Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.05.20195 min
Michael Litwin

Michael LitwinIT Content Writer

Highlighty z Microsoft Build 2019

Oto najciekawsze nowości, odsłony i zapowiedzi z konferencji Microsoft Build 2019.

Highlighty z Microsoft Build 2019

Konferencja Microsoft Build, skierowana do programistów i software developerów, trwa w najlepsze i już pierwszego dnia przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Choć przed nami jeszcze kilka dni Microsoftowych niespodzianek, wygląda na to, że światowy lider komputerowy planuje nim pozostać i postarał się pokazać, co ma najlepsze, zanim jeszcze rozpocznie się Google I/O. Choć wybór jest szeroki, postarałem się wybrać najciekawsze nowości, produkty i zapowiedzi z poprzedniego dnia, choć nie wykluczam, że jutro możemy dostać nową porcję prezentów.

Oto najciekawsze odsłony i zapowiedzi z Microsoft Build 2019.

React Native na Windowsie

Ciekawa gratka dla programistów React Native. Microsoft planuje przekonać ich do całkowitej migracji na Windowsa. React Native for Windows to opensourcowy projekt, który planowo ma zwiększyć wydajność poprzez całkowitą implementację React Native na Windowsie.

Stare dobre React Native, zrodzony na Facebooku wieloplatformowy framework do tworzenia aplikacji mobilnych z pomocą JavaScriptu, co prawda już zawierał wtyczki i rozszerzenia do uruchamiania na Windows i MacOS.

Projekt “React Native for Windows” zakłada ponowne wdrożenie React Native i przepisanie wielu z jego komponentów na C++, co miałoby się przełożyć na dużo większą wydajność. Umożliwiłoby to programistom pracę i wdrażanie aplikacji na dowolnym urządzeniu z systemem Windows 10 - od komputerów i tabletów po Xboxa i systemy VR-owe. Aplikacje stworzone w React Native for Windows miałyby być idealnie kompatybilne z systemami Windows.

Projekt jest już w pełni dostępny na GitHubie i gotowy do przetestowania przez programistów.

Całkowicie Linuksowy Kernel w Windows 10

Najnowsza wersja podsystemu Windows będzie miała wbudowane Jądro Linuks, początkowo oparte na wersji 4.19 - najnowszej długoterminowej stabilnej wersji Linuksa. Jądro zostanie oparte na nowych długoterminowych stabilnych wersjach, aby zapewnić pełną funkcjonalność.

Integracja Microsoftu z Linuksem w Windows 10 będzie połączona z interfejsem użytkownika, zainstalowanym za pośrednictwem Sklepu Windows. Wygląda na to, że integracja jądra Linuksa będzie dostępna jeszcze w tym roku, z aktualizacją Windows 10 o nazwie kodowej 19H2.

Z obecnej wersji WSL zniknie jest poprzednie ograniczenie jakim było I/O, ponadto deweloperzy uzyskają możliwość natywnego uruchamiania Dockera, bez dodatkowych warstw i pluginów.

Podsystemy Linuksa nie będą już emulacją, a całkowitą systemową implementacją. Microsoft obiecuje regularnie aktualizować jądro za pośrednictwem Windows Update. Będzie ono również w pełni opensourcowe, z możliwością tworzenia własnego jądra WSL i wprowadzania zmian.

Nowy Terminal Windowsa

Microsoft przedstawił również całkowicie nową aplikację wiersza poleceń dla Windows, nazwaną Windows Terminal. Został zaprojektowany jako centralne miejsce dostępu do środowisk takich jak PowerShell, Cmd i opisywanych wyżej podsystemów Linuksa (WSL). Nowością jest obsługa wielu kart oraz możliwość kompozycji i dostosowywania aplikacji pod potrzeby indywidualnych programistów.

Windows Terminal będzie także obsługiwał emoji i renderowanie tekstu oparte na GPU. Windows Terminal ma być udostępniony w połowie czerwca, co oznacza najnowsze wysiłki firmy Microsoft na rzecz poprawy środowiska programistycznego w systemie Windows 10.

Zunifikowana platforma .NET

Microsoft ogłosił również, że ich nowa wersja platformy .NET nie będzie wersją 4, aby uniknąć pomyłki z platformą .NET Framework, która jest w wersji 4 od lat. W przyszłości programiści będą mogli korzystać z .NET dla systemów Windows, Linux, MacOS, iOS, Android, TVOS, WatchOS, WebAssembly i innych. .NET Core 3 zostanie zastąpiony przez .NET 5, wyposażony w nowe interfejsy API .NET, funkcje wykonawcze i funkcje językowe.

.NET Core 3 zamyka większość pozostałej luki w funkcjonalności .NET Framework 4.8, włączając Windows Forms, WPF i Entity Framework 6. .NET 5 ma być ostatecznym połączeniem .NET Core, .NET Framework, Xamarin oraz Mono (oryginalnej wieloplatformowej implementacji .NET) w jedną platformę.

Platforma .NET 5 ma mieć kilka ciekawych funkcji. Interoperacyjność Javy ma być dostępna na wszystkich platformach. Interoperacyjność Objective-C i Swift będzie obsługiwana w wielu systemach operacyjnych, a CoreFX zostanie rozszerzony o obsługę statycznych kompilacji .NET (Ahead-Of-Time - AOT, co ma oznaczać obsługę na większej ilości systemów operacyjnych.

Dodatkowo .NET 5 zapewni zarówno modele kompilacji Just-in-Time (JIT), jak i Ahead-of-Time (AOT). JIT sprawdza się lepiej, jeśli chodzi o obciążenie komputerów, serwerów i środowisk programistycznych. Z kolei AOT oznacza szybsze uruchamianie i niewielkie rozmiary, co czyni go kompatybilnym z urządzeniami Internet of Things i mobilnymi. .NET 5 oferuje jeden zunifikowany zestaw narzędzi, obsługiwany przez nowe typy projektów SDK i elastyczny model wdrażania (side-by-side i samodzielne EXE).

Visual Studio Online

Visual Studio Online (lub VSO) ma się znacznie różnić od Visual Studio 2019 (VS) - w pełni funkcjonalnym zintegrowanym środowiskiem programistycznym dla systemu MacOS i Windows, a także od Visual Studio Code (VSC) - lekkim edytorem kodu źródłowego dla systemów Linux, MacOS i Windows. Ma również różnić się także od w pełni zarządzanych środowisk programistycznych w chmurze oferowanych przez Microsoft za pośrednictwem platformy Azure, choć będzie łączyć się z hostowanymi przestrzeniami kodu.

VSO jest nowym internetowym edytorem towarzyszącym, który uzupełnia rodzinę Visual Studio i zapewnia efektywną pracę z dowolnego urządzenia, cytując specjalistów Microsoftu.

Opisują oni VSO jako VSC pozbawione powłoki Electron, co pozwala na wkomponowanie aplikacji do przeglądarki. VSO umożliwia programistom łączenie się ze zdalnie hostowanymi środowiskami programistycznymi i interakcję z plikami kodu źródłowego. Ma również obsługiwać IntelliCode i Live Share.

VSO jest obecnie dostępne tylko w prywatnym podglądzie, co oznacza, że ​​możesz zarejestrować się online i poczekać na e-mailowe zaproszenie do wypróbowania wersji beta.

Poza tym...

Z pomniejszych ciekawostek, Microsoft przedstawił możliwości nowego Edge, opartego na Chromium, które docelowo ma być dostępne nawet na iOS. Edge będzie posiadało “tryb Internet Explorera”, który w razie potrzeby zamieni Edge w klasyczną przeglądarkę Windows, aby zapewnić kompatybilność i uniknąć potrzeby uruchamiania dwóch przeglądarek.

Cortana została wzbogacona w nowe funkcje, stanie się znacznie inteligentniejsza i będzie można prowadzić z nią pełne konwersację. Jej nowa wersja będzie w stanie np. zaproponować optymalne miejsce na spotkanie w mieście. Znajdzie się też parę nowości w Xbox Live i nowa gra ARowa inspirowana Minecraftem.

<p>Loading...</p>