26.10.20222 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Agile i jego inne oblicza

Sprawdź, czym jest Agile, jakie są jego założenia oraz poznaj inne wcielenia zwinnego zarządzania projektami.

Agile i jego inne oblicza

Jak mawia Anthony Robbins: “sposobem podejmowania lepszych decyzji jest podejmowanie ich częściej!”. To idealnie obrazuje styl zwinnego zarządzania znany jako słynny Agile. Przygotowałam dla Ciebie pigułkę wiedzy o Agile i różnych obliczach zwinnego zarządzania procesami.

Początek rewolucji

Konfucjusz najwyraźniej zainspirował specjalistów IT słowami: “nieważne jak wolno dążysz do celu, ważne, że się nie zatrzymujesz”, ponieważ w myśl rodzącej się koncepcji zwinnego zarządzania projektami przyjęli zasadę, że lepiej dostarczyć klientowi 80% gotowej i sprawnej aplikacji w ustalonym czasie niż opóźniać cały projekt, jak się coś po drodze wysypie.

Czym jest Agile?

W 2001 r. w lutym powstał Manifest Agile, czyli zbiór 12 zasad i 4 wartości, które są wspólne dla zwinnego zarządzania projektami. Tak narodził się paradygmat filozofii Agile, w myśl której działamy do dziś.

Agile uchodzi za Święty Graal zwinnego zarządzania projektami, ponieważ wymaga zaangażowania i współpracy wielu zespołów z różnych dziedzin do osiągnięcia wspólnego celu — działającego produktu, który usatysfakcjonuje klienta.

Inne zwinne metody pracy

Według Walta Disneya, aby osiągnąć sukces, potrzebujemy aż 4 składników: myślenia, wiary, marzeń i odwagi. Brzmi znajomo? Agile jest wszędzie — ma różne oblicza i działamy zgodnie z tymi założeniami na co dzień. Po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy, dlatego podrzucam ciekawe alternatywy.

Co znajdziesz w artykule?

Pobierz bezpłatny PDF z 3. numerem Think IT Magazyn HR z artykułem "Agile i jego inne oblicza". Znajdziesz w nim informacje m.in.:

  • Jak powstał Agile?
  • Czym jest Agile?
  • 4 filary Agile i 12 założeń zwinnego zarządzania,
  • Wymienione inne modele zwinnego zarządzania, które możesz przetestować.


Wizualna pigułka zwinnego zarządzania projektami:

źródło: Delloitte


Pobierz bezpłatny PDF z 3. numerem Think IT Magazyn HR

<p>Loading...</p>