Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
25.06.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Narzędzie AWS umożliwi budowanie aplikacji bez kodowania

AWS rusza z wersją beta narzędzia o nazwie Amazon Honeycode, które umożliwi budowanie aplikacji bez potrzeby pisania kodu.

Narzędzie AWS umożliwi budowanie aplikacji bez kodowania

Amazon Web Services ogłosił wersję beta swojego nowego programu o nazwie Amazon Honeycode, czyli narzędzia typu low-code/no-code, które pozwala na budowanie aplikacji bez potrzeby pisania kodu. Nowe rozwiązanie jest wspierane przez bazę danych AWS oraz interface builder typu drag-and-drop. Honeycode umożliwia budowanie aplikacji dla nawet 20 użytkowników za darmo. Po przekroczeniu tego limitu trzeba zapłacić za każdego kolejnego użytkownika i za miejsce, jakie aplikacja będzie zajmować. 

Narzędzie to na razie funkcjonuje w regionie AWS US West w Oregonie, ale niedługo ma się również pojawić w innych obszarach. Pierwszymi użytkownikami Honeycode są SmugMug oraz Slack. 

Problem 

Larry Augustin, wiceprezydent AWS, powiedział, że klienci sugerowali, iż potrzeba na tworzenie aplikacji znacznie przewyższała możliwości oraz czas programistów w danej firmie. Co więcej, jak zaznacza Augustin, niektóre popularne problemy w firmie rozwiązywało się za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, a klienci starają się uporać z ich statycznym charakterem, wysyłając je mailem. Wszystkie wiadomości tylko pogłębiają nieefektywność takiego rozwiązania, ponieważ email jest wolny, nie skaluje się i wprowadza błędy w wersji i synchronizacji danych. 

W takich sytuacjach potrzeba programowania customowego sprawia, że developerzy mają więcej pracy i na potrzebne apki trzeba o wiele dłużej czekać. W innych przypadkach wiąże się to również z zatrudnianiem drogich specjalistów z zewnątrz, co czasem jest nieopłacalne. 

I tutaj właśnie pojawia się Amazon Honeycode. 

Opis produktu

Amazon Honeycode, podobnie do innych narzędzi tego typu, zapewnia szereg szablonów odpowiadających najczęstszym problemom (np. aplikacja typu to-do list, czy też customer trackers). Użytkownicy Honeycode mogą też ustawiać własne powiadomienia, czy budować narzędzie do zatwierdzania workflow’u.

Większość biznesów tradycyjnie polegała właśnie w tych przypadkach na arkuszach kalkulacyjnych, nic więc dziwnego, że layout nowego narzędzia Amazonu coś takiego przypomina. Aby manipulować danymi, użytkownicy mogą pracować ze znanymi im formułami w stylu arkuszy, co jest tutaj chyba najbliższe procesowi programowania. AWS twierdzi, że bazy danych można łatwo skalować do 100 000 wierszy na dany workbook, co umożliwi skupienie się na tworzeniu swoich aplikacji bez martwienia się o fundamentalną infrastrukturę. 

Na chwilę obecną nie wygląda na to, aby klienci mogli korzystać z zewnętrznych źródeł danych, choć może się kiedyś taka możliwość pojawić. Z drugiej zaś strony tego rodzaju integracje skomplikowałyby proces tworzenia aplikacji, a wygląda na to, że AWS stawia na razie na prostotę rozwiązania.

Podsumowanie

Być może byłby to smutny news, dla tych, którzy programowania uczą się od lat, jednak Amazon Honeycode pozwoli na tworzenie jedynie bardzo podstawowych aplikacji. Większe projekty nadal będą prawdopodobnie wymagały udziału wyspecjalizowanych i doświadczonych programistów. Nowe narzędzie AWS może jednak przetrzeć pewne szlaki. Czy tak właśnie będzie wyglądało tworzenie aplikacji mobilnych i webowych w przyszłości?

<p>Loading...</p>