Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.07.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Flutter dostępny do tworzenia apek na Linuksie

Canonical daje możliwość pracy na aplikacjami desktopowymi Linuksa przy użyciu Fluttera - programu open source przeznaczonemu do pracy na aplikacjami mobilnymi.

Flutter dostępny do tworzenia apek na Linuksie

Canonical umożliwia teraz pracę nad aplikacjami desktopowymi Linuksa przy użyciu Fluttera, czyli oprogramowania typu open source do tworzenia interfejsów użytkownika, stworzonego przez Google głównie dla aplikacji mobilnych. Firma stojąca za Ubuntu dostrzegła potencjał w produkcie Google’a i chce ściągnąć developerów korzystających z Fluttera do pracy z aplikacjami komputerowymi na dystrybucji Linuksa. Sami twórcy Fluttera przyznają również, że chcieli rozszerzyć funkcjonalność swojego produktu do systemów takich, jak macOS, Windows, czy właśnie dla wspomnianego wcześniej Linuksa.

Flokk Contacts

Dla pokazania, jak Flutter może się sprawdzić w tworzeniu aplikacji desktopowych, jego twórcy, we współpracy z developerami z gskinner, stworzyli apkę Flokk Contacts. 

Głównym przeznaczeniem aplikacji jest zarządzanie kontaktami z Google (wyszukiwanie, dodawanie nowych oraz edytowanie istniejących), jednak użytkownicy mogą również podłączyć pod apkę Githuba i Twittera, co sprawia, że Flokk staje się swoistym portalem społecznościowym. 

Flokk wykorzystuje tutaj właśnie funkcje Fluttera, aby nadać aplikacji łatwość w użyciu oraz świetny wygląd. Niech za przykład nam posłuży zmiana z jasnego motywu na ciemny:

Najnowszy release Flokk’a można pobrać z GitHuba

Instalacja Fulttera na Linuksie

Aby ułatwić instalację oprogramowania na Linuksie, twórcy Fluttera zbudowali Flutter SDK for Linux. Jest on obecnie dostępny w Snap Store. Zestaw ten nie wymaga instalowania dodatkowych zależności, ponieważ wszystko, co potrzebne znajduje się wewnątrz nowego SDK. Na przykład, jeżeli korzystasz z VS Code i chcesz zacząć robić apki flutterowe na Linuksie, to poniżej znajduje się wszystko, co musisz zrobić:

$ snap install --classic flutter
$ snap install --classic code
$ code --install-extension dart-code.flutter


Kiedy Flutter SDK for Linux zostanie zainstalowany, to aby zbudować aplikację, trzeba go zaktualizować do Flutter dev albo master channel. Następnie należy zezwolić na obsługę Linuksa w następujący sposób:

$ flutter channel dev
$ flutter upgrade
$ flutter config --enable-linux-desktop


Stworzywszy projekt z Flutterem, można teraz użyć podkatalogu linux do uruchomienia nowej aplikacji na Linuksie:

$ flutter create counter
$ cd counter
$ flutter run -d linux


Jeśli pracujesz nad projektem flutterowym, do którego chcesz dodać obsługę Linuksa, to możesz dodać podkatalog linux w następujący sposób (o ile już masz włączoną obsługę linuxa):

$ cd my_flutter_app
$ flutter create .

Spowoduje to utworzenie podkatalogu linux z projektem Runner, którego potrzebujesz do odpalenia swojej apki na Linuksie. 

Podsumowanie

Umożliwienie obsługi Fluttera na Linuksie to dla biblioteki od Google’a dosyć duży krok do przodu, ponieważ otwiera to drogę do tworzenia wieloplatformowych aplikacji. Flutter być może stanie się bardziej elastyczny, dzięki partnerstwom, które umożliwią wprowadzenie tego oprogramowania tam, gdzie Google sam nie zapewniłby wsparcia. 

W każdym razie, Flutter daje teraz możliwość tworzenia pięknych i szybkich apek na wielu platformach. 

<p>Loading...</p>