Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Przyjemne z pożytecznym. 7 gier, które pomogą w nauce kodu

Gry, dzięki którym podszkolisz się z Ruby, Pythona, JavaScriptu, ale też z logiki czy kryptografii.
Przyjemne z pożytecznym. 7 gier, które pomogą w nauce kodu

Nauka programowania nie musi być żmudnym i nudnym zajęciem. Dzięki niektórym grom można się relaksować, spędzać czas na dobrej zabawie, a jednocześnie rozwijać swoje umiejętności kodowania.

Pisaliśmy już tym, jak rozpocząć naukę programowania. Dziś pokazujemy, że można z powodzeniem łączyć przyjemne z pożytecznym za sprawą gier, które rozwijają umiejętności kodowania, a jednocześnie pozwalają beztrosko spędzić czas. Oto siedem gier, na które warto zwrócić uwagę.


Ruby Warrior

Twój wojownik

Jedna z najbardziej znanych gier do nauki programowania. Bardzo ciekawe narzędzie dla osób, które chcą zgłębić język Ruby. Wcielamy się w wojownika, który musi zmierzyć się z przeciwnikami i potworami, a także odkryć różne tajemnice. Oczywiście, aby przejść grę, trzeba kodować, szukać informacji i niejednokrotnie mocno się nagłówkować. Świetny klimat, doskonała zabawa i dobry sprawdzian umiejętności programistycznych.


Codin Game

Tym razem z mrocznych zamków przenosimy się w przestrzeń kosmiczną, a zamiast dzielnego rycerza kierujemy gwiezdnym statkiem. Dużo logicznych zagadek i zadań do wykonania, ciekawa fabuła, a do tego programiści wcielający się w bohaterów ratujących świat. Korzystając z otrzymanych danych, musimy dopisywać i modyfikować fragmenty kodu, przechodząc w ten sposób kolejne rundy gry. Całość została podzielona na szereg zadań o różnych stopniach trudności, do wyboru jest tryb singleplayer i multiplayer. Warto dodać, że za rozwiązanie niektórych zadań czekają atrakcyjne nagrody, np. smartfon, dron itp. Coding Game to projekt, w którym można doskonalić swoje umiejętności w różnych językach programowania (np. C++, Java, Python).


Untrusted

Dla tych osób, które chcą poćwiczyć JavaScript, dobrą propozycją jest Untrusted. To przygodówka, która uruchamiana jest za pomocą przeglądarki. Interfejs jest w pełni tekstowy, ale najważniejsza jest dobra zabawa i różne programistyczne żarty. Fabuła także może wciągnąć – doktor Eval dzięki pomocy tajemniczego osobnika wydostaje się z pułapki, w której znalazł się za sprawą nie mniej tajemniczych przeciwników. Teraz jego zadaniem jest odzyskanie Algorytmu, który został ukryty w dziwnym zamku. Naszym zadaniem jest takie modyfikowanie kodu, żeby móc wykonywać poszczególne zadania i pokonać różne trudności (np. umieszczając na drodze bohatera pomocne przedmioty).


Rankk

Każdy, kto lubił The Pyramid, powinien zobaczyć jej nową odsłonę pod nazwą Rankk. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają rozwiązywać problemy i chętnie uczą się nowych rzeczy. Mamy tu zadania nie tylko z kodowania, ale również z matematyki i logiki, z obszaru kryptografii i bezpieczeństwa CGI. Grę rozpoczynamy od najniższych i jednocześnie najłatwiejszych poziomów, a potem wspinamy się coraz wyżej po piramidzie wiedzy. Na każdym poziomie należy rozwiązać określoną liczbę zadań, żeby przejść dalej.


CodeCombat

Gra rodem z Kalifornii została upubliczniona w 2013 roku, a obecnie jest dostępna w 60 wersjach językowych (również po polsku). W serwisie zarejestrowało się już ponad 5 mln użytkowników z 200 krajów. CodeCombat to gra RPG z ładną grafiką, dzięki której możemy przenieść się do świata pełnego magii. Trzeba zmierzyć się tam z potworami, pokonać wrogów i znaleźć niezwykłe artefakty. Wszystko to możliwe jest po napisaniu własnych linijek kodu. W CodeCombat rozwijamy swoje umiejętności w sześciu różnych językach programowania. Na początek przechodzimy poziom w Python lub JavaScript, a następnie możemy kontynuować grę w trybie kampanii – tutaj dostępne są dodatkowo jeszcze jQuery, Bootstrap, HTML5 i CSS. Zadania są coraz trudniejsze, ale również satysfakcja z ich rozwiązania jest coraz większa.


Python Challenge

Gra została zainspirowana znanym od lat projektem Notpron. Python Challenege została przygotowana przez Nadava Samet. Twórcy sami przyznają, że na końcu gry nie czeka nic szczególnego. Zapewne chodzi im o to, że największą nagrodą jest przejście wszystkich poziomów. Można to zrobić, przygotowując krótkie skrypty w Python lub w dowolnie innym języku programowania (jednak w przypadku jednego poziomu konieczne jest wykorzystanie Pythona). Co więcej, po ukończeniu każdego poziomu, można przeanalizować rozwiązania zastosowane przez innych graczy.


CheckiO


Webowa gra, która pozwala na naukę JavaScriptu oraz Pythona. Oferuje zadania na różnych poziomach trudności, więc nie tylko początkujący znajdą tam coś interesującego. Twoim zadaniem będzie rozbudowa bazy oraz pokonywanie przeciwników. To wszystko dzieje się przez rozwiązywanie łamigłówek programistycznych, za które dostaje się punkty. To właśnie one umożliwiają przejście do kolejnych części świata gry i odblokowanie kolejnych wyzwań.

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 120 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog