Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.10.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Linux 5.9 wreszcie wydany po 8 wersjach release candidate

Linus Torvalds ogłosił właśnie wydanie Linuksa 5.9, nowej wersji kernela, która zawiera m.in. wstępną obsługę dla karty graficznej AMD RDNA 2 oraz szereg poprawek w systemach plików.

Linux 5.9 wreszcie wydany po 8 wersjach release candidate

Linux 5.9 dotarł właśnie do swojej stabilnej wersji, która wymagała aż 8 wydań typu release candidate. Linus Torvalds twierdzi, że nowa wersja kernela ma znacznie więcej zmian w kodzie, niż by sobie tego życzył, ale nie było tam też na szczęście nic strasznego i szczególnie problematycznego. Wersja 5.9 została zatem oficjalnie wydana już teraz i zawiera całkiem sporo interesujących nowości i zmian. 

Nie zwlekając już więcej, zobaczmy, co twórcy kernela przygotowali dla użytkowników tym razem.

Wstępna obsługa dla AMD RDNA 2

Nowa wersja jądra Linuksa została wyposażona we wstępną obsługę procesora graficznego AMD RDNA 2 w formie Sienna Cichlid i Navy Flounder. Ciekawe jest tutaj to, że ta karta graficzna nowej generacji dostała swoją obsługę w kernelu przed jej oficjalnym wydaniem, które jest planowane na koniec października/listopad. 

Nie jest jednak do końca pewne, czy obsługa ta działa tak, jak powinna, chociaż w 5.9 pojawiło się kilka serii poprawek.

Jeżeli chodzi o procesory graficzne, to mamy tutaj jeszcze obsługę dla Intel Rocket Lake, na którą składa się istniejący kod Gen12. Warto jeszcze zaznaczyć, że sterownik dla AMD Radeona stanowi około 10% całości kodu w nowej wersji kernela.  

Poprawki w systemach plików 

Nowa wersja kernela przynosi kilka poprawek do systemów plików. Mamy tutaj więc np. usprawnienia dotyczące wydajności Btrfs oraz bezpieczny TRIM dla F2FS razem z poprawkami w garbage collector. 

Jeżeli chodzi o poprawki i nowości w tym obszarze to znajduje się tutaj również sporo usprawnień w XFS i FSCRYPT inline encryption, którego można używać z nowym SoCs. Co więcej, Intel wprowadza support dla aktualizacji firmware’u NVDIMM bez potrzeby ponownego ładowania systemu.

Inne ulepszenia

Nowa wersja jądra Linuksa nareszcie zawiera obsługę zestawu instrukcji FSGSBASE, które mogą dać kernelowi spory zastrzyk wydajności. Urządzenia ARM/ARM64 będą również używać Schedutil, czyli zarządcy częstotliwości procesora, który pozwoli na lepsze zarządzanie wydajnością procesora, w zależności od zużycia zasobów.

Nowy kernel ma też lepsze zarządzanie pamięcią, a klasa deadline scheduling jest teraz świadoma pojemności każdego CPU.

Co dalej?

Nowe oficjalne wydanie oznacza, że merge window dla wersji 5.10 zostało właśnie otwarte, a Linus zaczął już tworzyć nowe pull requesty. Pierwszy release candidate powinien pojawić się pod koniec października 2020, a stabilne wydanie 5.10 pewnie zadebiutuje jakoś pod koniec roku (prawdopodobnie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia).

<p>Loading...</p>