Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
17.04.20215 min
Yadiel Felix Cabrera

Yadiel Felix CabreraSoftware Developer / Computer Programming Instructor

Co wpisać w CV, nie mając doświadczenia

Poznaj kreatywne sposoby na wyróżnienie swojego CV pośród konkurencji, nie mając doświadczenia zawodowego.

Co wpisać w CV, nie mając doświadczenia

Zanim zrezygnujesz z aplikacji na staż lub jakieś stanowisko, przeczytaj to…

Czujesz, że nie masz nic do zaoferowania odnośnie konkretnego stażu lub pracy, ponieważ nie masz doświadczenia?

To zrozumiałe. Może jesteś studentem informatyki kończącym studia, a może samodzielnie uczysz się kodować i będziesz dopiero rozpoczynać karierę zawodową. W związku z tym nie masz dużego doświadczenia w swoim CV. Też byłem w tym miejscu, gdy rozpoczynałem swoją profesjonalną podróż.

Dlatego też dzisiaj podzielę się kilkoma elementami, które zastosowałem, aplikując i finalnie dostając pracę. Są to rzeczy, które możesz zacząć robić teraz i dodać do swojego CV i które mogą pomóc Ci trafić na pożądany staż.

Podzielę się również spostrzeżeniami, na temat zmian, które możesz wprowadzić w swoim CV. Ideą tych działań jest znalezienie sposobu na wyróżnienie się spośród innych kandydatów.

Z mojego doświadczenia wynika, że przy aplikowaniu na staż lub stanowisko związane z technologią, w obszarach takich jak tworzenie aplikacji mobilnych czy webowych, może być setki a nawet tysiące kandydatów (w zależności od firmy do której aplikujesz).

Zatem znalezienie sposobu na wyróżnienie się jest wręcz konieczne, jeśli naprawdę Ci zależy. W ten sposób zwrócisz uwagę na swoją kandydaturę i być może zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Z biegiem czasu zrozumiałem, że finalnie najważniejszą sprawą dla firmy lub organizacji, która zamierza Cię zatrudnić, jest to, że będziesz w stanie dowieźć wyniki i dodać wartość do ich zespołu. Musisz pokazać, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces, jeśli zostaniesz zatrudniony.

Kluczowym czynnikiem jest wykorzystanie faktu, że nie masz dużego doświadczenia i pokazanie tego jako atut. Innymi słowy, aby znaleźć sposoby, dzięki którym możesz zbudować swoje doświadczenie i pokazać swoje umiejętności.

Pokaż dodatkowe projekty

Projekty poboczne to świetny sposób na zaprezentowanie dodatkowych umiejętności do CV, a także zaprezentowanie swojego talentu i predyspozycji. Podoba mi się w nich to, że są namacalnym produktem Twojej pracy. Są wynikiem umiejętności nabytych do tej pory.

Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, to zorganizować swoje projekty w jakimś miejscu online. Możesz też dodać je do Google Play lub iOS App Store, jeśli są to aplikacje mobilne. Następnie dodaj adres URL do CV obok nazwy projektu. W ten sposób rekruter pracę może przejrzeć projekt, jeśli sobie tego zażyczy. Możesz również porozmawiać o tym w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, jeżeli pojawi się taki temat i wytłumaczyć, dlaczego wybrałeś właśnie ten projekt. Możesz wyjaśnić, dlaczego zdecydowałeś się użyć konkretnych narzędzi do opracowania aplikacji. Możesz także porozmawiać o problemie, który chciałeś rozwiązać.

Kolejną wspaniałą rzeczą w projektach pobocznych jest to, że możesz zacząć swój własny lub wytworzyć je na takich eventach, jak np. hackathony, które umożliwiają pracę nad projektem z innymi programistami (lub samodzielnie, w zależności od hackathonu). To również możesz śmiało dodać do CV. W projektach robionych w grupie lubię to, że możesz wyjaśnić swoją rolę w zespole i porozmawiać o doświadczeniach w kooperacji z innymi. To pokaże potencjalnemu zatrudniającemu Twoje umiejętności pracy w zespole.

Kolejną wskazówką dotyczącą projektów pobocznych jest uczynienie ich tak unikalnymi, jak tylko się da. W ten sposób masz szansę przykuć uwagę rekrutera i tym samym wyróżnić się wśród kandydatów. Dobierając sobie projekty poboczne, skoncentruj się na ich wyjątkowości. Spróbuj przekazać w nich swoją osobowość, na ile to możliwe. 

Ponadto, jeśli możesz dodać projekty poboczne wykonane przy użyciu języków programowania lub narzędzi, które firma wymienia w ofercie rekrutacyjnej, zrób to. Myślę, że zadziała to na Twoją korzyść, nawet jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego.

Twoje umiejętności a potrzeby firm

Wspólną cechą studentów, z którymi pracuję, jest dodawanie wszystkich umiejętności, które nabyli w przeszłości, w tym umiejętności nietechnicznych. To, co sam robię (i uważam, że działa), to opisywanie w CV wyłącznie elementów, które są lub mogą być wymagane przez potencjalnego pracodawcę lub organizatora stażu. 

Uważam, że uwzględnienie tylko umiejętności istotnych na danym stanowisku umożliwia rekruterowi łatwy dostęp do tego, czego szuka, przechodząc przez ponad setki, a nawet tysiące CV. Może to również pomóc wyróżnić się na tle innych kandydatów, którzy nie posiadają tych umiejętności. Np. jeśli zamierzasz ubiegać się o pracę programisty frontendowego lub walczysz o staż związany właśnie z front-endem, dodaj takie umiejętności jak HTML, CSS i JavaScript.

Dodałbym także wszelkie umiejętności wymagane przez pracodawcę (tylko zgodnie z prawdą!), podane w opisie stanowiska. Umieść je na górze CV, gdzie od razu rzucą się w oczy. Następnie usuń wszystkie inne umiejętności, które nie są związane z opisem stanowiska lub nie pomogą Ci w ŻADEN sposób.

Stwarzaj sobie możliwości

Jeśli chcesz zacząć zdobywać doświadczenie, oto coś nieszablonowego. Jeśli jesteś studentem, możesz zapytać administrację, np. dyrektora wydziału, czy potrzebują pomocy z witryną lub jakimkolwiek innym projektem. Sprawdź, czy możesz otrzymać za to wynagrodzenie, a jeśli nie, zaoferuj pomoc za darmo. Jedyne, o co wtedy poprosisz, to referencja lub list polecający, który możesz później złożyć w ramach wniosku na staż lub pracę, którą wybierzesz.

Wiem, że praca za darmo może nie wydawać się zbyt atrakcyjna. Ma to jednak na celu przybliżyć Cię do rozpoczęcia pracy, tworząc możliwość dodania doświadczenia do CV. Uważam, że to sytuacja korzystna dla obu stron. Pomagasz działowi, zdobywając doświadczenie. Jeśli nie jesteś studentem, możesz skontaktować się z lokalną organizacją non-profit i sprawdzić, czy przypadkiem nie potrzebują pomocy. 

Referencje są cenne w przypadku ubiegania się o pracę lub staż. Dają namacalne świadectwo Twojej dotychczasowej pracy. I jeśli naprawdę dobrze wykonałeś te pracę, to polecający zapewnie nie omieszka napisać o swoich pozytywnych wrażeniach.

Pamiętajmy, że cały czas mówimy o poszukiwaniu kreatywnych sposobów na wyróżnienie się. Tworzenie własnych możliwości może pomóc Ci zdobyć doświadczenie i zbliżać się do celu poprzez myślenie i działania nieszablonowe.

Podsumowanie

To, że nie masz doświadczenia zawodowego, nie powinno być przeszkodą w zdobyciu pierwszej pracy lub dostaniu się na staż. Zawsze istnieją sposoby na wniesienie wartości dodanej do firmy lub organizacji, do której aplikujesz.

Teraz wiesz już, jak w przeszłości pracowałem nad moim CV, a także wiesz, jakich rzeczy nauczyłem się przez lata, jeśli chodzi o poszukiwania pracy. Ty też możesz zacząć i ubiegać się o wymarzony staż, nawet jeśli uważasz, że nie masz dużego doświadczenia.

Do dzieła i powodzenia!


Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>