3.04.20234 min
Daniel Jastrzębski

Daniel JastrzębskiDirector of Software EngineeringAffirm

DevOps – najbardziej rozchwytywana specjalizacja w 2023 roku?

Zatrudnić DevOpsa to nie taka prosta sprawa.

DevOps – najbardziej rozchwytywana specjalizacja w 2023 roku?

W ostatnim czasie zauważalne jest spowolnienie na rynku pracy IT. W lutym 2023 r. spadek liczby ofert pracy w tym sektorze wyniósł 8% względem analogicznego okresu w poprzednim roku – wynika z raportu firmy Grant Thornton. Mimo to istnieją specjaliści IT, na których “polują” firmy i agencje rekrutacyjne, licytując się na wysokość pensji czy oferując coraz to ciekawsze możliwości rozwoju. Jedną z takich pozycji jest DevOps. Przekonałem się o tym niedawno, poszukując specjalisty z tego zakresu do swojego zespołu.

Spowolnienie na rynku pracy w IT – fakt czy mit?

Spowolnienie na rynku pracy IT, o którym wspominam na początku artykułu, wynika z dwóch głównych czynników – spowolnienia gospodarczego, wojny w Ukrainie oraz spadku w rekrutacjach do firm IT, która była wywołana pandemicznym wzrostem zainteresowania usługami wspomagającymi pracę zdalną. 

Ciekawych danych – obrazujących trend – dostarcza „Barometr Perspektyw Zatrudnienia” opracowany przez ManpowerGroup. W II kwartale 2023 r. prognoza netto zatrudnienia w sektorze IT wynosi tylko 8% (wzrost o 5 p.p. względem I kwartału), co oznacza jeden z najniższych wyników w analizowanych sektorach w raporcie. 

Specjaliści DevOps “na fali” 

Spadek liczby ofert pracy nie dotyczy jednak doświadczonych specjalistów DevOps, których poszukuje coraz więcej firm. Specjaliści DevOps to ludzie, którzy łączą umiejętności z zakresu programowania, administrowania systemami oraz projektowania i dostarczania oprogramowania. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego i szybkiego wdrożenia aplikacji, zarządzanie cyklem życia produktu, utrzymanie infrastruktury, jak również zapewnienie bezpieczeństwa i dostępności systemów. Wraz ze wzrostem popularności usług chmurowych i zastosowaniem technologii kontenerowych, takich jak Docker i Kubernetes, rola specjalistów DevOps stała się jeszcze bardziej istotna.

W Polsce, jak i na całym świecie, coraz trudniej znaleźć takiego pracownika z kilkuletnim doświadczeniem, który dobrze zna AWS, Kubernetesa, Terraforma. Według raportu “Badania Społeczności IT edycja 2023”, przeprowadzonych przez serwis Bulldogjob, 48% społeczności IT pracuje dla firm zagranicznych.

Najwyższe zarobki w branży?

W obliczu ograniczonej dostępności DevOpsów, pracodawcy kuszą potencjalnych kandydatów oferując im coraz bardziej atrakcyjne warunki finansowe i możliwości rozwoju. Bardzo często stawia to pod znakiem zapytania opłacalność wdrażanego projektu. Według branżowych raportów jedną z najlepiej, a często najlepiej opłacaną specjalizacją w IT w 2022 r. był właśnie DevOps Engineer.

Całą sytuację “pogarsza” fakt, że w dobie powszechnej pracy zdalnej, pracodawcy z rynku polskiego są zmuszeni konkurować z bardzo atrakcyjnymi ofertami pracy zdalnej z USA i Europy Zachodniej.

Z drugiej jednak strony, bardzo mały procent pracodawców szukających DevOpsów, jest gotowych zainwestować w edukację własnej kadry i zatrudniać pracowników, którzy są na  początku swojej ścieżki kariery. Wynika to z faktu, że czas potrzebny do nauczenia podstawowych narzędzi i procesów działających w firmie, to co najmniej kilka miesięcy. Dodatkowo, nauka nowego pracownika pochłania i tak mocno ograniczone możliwości przerobowe bardziej doświadczonych członków obecnego zespołu.

Cel: namierzyć i zatrudnić DevOpsów!

Nie jest to łatwe, ponieważ firmy na polskim rynku oferują bardzo konkurencyjne zarobki. Pierwszy istotny wniosek już więc mamy – wyższą wypłatą raczej ich nie zachęcimy. Z tego względu musimy nieco bardziej  wyróżnić się dla potencjalnego specjalisty DevOps, którego chcemy pozyskać do swojego zespołu. 

Wysoko w rankingu czynników, dla których pracownik sektora IT mógłby zmienić pracę jest – możliwość nauki i samodoskonalenia, atmosfera pracy, technologie stosowane w firmie czy dalej benefity pozapłacowe – podpowiada nam raport Bulldogjob “Badania Społeczności IT edycja 2023”. Warto skupić się na tych aspektach. Potencjalny pracownik musi mieć możliwość zobaczyć, jakimi informatycznymi problemami na co dzień zajmujecie się w zespole (mogą okazać się dużo ciekawsze niż te, którymi on zmaga się dzień w dzień!), jakie ma możliwości rozwoju oraz czy atmosfera pozwoli czuć mu się dobrze.

My niedawno prezentowaliśmy wszystkie te aspekty przy okazji technologicznego meetup’u o tematyce DevOps, którego byliśmy organizatorami. Była to świetna okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń, rozmów z wieloma specjalistami, a także pokazania co robimy w firmie, jakich technologii używamy lub po prostu jaka atmosfera u nas panuje. 

Najbardziej rozchwytywani? 

W oparciu o szeroką analizę sytuacji na rynku IT, można śmiało stwierdzić, że specjaliści DevOps będą jednymi z najbardziej pożądanych pracowników w 2023 roku. Dla zatrudniających mniej pocieszającym faktem jest to, że będzie bardzo trudno ich znaleźć.

Jednak wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi IT i coraz większą rolą technologii w biznesie, DevOps staje się jeszcze ważniejszy dla firm, które szukają bardziej wydajnych i skalowalnych rozwiązań. Również rosnące wymagania dla bezpieczeństwa IT, związane z ryzykiem ataków cybernetycznych, wpływają na to, że specjaliści DevOps są potrzebni do ochrony firmowych zasobów i infrastruktury.

<p>Loading...</p>