Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
20.08.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Kotlin 1.4 z nowym kompilatorem dla JVM i JavaScript

JetBrains wydało wersję Kotlin 1.4 , która daje nam m.in. nowe implementacje backendów dla JVM oraz JavaScript.

Kotlin 1.4 z nowym kompilatorem dla JVM i JavaScript

JetBrains wydało wersję Kotlin 1.4, które przynosi ze sobą m.in. nowy kompilator dla Wirtualnej maszyny Javy oraz JavaScript. Poprzednia wersja, czyli 1.3, pojawiła się w październiku 2018, czyli całkiem dawno temu. Na stronie wydania możemy również przeczytać, że twórcy tym razem skupili się na poprawieniu jakości oraz wydajności tego języka.

Oprócz wcześniej wspomnianego kompilatora dostaliśmy również trochę ulepszeń Kotlina w IntelliJ IDEA oraz obsługę konwersji SAM (Single Abstract Method), które wcześniej były obsługiwane jedynie przy pracy z metodami i interfejsami Javy, co zapewniało lepsze i bardziej spójne wykorzystywanie wyrażeń Lambda. 

Najbardziej interesujące są jednak zmiany dotyczące kompilatora i narzędzi.

Nowy kompilator Kotlina

JetBrians obiecuje, że nowy kompilator Kotlina połączy ze sobą wszystkie obsługiwane przez Kotlina platformy. Obecnie w Kotlinie są trzy różne kompilatory i wszelkie funkcje i poprawki należy zaimplementować kilka razy. Chociaż praca cały czas trwa, to wersja 1.4 daje nam nowe implementacje backendów dla JVM oraz JavaScript, które mają stać się domyślne.

Kluczowe jest tutaj wykorzystanie tego samego IR (immediate representation) dla Wirtualnej maszyny Javy, JavaScriptu oraz natywnym targetów, co oznacza, że funkcje oraz poprawki mogą być implementowane tylko raz.

Kotlin Multiplatform

Kotlin Multiplatform to projekt, który jest obecnie w fazie alfa, a ma on pozwolić na dzielenie się kodem między wieloma platformami poprzez definiowanie języka wspólnego o nazwie Common Kotlin. Funkcja ta została nazwana w 1.4 hierarchical structure support i umożliwia dzielenie się kodem np. między różnymi rodzajami iOSa. 

Inne ulepszenia

Standardowa biblioteka Kotlina również dostała kilka ulepszeń. Mamy tutaj nowe funkcje dla tablic i kolekcji oraz nowe funkcje dla operacji bitowych. Jeżeli chodzi o Standardową bibliotekę Kotlina, to dostaliśmy również funkcje, które pozwolą na manipulacje ciągami znaków. 

Co więcej, mamy też pierwszą stabilną wersję przemodelowanego API Kotlina do serializacji JSON-a oraz poprawioną interoperacyjność z Objective-C i Swift na platformach Apple’a. 

Podsumowanie

Popularność Kotlina wynika z tego, że jest to język, na który najłatwiej się przestawić z Javy. Programiści z reguły go lubią, o czym mogą świadczyć wyniki badania StackOverflow. Kotlin jest też językiem dosyć młodym. W wydaniu 1.4 widać, że cały czas się rozwija i coraz bardziej dojrzewa. 

<p>Loading...</p>