Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Realia branży game dev w Polsce w 2021 roku

Dowiedz się, czy warto wybrać karierę Game Developera oraz skąd popularność gier mobilnych w ostatnim czasie.

Umiejętność kodowania i logicznego myślenia, ale także kreatywność i pasja do gier - to najważniejsze umiejętności, które powinni posiadać Game Developerzy. Z najnowszych danych wynika, że jest na nich coraz większe zapotrzebowanie. Kodilla pisze o tym, czy warto iść tą drogą rozwoju oraz jak w ogóle zacząć, gdy już się zdecydujemy.

Rozwój technologii umożliwiający wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, premiera “Cyberpunka 2077”, a także trwająca pandemia - to wszystko sprawiło, że branża game development wystrzeliła w ostatnim czasie mocno w górę, generując także zwiększony popyt na pracowników tego sektora. Aktualną sytuację na rynku gier analizują eksperci Kodilla.com, która niedawno uruchomiła szkolenia dla Mobile Game Developerów.

Zapisz się na kurs Mobile Game DeveloperJakich specjalistów szukają producenci gier?

Według danych udostępnionych Kodilli przez Devire, w porównaniu do ubiegłego roku w sektorze game dev można zaobserwować wzrost zatrudnienia o 7%. Na portalach rekrutacyjnych i ogłoszeniowych można obecnie znaleźć blisko 300 ofert pracy na stanowiska związane z game developmentem. Najpopularniejszymi z nich są: Unity i Unity3D Developerzy, Game Project Managerowie i Graphic Designerzy. Poza tym poszukiwani są kandydaci typowi dla innych branż z sektora IT. Mowa m.in. o analitykach, testerach, produkt managerach. 

W przypadku game devu dla pracodawców liczy się nie tylko umiejętność kodowania czy logicznego myślenia, ale przede wszystkim kreatywność i pasja do gier. Dodatkowo specjaliści w tej dziedzinie muszą posiadać umiejętności z pogranicza IT, projektowania graficznego, animacji 3D czy montażu wideo

- mówi Magdalena Rogóż z Kodillla.com. Zwraca też uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną w ostatnim czasie umiejętność, jaką jest znajomość technologii mobilnych.

Według danych App Annie oraz IDC w 2020 roku gry mobilne ponad 2,8-krotnie zwiększyły swoją przewagę nad komputerowymi i ponad 3-krotnie w stosunku do gier konsolowych. Co więcej, w trzecim kwartale tego roku wydatki konsumentów na gry mobilne przekroczyły 20 miliardów dolarów! Obok takich danych nie można przejść obojętnie.


Ile zarabia programista gier?

Mimo wciąż rosnącej popularności i zainteresowania grami wideo, zarobki stale plasują się jednak nieco niżej niż te w web developmencie, Jednocześnie nie odbiegają one jednak bardzo mocno od poziomu wynagrodzeń juniorów na innych stanowiskach w świecie IT. 

Junior, zazwyczaj na UoP lub umowie zlecenie, zarabia od 4 do 6 tys. zł brutto. Programista gier na poziomie mid otrzymuje średnio 7 – 11  tys. zł netto przy kontrakcie B2B, a na poziomie senior 12 – 18 tys. zł netto.

Na stanowisku mid, pracodawcy wymagają minimum 2-3 lat doświadczenia. Warto jednak zaznaczyć, że lata doświadczenia w przypadku Game Developerów nie są decydujące, ponieważ pracodawcy zwracają przede wszystkim uwagę na realne umiejętności i kompetencje. 

Kandydat powinien mieć w swoim portfolio co najmniej kilka realizacji komercyjnych. Niestety, jak przyznają rekruterzy, często brakuje tego elementu w aplikacjach potencjalnych pracowników. Dla pracodawcy istotne jest również posiadanie przez kandydata gier opublikowanych na iOS App Store czy Google Play.

O reliach pracy w game devie opowiada Kodilli Piotr Rudnicki, Lead Game Developer w firmie FreeMind:


Pandemia zwiększyła popyt na gry mobilne

Z analiz wynika, że do wzrostu znaczenia rynku gamingowego w Polsce w dużej mierze przyczyniła się pandemia i fakt, że gracze zaczęli szukać sposobów na rozrywkę w domu. Choćby krótką, w przerwie między codziennymi obowiązkami, pracą, nauką, czy po prostu taką, która nie angażuje zbyt dużo uwagi i jest szybko dostępna. Łatwiej bowiem chwycić za telefon czy tablet i odpalić aplikację, niż włączyć komputer czy konsolę i czekać na uruchomienie się systemu. Inna sprawa, że w przypadku gier mobilnych dużo łatwiej wydać kilkakrotnie mniejsze sumy, niż jednorazowo zapłacić większą kwotę za gry konsolowe czy komputerowe.


Czy warto wiązać swoją przyszłość zawodową z rynkiem gier?

Polskie studia, w których powstają gry, stają się jedną z sił napędowych krajowej gospodarki. W Polsce jest ich nieco ponad 400 i już teraz zatrudniają ok. 10 tys. pracowników. To programiści gier, graficy, testerzy, scenarzyści, dźwiękowcy czy kompozytorzy. Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dowiadujemy się, że ponadto w Polsce jest już 16 milionów graczy, a pod względem generowanych przychodów (ponad pół miliarda euro, z czego sam eksport generuje blisko 96% tej kwoty) znajdujemy się na 20. miejscu na świecie.

Ponad 40 firm z polskiego sektora gier notowanych jest na warszawskiej giełdzie (12 na głównym parkiecie). Na dzień 1 lipca 2020 r. kapitalizacja przekroczyła 11,7 miliarda euro, z czego niemal 8,7 mld to CD Projekt (Wiedźmin i Cyberpunk 2077), a przecież światowe triumfy święcą też Techland i Ten Square Games (drugie miejsce w rankingu najwyżej wycenianych spółek na warszawskiej giełdzie w lipcu 2020 roku) oraz Huuuge Games.

Bardzo duży udział mają w tym właśnie gry mobilne, podkreśla Magdalena Rogóż:

- W raporcie agencji marketingu mobilnego Spicy Mobile z 2019 r. (dane oparto na analizach Newzoo i Wargaming), polski rynek gier jest aktualnie wart 541,5 mln dolarów, przy czym 40% tej kwoty (216,2 mln $) stanowią wydatki na gry mobilne na smartfony i tablety. Pozostałe 325,3 mln dolarów polscy gracze przeznaczają na gry PC oraz gry konsolowe. To pokazuje jak bardzo ten rodzaj rozrywki zyskuje na znaczeniu i że można liczyć na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze rynku gier, ale też technologii mobilnych.


Zapisz się na kurs Mobile Game Developer

Zobacz jakie firmy chcą Ci płacić więcej.

Ile teraz zarabiasz?

Podpowiedzieliśmy już razy.

Mamy ponad 1200 ofert pracy. Zobacz o ile więcej możesz zarabiać. » [zamknij]