Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.04.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Chrome 90 z domyślnym protokołem HTTPS

Sprawdź, jakie nowości i usprawnienia pojawiły się w najnowszej wersji przeglądarki Google'a, czyli Chrome 90.

Chrome 90 z domyślnym protokołem HTTPS

Google wydał właśnie Chrome 90 w Stable desktop channel. Nowa wersja przeglądarki zawiera szereg usprawnień dotyczących wydajności, bezpieczeństwa oraz kilka zmian dla developerów. Chyba najważniejszym usprawnieniem w nowej wersji jest wprowadzenie HTTPS jako protokołu domyślnego (wcześniej było to HTTP). Co więcej, mamy tutaj też nowe urządzenie kodujące, dalsze wprowadzanie funkcji wyszukiwania kart oraz dodatkową warstwę obronną przed atakami typu NAT Slipstreaming.

Poniżej dokładnie przyjrzymy się zmianom, które twórcy wprowadzili w nowej wersji przeglądarki Google Chrome.

HTTPS jako domyślny protokół 

Wraz z wydaniem Chrome 90, HTTPS stanie się domyślnym protokołem tej przeglądarki. Oznacza to, że jeśli użytkownik wprowadzi w pasku URL adres, który nie ma na początku https://, to i tak zostanie on potraktowany jako połączenie HTTPS. Poprzednio, jeśli ktoś wprowadził adres bez http:// lub https://, to Chrome automatycznie traktował go jako HTTP

Celem uczynienia protokołu HTTPS domyślnym było m.in. zwiększenie bezpieczeństwa oraz przyśpieszenie działania Chrome’a, ponieważ nie zachodzi już potrzeba przekierowywania z HTTP na HTTPS. 

Niemniej jednak, jak możemy przeczytać w artykule na blogu Chromium, adresy IP, single label domains oraz zarezerwowane nazwy hostów, takie jak test, czy localhost, dalej będą domyślnie korzystały z HTTP.

Spójrzcie, jak zmiana ta wygląda na poniższym wideo z blogu Chromium:

AV1

Chrome 90 wprowadza nowe narzędzie, które ma przyśpieszyć działanie przeglądarki podczas korzystania z narzędzi do wideokonferencji. AV1 będzie działać dla rozwiązań, które są oparte o WebRTC.

Według Google, korzyści płynące z wprowadzenia nowego kodeka, to, na przykład, możliwość odpalenia wideo dla użytkowników, którzy są podłączeni do sieci z niską przepustowością łącza (wideo w 30kbps lub niżej). AV1 wprowadza również usprawnienia dotyczące dzielenia się ekranem, których nie było w VP9 lub innych kodekach. 

Google twierdzi, że AV1 jest bardzo wydajne, jeśli chodzi o kompresję - z jednej strony zmniejsza to wymagania co do przepustowości, z drugiej poprawia jakość obrazu.

Zmiany dla developerów

W Chrome 90 możemy znaleźć wiele nowych usprawnień i zmian dotyczących developerskiej strony przeglądarki. Mamy więc tutaj, na przykład, nową właściwość w CSS overflow, którą jest overflow: clip. Działa ona podobnie do hidden:

.overflow-clip {
  overflow: clip;
}


Co więcej, Feature Policy API została również nazwana na nowo: od teraz jej nazwa to Permissions Policy

Istnieje też nowy sposób na zaimplementowanie i korzystanie z Shadow DOM i można to robić bezpośrednio w HTML. Do tej pory uzyskiwało się to konstruując shadow root przy pomocy JavaScriptu i był to jedyny sposób. W Chrome 90 pojawia się natomiast Declarative Shadow DOM, który nie potrzebuje JS, bo korzysta tylko z HTML.

Więcej możecie zobaczyć tutaj.

Wyszukiwarka kart w Google Chrome

Funkcja wyszukiwania kart jest dalej wdrażana. Pozwala ona na szybkie znalezienie odpowiedniej otwartej karty i przydaje się momencie, gdy otwartych kart jest naprawdę sporo. Na górze po prawej stronie w przeglądarce powinna pojawić się mała strzałka, której kliknięcie spowoduje otwarcie wyszukiwarki. 

Dla większości użytkowników opcja ta wymagała włączenia odpowiedniej flagi, jednak teraz jest stopniowo włączana jako domyślna.

Podsumowanie

Twórcom Google Chrome udało się również naprawić 37 błędów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu użytkowników, no i oczywiście ulepszyć wydajność przeglądarki szeregiem nowych funkcji. Pojawiło się również sporo ciekawych rzeczy dla developerów. Obecnie Chrome 90 znajduje się Stable channel, a Chrome 91 staje się automatycznie nową wersją beta. 

<p>Loading...</p>