Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Wyniki badania Stack Overflow 2019

Michael Litwin Content Writer / bulldogjob.pl
Sprawdź, najbardziej interesujące wnioski, które przynosi tegoroczny raport Stack Overflow 2019
Wyniki badania Stack Overflow 2019

Wczoraj Stack Overflow opublikowało wyniki na rok 2019 swojej corocznej ankiety deweloperów. W tym roku ankietowano prawie 90 tysięcy deweloperów i użytkowników Stack Overflow z całego świata. Tegoroczną ankietę udało się skrócić do 20 minut, a mimo to jej wyniki dają bogatsze wnioski niż w zeszłym roku.

W pierwszej części wyników ankiety, jej twórcy sami zwracają uwagę na kluczowe wnioski. Przede wszystkim, że Python to najszybciej rozwijający się język programowania, który ponownie uplasował się wysoko w ankiecie, wyprzedzając w tym roku Javę i stając się drugim najbardziej cenionym (przez aż 73.1% ankietowanych) językiem. Jako ciekawostka — ponad połowa ankietowanych twierdzi, że napisała swój pierwszy kawałek kodu jeszcze przed szesnastym rokiem życia, choć to doświadczenie różni się w zależności od kraju i płci.

Specjaliści DevOps wciąż należą do najlepiej opłacanych i często najbardziej doświadczonych, są też najbardziej zadowoleni ze swojej pracy.

Niektóre z wyników ankiety raczej nie są zdziwieniem dla bacznych obserwatorów. Python zyskał w tym roku na popularności, ale wciąż plasuje się na tym samym miejscu w ankiecie (zeszłoroczna traktuje HTML i CSS osobno, tegoroczna razem — stąd przeskok Pythona na czwarte miejsce).

Nieco więcej deweloperów nazwie się w tym roku full-stackami (53.8%), czyli wystarczająco by stworzyć większość. W zeszłym roku więcej było back-end deweloperów (57.9%).

Wygląda na to, że w tegorocznej ankiecie wzięło udział dużo więcej doświadczonych deweloperów niż w zeszłym. W zakładce demografia zobaczymy, że największa grupa w tym roku (31.0%) to deweloperzy z ponad 5-letnim stażem (w zeszłym roku największą grupą byli deweloperzy ze stażem 3-5-letnim - 24.8%). Przeglądając ankietę, nasuwa się myśl, że ci sami deweloperzy są w tym roku zauważalnie bardziej doświadczeni.

Niewiele jest zmian, jeśli chodzi o ulubione narzędzia. W popularnych narzędziach znalazło się parę nowych bibliotek i frameworków. Ciekawostką jest, że Pandas znalazł się na czwartym miejscu ulubionych bibliotek (wybrany przez 12.7% ankietowanych), podczas gdy w zeszłym roku nawet nie było go na liście.

Go znacznie podskoczył w tym roku, jeśli chodzi o najbardziej opłacalne technologie, z $66k do $80k globalnie i $110k do $136k w USA, i w obydwu przypadkach plasuje się na trzecim miejscu, zyskując aż sześć miejsc w jeden rok. Odwrotnie stało się z zeszłorocznym faworytem Erlang, który spadł kilka pozycji w dół, choć jest w tym roku wart aż $25k więcej (W stanach aż $135k rocznie). Niemniej jednak wszystkie z topowych, dobrze płatnych umiejętności, są w tym roku warte przynajmniej kilkanaście tysięcy dolarów więcej. Najwięcej w tym roku zarabia Scala ($143k w Stanach i $78k globalnie) oraz Clojure ($139k w Stanach oraz $90k globalnie). W top 10 najlepiej płatnych języków, aż 5 z nich to języki funkcyjne.

Ciekawostką jest podejście do rozróżnienia demograficznego ankietowanych. Stack Overflow postarało się w tym roku zwrócić uwagę na przekrój płciowy, seksualny i kulturowy ankietowanych. Cytując wprost twórców ankiety:

Pomimo szerokiego zasięgu naszego badania i możliwości zbierania cennych wniosków, uznajemy, że nasze wyniki nie reprezentują równomiernie wszystkich w społeczności programistów. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, aby Stack Overflow było przyjazną, inkluzywną i zróżnicowaną platformą. Dążymy do tego, co znajduje odzwierciedlenie w naszej próbie badawczej. Jesteśmy zobowiązani do rozbudowania naszych działań, które podjęliśmy w 2018 r. I poprawy metodologii w każdym obszarze w tym roku. Niektóre wyniki naszego badania to bezpośredni wynik tych wysiłków.

Wiele z wyników ankiety można wyświetlić osobno pod kątem płci lub wyróżnić wyniki zebrane wśród rzadko reprezentowanych grup społeczności deweloperskiej.

Wyniki ankiety możecie zobaczyć tutaj, a tutaj parę słów metodologii.

Rozpocznij dyskusję

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej