Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
23.05.20227 min
Bill Wohlers

Bill WohlersFull-Stack EngineerCode 4 Community

Jak Google’ować, aby zwiększyć produktywność podczas kodowania

Poznaj techniki, które pomogą Ci efektywniej wyszukiwać w Google, a co za tym idzie, zwiększyć produktywność podczas kodowania.

Jak Google’ować, aby zwiększyć produktywność podczas kodowania

Programiści często śmieszkują sobie, że wiele z najważniejszych systemów na świecie stoi na kodzie, który skopiowano ze Stack Overflow. Wielu developerów wie jednak, że jest w tym wszystkim ziarno prawdy. Pomimo że możemy nie skorzystać z kodu, tylko dlatego, że ma bardzo pozytywne oceny, to to, że developerzy bardzo często wspomagają się takimi rzeczami, jak tutoriale z Mediuma, pytania na Stack Overflow i fragmenty kodu z JSFiddle oprócz dokumentacji, jest absolutną prawdą. Nic więc dziwnego, że zaradność jest uważana za nieodzowną cechę dobrego developera. 

A szukanie działającego rozwiązania w oceanie niepotrzebnych i niepowiązanych wyników wyszukiwania jest o wiele trudniejsze, niż samo programowanie. Niektórzy mogą powiedzieć, że to nie tylko konieczność, ale też najtrudniejsze zadanie podczas pisania kodu. 

Wszyscy to znamy: wpisujemy w Google jedną rzecz, a wyniki wyszukiwania odpowiadają na zupełnie inne pytanie. Znamy też przygnębienie, gdy wchodzimy na drugą stronę z wynikami wyszukiwania Google’a i wiemy, że to nas też nie uratuje. 

Ktoś, kto dobrze posługuje się Google, wie coś więcej, niż jak szukać przydatnych wyników — wie on również, jak znaleźć je bardzo szybko. Dobrzy programiści stają się tak bardzo produktywni, dzięki wpisywaniu krótszych, bardziej precyzyjnych zapytań i szybszym przeszukiwaniu wyników w celu znalezienia tego, co ich naprawdę interesuje. 

Poniższe strategie pomogą Ci znaleźć pomocne zasoby o wiele szybciej, co znacznie zwiększy Twoją produktywność. 

1. Przejdź do rzeczy 

Tak samo, jak w przypadku dobrego pisania tekstów, najlepsze zapytania są krótkie. Jednak w przeciwieństwie do pisania, wyszukiwarek nie obchodzi poprawność gramatyczna i składniowa. 

Dobre pytanie polega na zachowawczym, lecz precyzyjnym użyciu słów kluczowych w celu zawężenia zasięgu wyszukiwania do tego, co naprawdę chcesz znaleźć.  


Nie pytaj. Zamiast tego szukaj odpowiedzi 

Odpowiednie wyniki mniej zależą od kolejności słów, a bardziej od tego, jakich słów używasz, a z jakich rezygnujesz. Zapomnij o “co” i “jak” i innych zaimkach pytających. Wymagaj odpowiedzi, używając sensownych i opisowych czasowników. 


Obraz należy do autora


Zapewnij odpowiedni kontekst i nic poza tym 

Twoim celem jest zapewnienie Google’owi kontekstu w taki sposób, aby zrozumiał, o co Ci chodzi — i nic poza tym. 

Jeśli napotkasz błąd podczas rozwoju aplikacji w React, to może chodzi o coś w JS albo samym React. Jeśli podejrzewasz, że chodzi tutaj o JavaScript, to zapytanie powinno zawierać “js”, a nie “react”. No, ale jesli chodzi tu o React, to na odwrót i bez js (wszystko w React pisze się w JavaScript). 

A jeśli nie jesteś pewny, co dokładnie zawiniło, to spróbuj z jak najwęższym kontekstem — w tym przypadku wpisz “react”, aby wyeliminować wszystkie niepotrzebne wyniki. 


Umieść słowa kluczowe od najszerszego do najwęższego

Sprawne używanie Google’a wymaga umiejętnego wykorzystania sugerowanych zapytań. Zwiększa to nie tylko prędkość wyszukiwania (ponieważ nie musisz nic więcej wymyślać i pisać), ale również jakość wyników (ponieważ ktoś szukał już czegoś takiego przed Tobą). 

Aby jak najszybciej uzyskać jak najlepsze rekomendacje, zacznij od najszerszych keywordów, a potem przejdź do najwęższych. Pamiętaj, aby unikać zbędnych słów. Na przykład, jeśli szukasz czegoś z Django, to nie musisz wprowadzać słowa kluczowego “Python”. No ale, jeśli szukasz czegoś związanego z developmentem Androida, to koniecznie wpisz “Java” lub “Kotlin”. 


Obraz należy do autora 

2. Korzystaj z mniej znanych funkcji wyszukiwania w Google 

Google Search daje nam słowa kluczowe, które rozszerzają możliwości normalnych zapytań poprzez zmuszenie silnika do działania na podstawie konkretnych parametrów. 

Deklaracja takich parametrów może sprawić, że zawężymy zakres wyszukiwania poprzez automatyczną eliminację wyników, które z góry można uznać za nieprzydatne.  

Poniżej pokażę najczęściej używane operatory, które są obsługiwane podczas wyszukiwania w Google. Tutaj znajdziecie bardziej obszerną listę. 


" "

Wyobraź sobie, że szukasz czegoś o bardzo rzadkim błędzie, który pojawia się w projekcie Vue 3. Gdy wygooglujesz ten błąd, to znajdziesz rzeczy z Vue 2 - nawet jeśli wprowadzisz Vue 3 w zapytaniu. 

Aby zmusić Google’a do pokazania tylko tych rezultatów, które zawierają “Vue 3”, należy wykorzystać górny cudzysłów. Każdy wynik wyszukiwania będzie zawierał tekst, który znajduję się w cudzysłowie i to dokładnie w takiej formie, w jakiej się go napisało.  


site:

Czasami chcesz, aby Google wyświetlił wyniki na konkretnej stronie. Na przykład, podczas nauki o Firestore, chcesz zawęzić wyniki wyszukiwania do oficjalnej dokumentacji, czyli tylko do takich z firebase.google.com.

Aby tak było, dodaj do zapytania “site: firebase.google.com”. 


- (minus)

Powiedzmy, że chcesz stworzyć serwer przy użyciu Node.js, ale z jakiegoś powodu wolałbyś uniknąć Express. Najbardziej bezpośredni sposób na powiedzenie Google’owi, aby unikał pewnych słów, jest użycie minusa.  

Zamiast pisać “node.js create server without express”, napisz “node.js create server -express”. Google zagwarantuje Ci, że żaden wynik wyszukiwania nie będzie zawierał “express”.

3. Wykorzystaj obrazy do szybszego odczytywania informacji

Jeśli szukasz krótkiego info na jakiś temat, to często lepiej je odczytać z grafiki, niż przekopywać się przez ścianę tekstu. Obrazy Google to na szczęście kwestia jednego kliknięcia (nie trzeba wchodzić na images.google.com — wystarczy kliknąć zakładkę “obrazy” po wpisaniu odpowiedniego zapytania).Obrazy często zawierają zwięzłe informacje graficzne, które zapewnią Ci odpowiedź na Twoje pytanie o wiele szybciej, niż jakakolwiek strona internetowa. 

Powiedzmy, że chcesz dowiedzieć się, jakie zdarzenia zachodzą w cyklu życia komponentów Reacta przed renderem. Zamiast wpisywać jakieś skomplikowane zapytanie i robić przesiew w wynikach wyszukiwania, wyszukaj “react lifecycle”, kliknij zakładkę Obrazy, a Twoja odpowiedź automatycznie się pojawi. 

Źródło: https://programmingwithmosh.com/

4. Wykorzystaj Google’a do obliczeń

Jak chodziliśmy do szkoły, to wmawiano nam, że musimy obliczać rzeczy w pamięci — przecież nie będziemy mieli przy sobie ciągle kalkulatora. Te czasy już jednak minęły. 

Spotkałem się z czymś takim, że wielu developerów używało do obliczeń aplikacji kalkulator w systemie operacyjnym, albo nawet wyciągali taki prawdziwy, fizyczny kalkulator. Nie trzeba tego robić, bo Google odpowie Ci szybko na wszystkie obliczenia (z wyjątkiem tych bardzo skomplikowanych). Po prostu wpisz dane działanie, np. “49+18*6”, a Google zrobi całą resztę. 


Słowa, zamiast matmy (1)

Potrzebujesz pierwiastka kwadratowego jakiejś liczby? Wpisz w Google “sqrt 289”. 

Potrzebny Ci sinus? Wpisz “sin pi”.

Szukasz logarytmu? Wpisz “logarytm podstawy 10 z 440”.

Wiesz, o co chodzi. Jeśli wpiszesz jakiś problem matematyczny słownie, to istnieją bardzo duże szanse, że Google domyśli się, o co Ci chodzi. 


Słowa, zamiast matmy (2)

Wpisanie czegoś słownie działa nie tylko w przypadku operatorów — zaoszczędzi Ci to również czasu (i bóul głowy) podczas pracy z dużymi liczbami z wieloma zerami. 

Na przykład, zamiast wpisywać “4000000000/2000”, wprowadź “4 billion/2 thousand”. Google da Ci nawet wynik w tej samej formie (“2 miliony”). 

Bonus: przydatne strony i źródła

Nie jest to bezpośrednio związane z umiejętnym wyszukiwaniem rzeczy, ale pokażę tutaj również użyteczne strony, które przydadzą Ci się podczas rozwoju oprogramowania. 

Reddit zawiera wiele interesujących dyskusji na temat wad i zalet różnych frameworków, czy języków programowania. Na przykład, jeśli nie wiesz, czy użyć Reacta, czy Vue w swoim projekcie, to wejdź na Reddita, bo tamtejsi użytkownicy pokażą Ci różne rzeczy z nowej perspektywy - coś, czego nie wyciągniesz z artykułu na Mediumie, czy z oficjalnej dokumentacji.  

Jeśli potrzebujesz szybkiego odniesienia w postaci biblioteki, frameworku, czy języka, poszukaj ściągi — zapewnią Ci one szybsze i prostsze odniesienie, niż oficjalna dokumentacja. Bardzo często mnie to ratowało, zwłaszcza gdy korzystałem z bibliotek o dużych interfejsach — np. Moment.js. 

Gdy w swojej pracy masz do czynienia z zaawansowaną matematyką, to Wolfram Alpha pomoże Ci w przypadkach, w których Google sobie nie poradzi — np. całki, czy grafy. 

Bonus 2: klawisze szybkiego dostępu

Klawisze szybkiego dostępu nieznacznie przyśpieszą Twoją pracę, ale te krótkie sekundy w końcu dużo Ci dadzą - poczujesz się jak ninja na klawiaturze. 

Gdy ludzie szukają czegoś w Google, to otwierają nową zakładkę, wpisują zapytanie i gdy już znajdą, to co chcieli, klikają krzyżyk, aby ją zamknąć. Częste wykorzystywanie myszki spowalnia pracę i sprawia, że łatwiej jest w coś źle kliknąć — a każdy z nas tego nie cierpi. 

Aby to wszystko przyspieszyć, pamiętaj o Ctrl+T i Ctrl+W - ten pierwszy otwiera, a drugi zamyka obecną kartę. W taki sposób możesz wyszukać coś w Google bez korzystania z myszki albo touchpada (gdy już otworzysz nową kartę, kursor automatycznie pojawi się przy pasku adresu). 

Pamiętaj też o Ctrl+Shift+T, które na nowo otworzy ostatnią zamkniętą kartę. Jest to super użyteczne, zwłaszcza jak zdasz sobie sprawę, że potrzebujesz strony, którą niedawno zamknąłeś. 

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o klawisze szybkiego dostępu — oto pełne listy dla Chrome'a i Firefox'a.

Podsumowanie

Każdy programista chce zwiększać swoją produktywność. Wpływ na to ma wiele czynników, ale zaradność jest tutaj najważniejsza. Trzymając się powyższych strategii, będziesz w stanie znaleźć o wiele bardziej przydatne rzeczy i to o wiele szybciej. 

Niemniej jednak trzymanie się wskazówek i rad nie sprawi, że Twoje umiejętności wyszukiwania w Google nagle staną się super. Tak jak w przypadku wszystkich innych umiejętności, efektywne korzystanie z Google’a wymaga praktyki i doskonalenia — opanowanie tego w dobry sposób zapewnia większą produktywności i oszczędza bólu głowy. 


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>