Przyjemne z pożytecznym. 7 gier, które pomogą w nauce kodu.

Nauka programowania nie musi być żmudnym i nudnym zajęciem. Dzięki niektórym grom można relaksować się, spędzać czas na dobrej zabawie, a jednocześnie rozwijać swoje umiejętności kodowania.

O tym, jak rozpocząć naukę programowania, pisaliśmy już w naszym serwisie. Dziś pokazujemy, że można z powodzeniem łączyć przejmie z pożytecznym za sprawą gier, które rozwijają umiejętności kodowania, a jednocześnie pozwalają spędzić przyjemnie czas. Oto siedem gier, na które warto zwrócić uwagę:

1. Ruby Warrior

Jedna z najbardziej znanych gier do nauki programowania. Bardzo ciekawe narzędzie dla osób, które chcą zgłębić język Ruby. Wcielamy się tutaj w nieustraszonego wojownika, który musi zmierzyć się z przeciwnikami i potworami, a także odkryć różne tajemnice. Oczywiście, aby przejść grę, trzeba kodować i niejednokrotnie mocno się nagłówkowa, a także szukać informacji. Świetny klimat gry, doskonała zabawa i dobry sprawdzian umiejętności programistycznych.

2. Coding Game

Tym razem z mrocznych zamków przenosimy się w przestrzeń kosmiczną, a zamiast dzielnego rycerza przyjdzie nam kierować poczynaniami gwiezdnego statku. Dużo logicznych zagadek i zadań do wykonania, ciekawa fabuła, a do tego programiści wcielający się w bohaterów ratujących świat. Korzystając z otrzymanych danych, musimy dopisywać i modyfikować fragmenty kodu, przechodząc w ten sposób kolejne rundy gry. Całość została podzielona na szereg zadań o różnych stopniach trudności, a do tego do wyboru jest również tryb singleplayer i multiplayer. Warto dodać, że za rozwiązanie niektórych zadań czekają atrakcyjne nagrody, np. smartfon, dron itp. Coding Game to projekt, w którym można doskonalić swoje umiejętności w różnych językach programowania (np. C++, Java, Python).

3. CodeCombat

Gra rodem z Kalifornii, czyli CodeCombat, została upubliczniona w 2013 roku, a obecnie jest dostępna w 50 wersjach językowych (również po polsku). W serwisie zarejestrowało się już ponad 5 mln użytkowników z 200 krajów. CodeCombat to gra RPG z bardzo ładną grafiką, dzięki której możemy przenieść się do świata pełnego magii. Trzeba zmierzyć się tam z potworami, pokonać wrogów i znaleźć niezwykłe artefakty oraz skarby. Wszystko to możliwe jest po napisaniu własnych linijek kodu. W CodeCombat rozwijamy swoje umiejętności w sześciu różnych językach programowania. Na początek przechodzimy poziom w Python lub JavaScript, a następnie możemy kontynuować grę w trybie kampanii – tutaj dostępne są dodatkowo jeszcze jQuery, Bootstrap, HTML5 i CSS. Zadania są coraz trudniejsze, ale również satysfakcja z ich rozwiązania jest także coraz większa.

4. Untrusted

Dla tych osób, które chciałyby poćwiczyć JavaScript, dobrą propozycją będzie gra Untrusted. To przygodówka, która uruchamiana jest za pomocą przeglądarki. Interfejs jest w pełni tekstowy, ale najważniejsza jest tutaj dobra zabawa i różne programistyczne żarty. Fabuła także może wciągnąć – doktor Eval, dzięki pomocy tajemniczego osobnika, wydostaje się z pułapki, w której znalazł się za sprawą nie mniej tajemniczych przeciwników. Teraz jego zadaniem jest odzyskanie Algorytmu, który został ukryty w dziwnym zamku. Naszym zadaniem jest takie modyfikowanie kodu, żeby móc wykonywać poszczególne zadania i pokonać różne trudności (np. umieszczając na drodze bohatera pomocne w tym przedmioty).

5. Rankk

Każdy, kto był niegdyś miłośnikiem gry The Pyramid, powinien zobaczyć jej nową odsłonę pod nazwą Rankk. Idealne miejsce dla wszystkich osób, które uwielbiają rozwiązywać problemy, a do tego chętnie uczą się nowych rzeczy. Tutaj konieczne będzie wykonywanie zadań nie tylko z kodowania, ale również z matematyki i logiki, z obszaru kryptografii i bezpieczeństwa CGI. Grę rozpoczynamy od najniższych i jednocześnie najłatwiejszych poziomów, a potem wspinamy się coraz wyżej po piramidzie wiedzy. Na każdym poziomie należy rozwiązać określoną liczbę zadań, żeby przejść dalej.

6. Python Challenge

Ciekawa propozycja dla miłośników języka Python i nie tylko. Gra została zainspirowana znanym od lat projektem Notpron. Python Challenege została przygotowana przez Nadava Samet. Twórcy sami przyznają, że na końcu gry nie czeka nic szczególnego. Zapewne chodzi im o to, że największą nagrodą jest przejście wszystkich poziomów. Można to zrobić, przygotowując krótkie skrypty w Python lub w dowolnie innym języku programowania (jednak w przypadku jednego poziomu konieczne jest wykorzystanie Pythona). Dodatkowo, po ukończeniu każdego poziomu, można przeanalizować rozwiązania zastosowane przez innych graczy.

7. Pex For Fun

Gra od firmy Microsoft. Wielu użytkowników nazywa ją programistycznym sudoku. Platforma jest dostępna od 2010 roku i może być dobrym sposobem sprawdzania umiejętności uczniów i studentów. Nauczyciele mogą tworzyć tutaj swoje wirtualne klasy i udostępniać materiały edukacyjne oraz zadania. Gra jest przeznaczona dla osób programujących w C#, Visual Basic i F#. Gracz otrzymuje w tabelce wartości wyjściowe dla określonych danych wejściowych. Należy napisać taki kod, który będzie zwracał wartości z tabeli. W Pex For Fun można rozgrywać także zawody pomiędzy kilkoma graczami.

A w jakie gry, wspomagające naukę programowania, Wy lubicie grywać? Czekamy na propozycje tytułów, których zabrakło w naszym zestawieniu.