Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
11.10.20214 min
Szymon Adamiak

Szymon AdamiakCo-FounderHYPE4 Mobile

Dlaczego kursy Udemy to strata czasu nawet przy 90% zniżki

Co jest tylko trochę lepsze niż nieuczenie się? Nieefektywne uczenie się. Dowiedz się, jak szanować swój czas.

Dlaczego kursy Udemy to strata czasu nawet przy 90% zniżki

Lubisz zniżki? Ja je uwielbiam. Przez długi czas, gdy tylko widziałem ciekawy kurs przeceniony o 90%, od razu go kupowałem. Koniec końców kupiłem dziesiątki kursów na temat wszystkiego - od cyberbezpieczeństwa, przez backend development, po frontend development. Kursy były bardzo tanie, każdy za około 10 dolarów. Jednak nadal nie były one warte swojej ceny.

Co jest nie tak z kursami programowania

Przez lata wydałem około 400 dolarów na kursy Udemy. Można się spierać, że to niewiele. I ja również się z tym zgadzam. Jednak straciłem coś o wiele ważniejszego niż pieniądze.

Aby zrozumieć, o co mi chodzi, musimy przyjrzeć się ekonomicznej koncepcji kosztu utraconych korzyści.

„Koszty utraconych korzyści reprezentują potencjalne korzyści, które jednostka traci, wybierając jedną alternatywę zamiast drugiej.”

W uczeniu się koszt utraconych korzyści to wartość czasu wykorzystanego nieefektywnie. Na przykład, jeśli mogłeś uczyć się dzisiaj przez dwie godziny, ale zamiast tego oglądałeś Netflixa, “straciłeś” dwie godziny, które mogłeś poświęcić na naukę.

Oczywiście, czas spędzony na zabawie nie jest tak cenny dla Twojego rozwoju jak czas spędzony na nauce, ale co to ma wspólnego z kursami Udemy? Wszystko.

Koszt utraconych korzyści to nie tylko koszt zrobienia jednej rzeczy zamiast innej. Jest to również koszt robienia rzeczy mniej wydajnych zamiast bardziej wydajnych. A oglądanie kursów jest bardzo nieefektywnym sposobem nauki.

Dlaczego kursy są zazwyczaj nieefektywne? Ponieważ sposób, w jaki pracują nasze umysły, sprawia, że bardzo trudno jest się skoncentrować podczas oglądania filmu. Nasz umysł stara się unikać ciężkiej pracy, więc przez to rozpraszamy się o wiele łatwiej.

Czasami otwieramy kolejną zakładkę i scrollujemy Facebooka, innym razem zaczynamy gotować lub robić pranie. Jeśli masz pecha, a Twój mózg jest wyjątkowo podstępny, możesz po prostu błądzić gdzieś myślami. Znasz to uczucie, kiedy oglądasz film już przez 30 minut i zdajesz sobie sprawę, że nie masz pojęcia, o czym właściwie jest? Tak, Twój umysł jest zbyt sprytny! Ale to dla Twojego dobra.

Pamiętaj, że nie wszystkie kursy są złe i nie zawsze powinieneś ich unikać. Zazwyczaj są one świetną opcją na sam początek, aby móc bliżej zapoznać się z tematem.

Aby jednak skutecznie z nich korzystać, staraj się być wybredny - wybieraj te, które skupiają się na praktyce, a nie tylko na oglądaniu, jak ktoś inny wykonuje daną czynność. I miej świadomość, jeśli zaczynasz tracić uwagę i czas.

Lepszy sposób na naukę

Każda godzina spędzona na nieefektywnym oglądaniu kursów to godzina, której nie poświęcasz na coś innego. A tym czymś innym może być efektywna nauka.

Jaki jest lepszy sposób na naukę kodowania?

Kodowanie. Budowanie.

Może to brzmi łatwo, ale tak nie jest. Wszyscy wierzymy, że możemy uczyć się pasywnie, tylko poprzez oglądanie i czytanie. Niestety, prawdziwy postęp następuje tylko wtedy, gdy coś robimy i przystępujemy do działania.

Jednak jesteśmy mistrzami w przekonywaniu samych siebie, że jeszcze nie czas na kodowanie

Możesz uważać, że nie jesteś gotowy, aby zacząć kodować i w tym celu musisz obejrzeć jeszcze kilka kursów, aby lepiej zrozumieć pewne rzeczy. To raczej nie jest prawdą. Nikt nigdy nie czuje się w pełni gotowy. Dlatego zrób ten skok w nieznane i po prostu zacznij pisać kod.

Zacznij prosto. Nie stawiaj sobie nierealistycznych celów; to tylko wystawia Cię na porażkę i szybko stracisz motywację.

W zależności od poziomu, na którym się znajdujesz, “prosto” może oznaczać wiele różnych rzeczy. Może jest to tworzenie pięknych formularzy za pomocą HTML i CSS. A może jest to mała aplikacja korzystająca z zewnętrznego API. Wybierz projekt, który stanowi pewne wyzwanie, ale nie jest przesadnie skomplikowany.

Oprócz rozpoczęcia kodowania potrzebujesz również zmiany sposobu myślenia. Musisz zrozumieć, że nikt nie może Cię niczego nauczyć. Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swój rozwój. Dobry nauczyciel może tylko ułatwić Ci podróż, ale to Ty musisz włożyć w to całą pracę.

Ucząc się kodowania, musisz także przyjąć możliwość poniesienia porażki. To będzie Twoja rzeczywistość przez najbliższe miesiące, a może nawet przez całą karierę. Twórcy oprogramowania muszą cały czas się rozwijać, a jedynym sposobem na to jest pokonywanie coraz trudniejszych wyzwań. Realistycznie rzecz biorąc, będziesz ponosić wiele porażek.

Na szczęście jest też druga strona medalu. Każda porażka to okazja do nauczenia się nowych rzeczy. Do odkrycia, co jest możliwe, a co nie. Aby jeszcze lepiej zrozumieć zawiłości programowania. Porażka jest przykra, ale pożyteczna. Zaprzyjaźnij się z nią i pamiętaj - dasz radę.



Oryginalny tekst w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>