Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.09.20213 min
Adrian Dubel

Adrian DubelAuto/Manual QA Engineer

Wstęp i instalacja Cypressa - frameworka do testów

Poznaj narzędzie Cypress - kompleksowy framework do testów oparty na języku JavaScript. Sprawdź, jak go zainstalować.

Wstęp i instalacja Cypressa - frameworka do testów

Cypress jest kompleksowym frameworkiem do testów, który opiera się na języku programowania jakim jest JavaScript. W przeciwieństwie do wielu innych frameworków, Cypress zawiera wszystkie wbudowane funkcje, dzięki którym możesz rozpocząć automatyzację.

Cypress wykorzystuje głównie 3 najlepsze biblioteki — Mocha jako platformę testową BDD, Chai jako bibliotekę asercji i Sinon do celów mockowania i stubbingu


Poza tym Cypress korzysta również z innych popularnych bibliotek, takich jak jquery, chai-jquery, sinon-chai i kilku innych, które można znaleźć w dokumentacji Cypressa.

Jak widać na poniższym obrazku, przed Cypressem musieliśmy wybrać framework do użycia spośród kilku popularnych, takich jak Mocha, Jasmine, Karma, itp., a także wybrać bibliotekę asercji,np. taką jak chai. Następnie musieliśmy zainstalować Selenium, wymagane było również zainstalowanie dodatkowych bibliotek.

Odkąd pojawił się Cypress nie musimy martwić się tym wszystkim, wszystkie narzędzia, których potrzebujemy są w jednym miejscu i od razu po zainstalowaniu Cypressa możesz zacząć pisać testy. Trzeba tutaj również podkreślić, że Cypress jest całkowicie niezależny od Selenium, a testy można pisać tylko i wyłącznie z użyciem JavaScript.

Instalacja

Krok 1

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy z Cypressem jest instalacja node.js na naszym komputerze. Pokaże to na przykładzie systemu operacyjnego Windows ale na Linuxie wygląda to podobnie.

Wchodzimy na stronę pobierania. Kliknij przycisk Instalator Windows, aby pobrać najnowszą domyślną wersję.

Po zakończeniu pobierania instalatora uruchom go:

  • System zapyta, czy chcesz uruchomić program – kliknij Uruchom.
  • Zostaniesz powitany w Kreatorze instalacji Node.js – kliknij Dalej.
  • Na następnym ekranie przejrzyj umowę licencyjną. Kliknij Dalej, jeśli zgadzasz się z warunkami.
  • Instalator zapyta o miejsce instalacji. Pozostaw domyślną lokalizację, chyba że masz konkretną potrzebę zainstalowania jej w innym miejscu – a następnie kliknij Dalej.
  • Kreator pozwoli wybrać komponenty do włączenia lub usunięcia z instalacji. Ponownie (chyba że masz konkretną potrzebę) zaakceptuj ustawienia domyślne, klikając Dalej.
  • Na koniec kliknij przycisk Instaluj, aby uruchomić instalator. Po zakończeniu kliknij Zakończ.


Musimy tutaj zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie dodać Noda do naszych zmiennych środowiskowych.

  • Wchodzimy w folder gdzie został zainstalowany Node.js (domyślnie jest to C:\Program Files\nodejs) i kopiujemy ścieżkę dostępu.


 
  • Następnie klikamy prawym przyciskiem myszki na “mój komputer” i wybieramy z listy “właściwości”
  • Klikamy Zaawansowane ustawienia systemu

  • Następnie wybieramy “zmienne środowiskowe”


  • Klikamy na przycisk “Nowe”

  • Wprowadzamy nazwę dla naszej nowej zmiennej “NODE_HOME” oraz ścieżkę do Noda, którą skopiowaliśmy wcześniej i klikamy “Ok”.


To wszystko, nasz Node.js jest dodany do zmiennych środowiskowych i możemy przejść do kolejnych kroków.

Krok 2

Kolejnym krokiem, który należy wykonać jest utworzenie nowego folderu gdzie będziemy pracować. W folderze tym stworzymy nasz package.json (co to jest package.json mozesz przeczytać tutaj). Aby stworzyć nasz package.json w folderze, który stworzyliśmy wcześniej otwieramy terminal, w pasku adresu wpisz “CMD” i naciśnij enter.

W terminalu wpisujemy - "npm init" i naciskamy enter

W kolejnych krokach będziemy musieli wypełnić takie pola jak (przejście do kolejnych kroków poprzez wciśnięcie enter):

  • package name - tutaj możemy podać dowolną nazwę,
  • version - możemy zostawić tak jak jest,
  • description - możemy zostawić puste,
  • entry point - zostawiamy taki jak jest,
  • test command, git repository, keywords - możemy zostawić puste,
  • author - możemy podać np. nasze imię jako autor.


Następnie po wciśnięciu enter zostaniemy zapytani czy chcemy potwierdzić wygląd naszego package.json wpisujemy “y” w terminalu i klikamy enter, nasz package.json został utworzony.

Krok 3

Kolejnym naszym krokiem będzie zainstalowanie Cypressa. W terminalu wpisujemy komendę “npm install cypress --save-dev” i klikamy enter.

Krok 4

Ostatnim krokiem będzie zainstalowanie programu IDE w którym będziemy pisać nasze skrypty, ja polecam Visual Studio Code, które możesz pobrać tutaj.

<p>Loading...</p>