Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
23.06.20215 min
Bulldogjob

Bulldogjob

CV programisty - jak powinno wyglądać?

Dowiedz się, jak stworzyć CV programisty, aby zainteresować najlepszych pracodawców.

CV programisty - jak powinno wyglądać?

Chcesz znaleźć dobrą pracę? Zastanawiasz się, jak napisać CV i co powinieneś w nim zawrzeć? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. Rynek pracy IT należy do pracownika, więc w teorii pracę można znaleźć łatwo. Schody zaczynają się, kiedy chcesz rozwijać swoją karierę w prestiżowej firmie - wtedy wyjątkowo warto zadbać o bardzo dobrze prezentujące się CV.

1. Gdzie aplikujesz?

Od tego zależy, jaki kształt nadasz swojemu CV. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań pracy, przygotuj sobie dwa projekty CV ‒ do małych firm, startupów oraz do średnich firm i korporacji. Absolutnie nie wysyłaj takich samych dokumentów do małych i dużych przedsiębiorstw.


Mała firma i startup

W małych firmach i startupach zazwyczaj nie ma działu HR. Osobą odpowiedzialną za rekrutację jest nikt inny, jak szef. To przez jego ręce przechodzą wszystkie aplikacje i to on decyduje o przyjęciu Cię do firmy.

Pracodawca w wielu przypadkach jest osobą techniczną (często sam pracował jako programista albo project manager), więc CV powinno być konkretne, poparte Twoimi rzeczywistymi umiejętnościami.

Lanie wody, czy wyróżnienie się w jakiś oryginalny sposób, jest zbędne. Pracodawca chce jak najlepszego fachowca, dlatego wszelkie nieścisłości zostaną szybko zweryfikowane.

Szef będzie się skupiał przede wszystkim na fachowej terminologii, Twoich umiejętnościach oraz osobowości - ale to już zostanie ocenione podczas rozmowy rekrutacyjnej. CEO małej firmy może mieć ogromne doświadczenie zawodowe, także trzeba się przygotować na to, że Twoja wiedza zostanie wnikliwie sprawdzana.

Warto poważnie podejść do rekrutacji w mniejszych firmach i skupiać się przede wszystkim na tym, co umiemy. Oprócz wiedzy technicznej pracodawcy oczekują również elastyczności w dziedzinach miękkich, np. praca z zespołem, kontakt z klientem, etc.


Korporacja

W tym przypadku sytuacja jest inna, bo oczywiście korporacja ma szereg działów odpowiedzialnych za poszczególne tematy. Zarząd może mieć kontakt z kandydatem dopiero podczas końcowego etapu rekrutacji.

Ale zazwyczaj taki scenariusz nie ma racji bytu, gdy do firmy przyjmuje się dużą liczbę pracowników, którzy nie obejmują kierowniczych stanowisk. Wtedy kandydat może mieć do czynienia z kierownikiem projektu albo z kierownikiem działu technicznego. Ale wszystko po kolei.

Za rekrutację odpowiada dział HR. Osoby nietechniczne podczas przeglądania CV skupiają się na słowach kluczowych, np. na wymaganych językach programowania, technologiach, frameworkach, albo innych wyrażeniach niezbędnych dla danego stanowiska. Ta informacja powinna być dla Ciebie ważna, bo to rekruter jest pierwszą osobą, która przyjmie lub odrzuci Twoją kandydaturę.

Twoje CV nie powinno być zbyt ogólne. Jeśli napiszesz na przykład, że doskonale znasz technologię .NET i pracujesz z nią X lat, osoba techniczna w małej firmie może być zainteresowana Twoją osobą i zaprosi Cię na rozmowę.

Ale nietechniczny rekruter, który nie wie, co składa się na technologię .NET odrzuci Twoje CV, nie znajdując w nim słów kluczowych takich jak ASP.NET, ASP.NET MVC, WCF, WPF. Wykorzystuj więc słowa kluczowe, jeżeli praca w korporacji to Twój cel.

2. Format CV i LinkedIn

Aplikacja na techniczne stanowisko powinna być zaprezentowana w PDF-ie. To najbardziej słuszny format - dobrze tolerowany przez wszystkie systemy, ze wsparciem na każdej platformie, w przeciwieństwie do formatu Microsoft Word. Techniczne osoby zwracają na to dużą uwagę.

Dobrze zainwestować trochę czasu na zaprezentowanie się w mediach społecznościowych, np. na LinkedIn. To właśnie tam headhunterzy szukają potencjalnych pracowników. Więcej na temat dobrego profilu na LinkedIn, który przyciągnie wartościowe oferty, przeczytasz w artykułach: Programista na LinkedIn oraz O programiście, który szukał pracy na LinkedIn.

3. Najważniejsze informacje ogólne w CV

Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj w działach HR są osoby nietechniczne - choć nie jest to regułą. Odczytują CV według określonych kryteriów:


Adres zamieszkania

Nie warto do CV wrzucać informacji o adresie zameldowania - np. w Radziechowach. Wtedy rekruterzy, widząc miejsce inne niż siedziba firmy, mogą z góry odrzucić Waszą kandydaturę. Dobrym rozwiązaniem jest podanie adresu wynajmowanego mieszkania, stancji, etc.


Słowa-klucze dotyczące technologii

O tym ważnym aspekcie pisaliśmy już wyżej, przy omawianiu kategorii aplikacji.


Edukacja

Wiedza o tym, czy kandydat jest w trakcie studiów, czy po ich zakończeniu, oraz po jakim jest kierunku, jest bardzo ważna. Z punktu widzenia pracodawcy, zatrudnienie studenta będzie równoważne ze szkoleniami dla niego oraz wyznaczeniem mu określonych godzin pracy.

Natomiast absolwent, który nie ma już dodatkowych zobowiązań związanych z uczelnią, może skupić się na samej pracy. Oczywiście nie piszcie o liceach i gimnazjach, o ile to nie był Wasz ostatni szczebel edukacji.


Długość 

CV powinno mieć maksymalnie dwie strony.


Znajomość języków obcych

Podstawą jest dobra umiejętność języka angielskiego, ale pracodawcy mogą wymagać również innego języka - co może wpłynąć znacząco na wysokość wynagrodzenia.

4. Co, gdy CV weźmie do ręki programista?


Doświadczenie i odbyte staże

Jeśli masz doświadczenie w różnych dziedzinach, skup się na tych najważniejszych dla pracodawcy, do którego aplikujesz. Oczywiście możesz pominąć informacje dotyczące pracy przy zbiorze winogron albo napisaniu kilku stronek w licealnych czasach.


Warto wpisać w CV więcej niż jeden język programowania

Jeżeli znasz tylko jedną technologię, możesz też więcej miejsca poświęcić na ważne biblioteki i frameworki, które znasz (albo przemyśleć naukę kolejnego języka programowania).


Pogrupuj technologie

Pogrupuj je zależnie od twojego poziomu zaawansowania. Raczej nie zaczynaj od znajomości np. Visual Basica czy Pascala (chyba że są potrzebne na danym stanowisku), bo są to archaiczne języki programowania, których już się zazwyczaj nie używa. Co więcej, zaznaczenie ich w CV może mieć dla Ciebie negatywny skutek.


Jeśli masz programistycznego bloga

Pochwal się!


Jeśli rozwijasz oprogramowanie Open Source

Koniecznie o tym wspomnij. Podaj link do konta na Githubie i ewentualnie sporządź listę projektów.


Uczestniczyłeś w hackathonach i stworzyłeś fajną apkę?

Napisz o tym!


Zrobiłeś kod „dla zabawy”?

W tym momencie zdradzasz swoją pasję do programowania, a to się ceni.

5. Podsumowanie

Twoje CV może mieć w tym przypadku maksymalnie trzy strony. Jeśli masz sporo doświadczenia i chciałbyś zaprezentować godne uwagi projekty ‒ śmiało, zrób to! Pamiętaj tylko o tym, aby dokument był przejrzysty i zawierał konkretne informacje.

Możesz dołączyć swoje portfolio np. z GitHub, w którym będzie zawarty opis problemu i wykorzystanych technologii.

Ostatnią naszą uwagą jest wybranie adresu e-mail z neutralnym identyfikatorem użytkownika. To jedna z tych drobnych rzeczy, która buduje profesjonalny wizerunek.

<p>Loading...</p>