12.03.20242 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Linux 6.8 - nowe funkcje i ulepszenia w jądrze

Sprawdź, co nowego w najświeższej wersji Linuxa 6.8.

Linux 6.8 - nowe funkcje i ulepszenia w jądrze

Premiera najnowszej wersji jądra Linuxa 6.8 nie przynosi tak wielkich zmian, jak poprzednie aktualizacje, ale warto się nią zainteresować. Przyjrzeliśmy się kilku kluczowym nowościom tego wydania.

Linus Torvalds wskazuje na nowy sterownik Intel Xe DRM jako jedną z głównych nowinek w jądrze Linux 6.8, na razie tylko eksperymentalnie. Nowa wersja sprawia też, że procesory z rodziny Meteor Lake osiągają docelową częstotliwość taktowania. Obsługa układów AMD Zen 5 również została poprawiona. Ponadto, wprowadzono wsparcie dla nadchodzących procesorów od Intel, AMD oraz Qualcomm.

W ramach kolejnych poprawek minimalizowane jest ryzyko awarii związanych z pamięcią dzięki zmianom w podsystemie zswap oraz wybranych systemach plików. Problemy z łącznością w laptopach opartych na procesorach AMD Ryzen 7000 zostały wyeliminowane, a ulepszenia związane z obsługą sieci przyczyniają się do zwiększenia wydajności protokołu TCP nawet o 40% w przypadku wielu połączeń.

Linux 6.8 wprowadza również obsługę sterownika V3D DRM dla Raspberry Pi 5, kompatybilność z kontrolerami Nintendo Switch Online, Lenovo Legion Go oraz firmy HyperX, a także ulepszenia działania pada Steam Controller.

Wprowadzone zostały nowe wywołania systemowe - statmount() i listmount(). Wywołanie statmount() umożliwia uzyskanie informacji o montowanych systemach plików, co jest przydatne zarówno dla administratorów systemu, jak i dla programistów, którzy muszą zarządzać zasobami dyskowymi w swoich aplikacjach. Natomiast listmount() pozwala na wylistowanie wszystkich aktualnie zamontowanych systemów plików, co ułatwia monitorowanie i diagnozowanie problemów związanych z dyskami czy partycjami.

Od tej wersji dostępna jest obsługa jądra Rust dla architektury LoongArch. To krok w kierunku zwiększenia wsparcia dla różnorodnych platform sprzętowych. Rust staje się coraz bardziej popularnym językiem programowania w społeczności Linuxa ze względu na bezpieczeństwo i wydajności.

Kolejna nowość w Linuxie 6.8 to akcelerator kompresji Intel IAA (Intel Accelerator Architecture). Ten rodzaj akceleratora zapewnia sprzętowe wsparcie dla operacji kompresji danych, co przyspiesza przetwarzanie danych i zwiększa wydajność systemu. Intel IAA może być szczególnie przydatny w zastosowaniach wymagających szybkiego przetwarzania dużej ilości danych, takich jak centra danych czy aplikacje internetowe.

Premiera jądra Linux 6.8 oznacza także, że wkrótce trafi ono do popularnych dystrybucji, takich jak Ubuntu 24.04 i Fedora 40. Oczekuje się, że obie dystrybucje bazować będą właśnie na tej wersji jądra. Równocześnie rozpoczęły się prace nad Linuxem 6.9, w którym planowane są znaczące usprawnienia dotyczące obsługi najnowszych podzespołów Intel i AMD, szybszego przywracania systemu oraz aktualizacji zestawu narzędzi Rust.

<p>Loading...</p>