CV programisty. Jak powinno wyglądać?

Chcesz znaleźć dobrą pracę? Zastanawiasz się jak napisać CV? Co powinieneś w nim zawrzeć? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie!

Prawda jest taka, że rynek pracy IT należy do pracownika, więc w teorii można łatwo znaleźć pracę. Schody zaczynają się, kiedy chcesz rozwijać swoją karierę w prestiżowej firmie - wtedy Twoje CV powinno świetnie wyglądać.

1. Gdzie wysyłasz CV?

Jest to na tyle ważna kwestia, gdyż odnosi się do tego, jaki nadasz kształt CV. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań pracy, przygotuj sobie dwa projekty CV ‒ do małych firm, startupów oraz do średnich firm i korporacji. Absolutnie nie wysyłaj takich samych dokumentów do małych i dużych przedsiębiorstw!

 • Mała firma, startup

Jeśli uznasz, że wolisz pracować w małej firmie, musisz odpowiednio przygotować CV. W małych firmach, startupach zazwyczaj nie ma działu HR. Osobą odpowiedzialną za rekrutację jest nikt inny jak szef. To przez jego ręce przechodzą wszystkie aplikacje i to on decyduje o przyjęciu Ciebie do firmy.

Spójrzmy prawdzie w oczy ‒ pracodawca w wielu przypadkach jest osobą techniczną (często sam pracował jako programista albo project manager), więc CV powinno być konkretne, poparte Twoimi rzeczywistymi umiejętnościami. Lanie wody czy wyróżnienie się w jakiś oryginalny sposób jest zbędne  pracodawca chce jak najlepszego fachowca, dlatego wszelkie nieścisłości zostaną szybko zweryfikowane.

Szef będzie się skupiał przede wszystkim na fachowej terminologii, Twoich umiejętnościach oraz osobowości ‒ ale to już zostanie ocenione podczas rozmowy rekrutacyjnej. Ponadto warto także pamiętać, że CEO małej firmy ma ogromne doświadczenie zawodowe, także trzeba się przygotować na to, że Twoja wiedza zostanie wnikliwie sprawdzana.

Podsumowując, warto poważnie podejść do rekrutacji w mniejszych firmach i skupiać się przede wszystkim na tym, co umiemy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że oprócz wiedzy technicznej pracodawcy oczekują również elastyczności w dziedzinach miękkich np. praca z zespołem, kontakt z klientem etc.

 • Korporacja

W tym przypadku sytuacja jest inna. Korporacja ma szereg działów, które są odpowiedzialne za poszczególne rzeczy. Szef, a raczej zarząd, kontakt z kandydatem ma dopiero podczas końcowego etapu rekrutacji ‒ zazwyczaj taki scenariusz nie ma racji bytu, gdy do firmy przyjmuje się dużą liczbę pracowników, którzy nie obejmują kierowniczych stanowisk. Wtedy kandydat może mieć do czynienia z kierownikiem projektu albo z kierownikiem działu technicznego.

Ale wszystko po kolei.

Za rekrutację odpowiada dział HR ‒ często w nim są osoby nietechniczne, które podczas przeglądania CV, skupiają się na słowach kluczowych np. na językach programowania, które są wymagane, technologiach, frameworkach albo innych wyrażeniach niezbędne dla danego stanowiska. Ta informacja powinna być, w tym momencie, dla ciebie ważna, gdyż to rekruter jest pierwszą osobą, która przyjmie lub odrzuci Twoją kandydaturę. Dodatkowo Twoje CV nie powinno być zbyt ogólne, o co chodzi? Jeśli napiszesz, że specjalizujesz się w języku, powiedzmy,  
“Przykładowo możesz napisać, że doskonale umiesz technologię .NET, pracujesz w niej X lat. Osoba techniczna w małej firmie może być zainteresowana Twoją osobą i zaprosi Cię na rozmowę. Natomiast rekruter, który nie wie, co składa się na technologię .NET odrzuci Twoje podanie ponieważ nie znajdzie w CV słów kluczowych takich jak ASP.NET, ASP.NET MVC, WCF, WPF itd.“
Podsumowując, jeśli chcesz pracować w korporacji, powinieneś przygotować swoje CV, wykorzystując słowa kluczowe.

2. CV tylko w Wordzie?

Pewnie, że nie!

Aplikacja na techniczne stanowisko powinna być w PDFie - to najbardziej słuszny format, ponieważ jest dobrze tolerowany przez wszystkie systemy ze wsparciem na każdej platformie - w przeciwieństwie do formatu Microsoft. Techniczne osoby zwracają na to dużą uwagę. Ponadto dobrze zainwestować trochę czasu na zaprezentowanie się w mediach społecznościowych np. na LinkedIn. To właśnie tam headhunterzy szukają potencjalnych pracowników. Dlatego warto zadbać o swój PR w sieci.

3. Najważniejsze informacje zawarte w CV

Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj ‒ chociaż nie to regułą ‒ w działach HR są osoby nietechniczne, które odczytują CV według określonych kryteriów:

 • Adres zamieszkania

Nie warto do CV wrzucać informacji o adresie zameldowania, który jest przykładowo w Radziechowach, bo wtedy rekruterzy, widząc miejsce inne niż siedziba firmy, mogą z góry odrzucić waszą kandydaturę. Dobrym rozwiązaniem jest podanie adresu wynajmowanego mieszkania, stancji etc.

 • Słowa-klucze dotyczące technologii
 • Edukacja

Wydawałoby się, że nie jest to istotna informacja. Jednakże wiedza o tym, czy jest się w trakcie studiów, czy po ich zakończeniu oraz po jakim jesteś kierunku studiów, jest bardzo ważna. Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie studenta będzie równoważne ze szkoleniami dla niego oraz wyznaczeniem mu określonych godzin pracy. Natomiast absolwent, który nie ma już dodatkowych zobowiązań związanych z uczelnią, może skupić się na pracy. Oczywiście, w dziale “edukacja” nie piszcie o liceach, gimnazjach etc. :) Co prawda, zdarzają się tacy i raczej zaproszenia na rozmowę nie otrzymują.

 • Znajomość języków obcych

Obecnie podstawą jest dobra umiejętność języka angielskiego. Od jakiegoś czasu pracodawcy wymagają również umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, co może wpłynąć znacząco na wysokość wynagrodzenia.

 • Twoje CV powinno mieć maksymalnie dwie strony.

Co w sytuacji gdy twoje CV weźmie do ręki programista? O czym musisz pamiętać?

 • Doświadczenie i odbyte staże - jeśli masz doświadczenie w różnych dziedzinach, skup się na tych najważniejszych dla pracodawcy, do którego aplikujesz. Oczywiście możesz pominąć informacje dotyczące pracy przy zbiorze winogron albo o napisaniu stronek w licealnych czasach.  
 • Warto znać więcej niż jeden język programowania
 • Pogrupuj technologie zależnie od twojego poziomu zaawansowania. W złym smaku jest zaczynać od znajomości Visual Basic czy Pascal, gdyż są to archaiczne języki programowania, których już się zazwyczaj nie używa. Więcej, zaznaczenie ich w CV może mieć dla Ciebie negatywny skutek.
 • Jeśli masz programistycznego bloga, pochwal się!
 • Jeśli jesteś uczestnikiem oprogramowania Open Source, koniecznie o tym wspomnij. Podaj link do konta na Githubie i ewentualnie sporządź listę projektów.
 • Uczestniczyłeś np. w Hackathonach i stworzyłeś fajną apkę? Napisz to!
 • Zrobiłeś kod “dla zabawy” ‒ w tym momencie zdradzasz swoją pasję do programowania
 • Twoje CV może mieć w tym przypadku maksymalnie trzy strony. Jeśli masz sporo doświadczenia i chciałbyś zaprezentować godne uwagi projekty ‒ śmiało zrób to! Pamiętaj tylko o tym, aby dokument był przejrzysty i zawierał konkretne informacje.
 • Możesz dołączyć swoje portfolio np. z GitHub, w którym będzie zawarty opis problemu, wykorzystanych technologii, komentarze do kodu, testy, opis architektury.  

Zgadzacie się z treścią tego artykułu? Macie jakieś pytania? Napiszcie je w komentarzach, a my chętnie na nie odpowiemy :)

Tymczasem zapraszamy was do czytania naszego ostatniego artykułu: Ścieżka kariery programisty. Miłej lektury!