Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
3.01.20235 min
Ali Haider

Ali Haider Reactjs developerRAENA

8 błędów, które popełniłem jako programista JavaScript

Jeśli chcesz mieć lepiej płatną pracę, nie popełniaj tych samych błędów, co ja.

8 błędów, które popełniłem jako programista JavaScript

Podczas nauki kodowania popełniłem mnóstwo błędów, takich naprawdę niefajnych. Pomyślałem więc, dlaczego by nie ostrzec innych, zanim też je popełnią. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu.

Uczenie się wszystkiego na raz

Kiedy zaczynałem naukę programowania, spędzałem zbyt wiele czasu, ucząc się różnych języków i frameworków w tym samym czasie. Potrafiłem spędzić tydzień z jedną technologią i językiem, ucząc się jej podstaw, a w następnym tygodniu z kolejną. Przeskakiwałem od jednej rzeczy do drugiej.

Założę się, że wielu popełniało i będzie popełniać ten sam błąd.

Teraz zdaję sobie sprawę, że nie był to zbyt mądry pomysł. Uczyłem się wielu rzeczy na raz, ale nie miałem określonego kierunku, jakim typem programisty chciałbym zostać. Posiadałem bardzo ogólną wiedzę, zamiast specjalizować się i skupiać energię i czas na jednej rzeczy.

Języki programowania to tylko narzędzia, a narzędzia mają różne kształty i rozmiary. Ważniejsze jest zrozumienie tematu i pojęć związanych z programowaniem.

Zagadnienia są prawie takie same dla każdego języka.

Trzymaj się jednego i naucz się wszystkiego na jego temat. I żeby było jasne, żaden język nie jest lepszy od drugiego, a każdy ma swoje wady i zalety, trzeba wybrać tylko jeden i się go trzymać.

Brak kierunku

Zdałem sobie sprawę, że uczyłem się programowania bardzo nieefektywnie. Nie miałem w głowie żadnego celu ani kierunku, gdy rozpoczynałem przygodę z programowaniem.

Za dużo czasu spędzałem na niezliczonej ilości tutoriali i kursów online. Znałem składnię, ale nie wiedziałem, jak wykorzystać nowo nabytą wiedzę, którą poznałem.

To tak, jakbyś wiedział wiele rzeczy, a jednocześnie nie wiedział nic.

Postanowiłem zmienić swoje podejście do nauki. Zamiast uczyć się wszystkiego naraz, postanowiłem wybrać jeden język i nauczyć się podstaw najlepiej jak potrafię. I to była jedna z moich najlepszych decyzji.

Postanowiłem skupić się na tworzeniu stron internetowych i poświęcić swój czas na naukę JavaScriptu. Żadnych frameworków, żadnych bibliotek czy innych języków. Po prostu JavaScript i jego zagadnienia.

Nie projektowałem programu

Kodowanie jest proste. To tak jak z nauką reguł i składni. Ale projektowanie programu nie jest łatwe; wiąże się z miesiącami i latami popełniania błędów. Wymaga to naprawdę starannego planowania.

Często przechodzimy do tej części kodowania, która sprawdza się w przypadku małych aplikacji, jednak przy bardziej rozbudowanych staje się koszmarem. Dowiedziałem się tego w bardzo nieprzyjemny sposób.

Jest jednak jeszcze jedno zło, a jest nim nadmierne planowanie. Jest to tak samo złe jak brak planu.

Kiedy dowiedziałem się o znaczeniu planowania, zacząłem planować, ale za bardzo. Taki ze mnie idiota!

Planowanie jest dobre, tak samo jak ćwiczenia, ale zbyt wiele treningów spowoduje kontuzję. I tak samo jest z nadmiernym planowaniem.

Nie czekaj na wymyślenie idealnego planu, który nie istnieje, przynajmniej w świecie programowania. Programowanie jest działaniem responsywnym. Będziesz dodawać coraz to nowe funkcje, a także je usuwać.

Najważniejsze jest to, żeby zaplanować zarys programu, nie tracąc z oczu celu. Nie projektuj wszystkich małych funkcji lub całego programu za jednym zamachem. Nie da się zaplanować każdej funkcji i wszystkiego, co dotyczy programu. Będziesz wiedział na bieżąco, co trzeba dodać, a co usunąć.

Jakość kodu

Każdy niezrozumiały kod powinien wylądować na śmietniku. Tydzień po jego napisaniu nawet ty go nie zrozumiesz. I jest to nadużycie w stosunku do kogoś, kogo pracą będzie utrzymać ten kod w przyszłości.

Technologia zmienia się bardzo szybko, a to wymaga również utrzymania kodu. Ten ktoś nie powinien zajmować się kodem niskiej jakości, dlatego zawsze pisz dobrej jakości kod, który jest łatwy do odczytania i utrzymania.

Przestrzeganie dopuszczalnych praktyk pozwoli Ci wejść na kolejny poziom. Napisałem artykuł o tym, jak poprawić jakość kodu. Koniecznie sprawdź.

Najlepszy przyjaciel - Google

Google jest najlepszym i wiernym przyjacielem programisty, tak jak Jarvis z Iron-Mana.

Zaoszczędziłbym mnóstwo czasu, gdybym po prostu wygooglował problem. Prawdopodobnie ktoś go już rozwiązał lub coś bardzo podobnego. I zazwyczaj jest też tak, że metoda, którą udało ci się znaleźć do rozwiązania problemu, może okazać się nieefektywna, a twoja wiedza może nawet okazać się przestarzała w szybko pędzącym świecie technologii.

Ryzykowanie zdrowiem

Nasz mózg potrzebuje przerwy, nasze oczy potrzebują odpoczynku, a nasze ciało potrzebuje ćwiczeń. Programowanie tak jakby zaprzecza temu wszystkiemu. Kiedy programujemy jesteśmy tak zatopieni w tym naszym świecie, że zapominamy o naszej fizycznej obecności. Wielogodzinne siedzenie bez przerwy nie jest dobre. Zdrowie to kwestia, z którą nie można iść na kompromis.

Zrób sobie krótką przerwę, idź na spacer, wypij kawę, znowu idź na spacer lub nawet porozmawiaj z bliskimi. Wróć z czystą głową i zacznij kodować.

Wielu spośród moich ulubionych programistów z YouTube cierpi na problemy zdrowotne spowodowane ciągłym siedzeniem, a teraz robią wszystko, by ostrzec przed tym początkujących programistów.

Nie zdołam wystarczająco podkreślić znaczenia tego zaniedbania, które popełniałem.

Nie debugowałem

Duży błąd. Kiedy zaczynałem naukę programowania, całkowicie zignorowałem kwestię debugowania i jest to jeden z najczęstszych błędów.

Jesteśmy tak zaaferowani i skoncentrowani na nauce kodowania, że zaniedbujemy naprawianie błędów i bugów w programie.

Godzinami próbowałem bezskutecznie naprawiać bugi i błędy, ale zdałem sobie sprawę jak dalece byłem pozbawiony tej umiejętności, gdy ją udoskonaliłem.

Poczucie bycia gorszym

Kiedy wchodzisz do branży, która jest dla ciebie zupełnie nowa, możesz czuć się dość przytłoczony, zwłaszcza jeśli masz niewiele lub zero doświadczenia programistycznego. Czujesz, że czegoś Ci brakuje, podczas gdy inni wydają się wiedzieć, co robią. Myślisz, że twój kod nie jest wystarczająco dobry i że nie przyczynisz się do jego ulepszenia.

Brak wiary w siebie jest bardzo negatywną rzeczą, która może cię całkowicie wyniszczyć. To jest okay, jeśli nie wiesz wszystkiego. Niska samoocena i przygnębienie to dość powszechne stany, gdy widzisz innych lepszych od siebie.

Jednak porównywanie się z innymi to głupota. Nikt nie jest idealny i nigdy nie będzie. Zawsze znajdą się ludzie lepsi od Ciebie i ludzie gorsi od Ciebie w perspektywie programowania. Tak właśnie działa świat. Nie popadaj więc w przygnębienie, ale wykorzystaj to jako motywację, wykorzystaj to na swoją korzyść. Niech ludzie lepsi od Ciebie będą dla Ciebie inspiracją.

Jeśli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to jesteś w złym pokoju. ― Konfucjusz

Niezależnie od tego, czy właśnie napisałeś program “hello world”, czy zbudowałeś większe systemy, jesteś wartościowy i wyjątkowy. Nigdy nie pozwól, aby zwątpienie w siebie tobą zawładnęło.

Nadal jesteś daleko przed wszystkimi innymi, którzy nie próbują. Poklep się po ramieniu i ucz się dalej.

<p>Loading...</p>