziennym kontaktem w sprawie propozycji zawodowych.

Takie zjawisko powoduje wśród rekruterów zwykłą ludzką frustrację, ponieważ mimo ogromu pracy i poszukiwań bardzo wielu osób zdarza się, że takie działania nie przynoszą efektu. Trzeba być odpornym na niepowodzenie i znać swoje cele - po prostu się nie poddawać!

Zdarza się też, że ludzie, z którymi nawiązujemy kontakt, są dla nas po prostu nieuprzejmi. Nie masz obowiązku pozwalać sobie na takie sytuacje. Oczywiście jesteśmy twarzą firmy, dla której rekrutujemy i nasza praca jest często wizerunkowa, ale nie jest to równoznaczne z byciem workiem treningowym. Jeśli kandydat na płaszczyźnie życia zawodowego pozwala sobie na takie zachowanie, w sposób elegancki zwróć mu uwagę.

Nie traktuj także tych uwag osobiście. W większości przypadków kandydat zapewne nie chce Cię obrazić, a jedynie wyrazić swoją frustrację wynikającą z częstych kontaktów z rekruterami.

Zamiast więc skupiać się na negatywach, poszukaj dobrych stron takich sytuacji – mogę one pomóc Ci na przykład wyćwiczyć asertywność, poczucie własnej wartości zawodowej i pewność siebie.

Jakie uwagi najczęściej słyszą rekruterzy?

Możesz spotkać się z komentarzem, że jesteś niekompetentny, ponieważ nie posiadasz dokładnych informacji o budżecie na dane stanowisko. Co wtedy zrobić? Warto wyjaśnić kandydatowi, że klient takich widełek nie podał, ponieważ jest otwarty na propozycje wynagrodzenia od kandydatów. Pamiętaj, że o Twoich kompetencjach świadczy raczej znajomość technologii, umiejętność sprzedaży oferty oraz znajomość metod weryfikacji kandydatów, a nie wiedza o budżecie klienta.  Nie trać więc kontroli! Bądź zawsze opanowany, uprzejmy, ale stanowczy w działaniach.

To teraz o pieniądzach... Jak wyglądają zarobki i standardowe ścieżki kariery?

W agencjach doradztwa personalnego

Wybierając pracę w agencji rekrutacyjnej możesz liczyć na wynagrodzenie w przedziale 2000 - 5000 netto podstawy w zależności od doświadczenia. Na rynku są oczywiście także rekruterzy, którzy zarabiają więcej (np. ze względu na formę współpracy - B2B lub w związku z tym, że wnoszą do firmy dodatkowe wartości, jak np. umiejętności sprzedaży). Praca w agencji łączy się też z premiami za zrealizowany projekt - ile agencji, tyle systemów premiowania - czasem są to stałe kwoty lub % od faktury/targetu. Gdy mamy doświadczenie i lubimy pracę zadaniową, a przy okazji mamy odrobinę szczęścia do ludzi, możemy dorównać zarobkom niektórych programistów :) Jeśli chcemy pójść dalej, mamy szansę na pozycję liderską lub przejście do wewnętrznego HR-u firmy.

W dziale wewnętrznym HR:

Często wewnętrzny HR rządzi się swoimi prawami. Coraz częściej zdarza się, że rekrutacjami zajmuje się jedna osoba i jest to jej główny obowiązek. Nie jest to jednak standardem, w szczególności w firmach niekorporacyjnych. To jednak zrozumiałe - chociażby ze względu na skalę. Często HR Specialist zajmuje się rekrutacją, projektami związanymi z onboardingiem, szkoleniami i sięga po pomoc agencji lub próbuje na własną rękę. W wewnętrznym HR możemy liczyć na zarobki rzędu 2000–6000 netto - również w zależności od doświadczenia. W tym przypadku nie mamy do czynienia z premiami bezpośrednio za wynik, a raczej premiami uznaniowymi lub okresowymi. Chcesz iść dalej? Masz szansę na pozycję HR Bussiness Partnera lub HR Managera i zarabiać więcej.

Istota doskonalenia swoich kompetencji

Bez względu na to, czy jesteś rekruterem wewnętrznym i korzystasz z usług agencji dostarczającej kandydatów, czy rekruterem zewnętrznym - na każdym etapie rozwoju zawodowego warto zwracać uwagę na trendy, nowe narzędzia oraz doskonalenie kompetencji. Nie zamykajmy się na doświadczenia innych, bo często stanowią one nową perspektywę i źródło nowych pomysłów, na które nie udało nam się wpaść ze względu na rutynę pracy.

Przejdźmy się od czasu do czasu na imprezę branżową lub szkolenie. Ostatnio byłam na Wieczorze Rekrutera organizowanym przez Magazyn Rekruter - i bardzo dobrze go wspominam.

Zawód Rekrutera nie należy do stabilnych zajęć, które zawsze przynoszą spodziewany efekt. Jednocześnie jest to bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie - szczególnie dla osób, które lubią pracę z ludźmi, inwestują czas we własny rozwój i nie boją się wyzwań. Brzmi jak praca dla Ciebie? Jesteś głodny tajemnic tego zawodu? Wybierz szkolenie, które odpowie na Twoje pytania i poznaj praktyków w akcji ;)

Chcesz się rozwijać? Zapraszamy na szkolenie dla rekrutera IT.

<p>Loading...</p>