10 firm chętnie zatrudniających studentów IT

W Polsce może brakować nawet 50 tys. informatyków. Nic dziwnego, że coraz więcej firm wyszukuje utalentowanych pracowników już na studiach, oferując im pierwszą pracę. Gdzie szukać takich pracodawców?

Coraz więcej firm z sektora IT nawiązuje współpracę z wyższymi uczelniami. Jak wynika z raportu ABSL „Rynek usług IT w Polsce” w 78% kooperacja ta związana jest z rekrutacją przyszłych pracowników. Przy okazji organizowane są również konferencje, szkolenia oraz projekty badawcze, których celem jest poszerzanie wiedzy studentów, a w konsekwencji pozyskiwanie lepiej wykształconych pracowników.

Dla wszystkich, którzy studiują kierunki informatyczne i chcieliby wiedzieć, do których przedsiębiorstw się zgłosić, żeby zdobyć pierwszą pracę, prezentujemy listę firm, które chętnie rekrutują młodych pracowników. Dla porządku przyjęliśmy kolejność alfabetyczną takich pracodawców:

1. Atos

Główna siedziba polskiego oddziału znajduje się w Warszawie, ale Atos posiada również biura w innych miastach, jak Wrocław, Kraków, Gdańsk czy Toruń. Firma ta ściśle współpracuje z kilkoma uczelniami właśnie po to, żeby wyławiać młodych, zdolnych pracowników wśród studentów. Atos realizuje projekty m. in. z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu i Bydgoszczy.

2. Asseco

Znana marka Asseco również chętnie stawia na młodych pracowników, oferując im różne programy stażowe i praktyki, jak Asseco Starter Program Stażowy, Asseco Starter Program  Absolwencki. Asseco chętnie także współpracuje z uczelniami z całej Polski w ramach Polish Programers Project – studenci korzystają ze staży i stypendiów.

3. Cisco

Amerykańskiej firmy Cisco nie trzeba szczególnie przedstawiać, ponieważ to gigant na rynku IT. W swoim polskim oddziale korporacja ta otwarta jest również na młode talenty, a do tego prowadzi Akademię Cisco, gdzie realizowane są szkolenia dla studentów. Amerykańska firma blisko współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz z Politechniką Śląską w Gliwicach.

4. Comarch

Ta krakowska firma ściśle współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie w ramach Akademii Comarch, natomiast wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Krakowską realizowany jest projekt edukacyjny Comarch Skills Laboratory. Poza tym firma ta proponuje także liczne staże i praktyki, po których najlepsi studenci otrzymują propozycję zatrudnienia.

5. GFT

GFT chętnie sięga po utalentowanych studentów i absolwentów, oferując im dalszy rozwój zawodowy pod okiem doświadczonych kolegów. Firma ta chętnie współpracuje z uczelniami z całej Polski, prowadząc szkolenia i kursy, a także oferując programy stażowe.

6. IBM

Amerykański koncern realizuje program studenckich praktyk edukacyjnych (uczestnicy tworzą własny projekt pod okiem specjalisty IBM). Ponadto firma proponuje również praktyki dla doktorantów. IBM ściśle współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz z Uniwersytetem Jagiellońskim. Praktyki i edukacyjne projekty są okazją, żeby wyłowić najzdolniejszych studentów i zaproponować im pracę.

7. JCommerce

Katowicka firma JCommerce chętnie współpracuje z różnymi polskimi uczelniami, a szczególnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Opolską, Politechniką Warszawską i z Politechniką Śląską. Firma realizuje również program JStudent (szkolenia w siedzibie firmy, przybliżanie specyfiki pracy w firmie IT, wyławianie talentów).

8. Mobica

Firma Mobica chętnie poszerza kadrę pracowniczą o młode talenty, a do tego współpracuje z Politechniką Warszawską, udzielając wsparcia technicznego i merytorycznego tamtejszym studentom.

9. Motorola Solutions

Amerykańska firma co roku bardzo chętnie bierze udział w uniwersyteckich targach pracy, proponując utalentowanym studentom staże, a potem karierę w międzynarodowym środowisku. Motorola Solutions współpracuje ściśle z Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim i z Politechniką Krakowską.

10. Sii

Sii chętnie chwali się tym, że zatrudnia nie tylko absolwentów, ale również ambitnych studentów. Firma proponuje staże, jak Letnia Akademia Talentów lub Staż Intensywnie Informatyczny. Sii współpracuje z uczelniami z całej Polski.

Mamy nadzieję, że któraś z powyższych firm przypadła Wam do gustu i będziecie chcieli rozpocząć w niej swoją karierę zawodową. Życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki!