Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
12.05.20203 min
Katarzyna Dudzińska

Katarzyna DudzińskaProjektantka UX

Czy projektowanie UX jest dla każdego? Fakty i mity

Jakie umiejętności miękkie i nastawienie są potrzebne do projektowania UX? Sprawdź, czy masz predyspozycje do tego, żeby pracować jako projektant UX.

Czy projektowanie UX jest dla każdego? Fakty i mity

Jeśli rozważasz zmianę pracy lub przebranżowienie w kierunku projektowania, być może miałeś już okazję uczestniczyć w wydarzeniach branżowych, warsztatach, webinarach bądź dołączyć do internetowych grup zrzeszających projektantów. Nie da się ukryć, branża projektowa jest atrakcyjna pod wieloma względami. Przyciąga wielu zainteresowanych, oferuje ciekawe wyzwania i możliwości rozwoju. Nieprzypadkowo zawody związane z projektowaniem, cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością.

Czy codzienna praca projektowa rzeczywiście jest atrakcyjna? Jakie cechy charakteru są niezbędne w tej pracy? Czy znajomość najnowszych trendów, lotny umysł oraz swobodne posługiwanie się programami i aplikacjami wystarczy do odniesienia sukcesu jako projektant? 

Nie chcesz pracować na piaszczystej plaży

Obalmy na początku jeden z mitów dotyczących pracy projektanta. Historie oraz wyobrażenia o pracy zdalnej zlokalizowanej na słonecznej plaży na drugim końcu świata bądź w najmodniejszych kawiarniach, nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. O ile piasek pod stopami może być przyjemny, tak rozsypany na klawiaturze komputera nieco mniej. Podobnie jest z pracą z kawiarni. Nie znam nikogo, kto potrafi z pełną efektywnością skupić się w miejscu pełnym ludzi, różnych dźwięków i zapachów. 

Trzeba jednak przyznać, że praca projektanta umożliwia pewną swobodę dotyczącą wyboru zarówno miejsca pracy, jak i jej charakteru. Możliwości rodzaju miejsca pracy dla projektanta jest wiele. Począwszy od międzynarodowych korporacji, poprzez startupy i małe firmy, aż po pracę we własnym mieszkaniu jako freelancer. 

Nie licz na nudę

Niewątpliwą zaletą pracy projektanta jest dynamika rozwoju branży. Technologia zmienia się z dnia na dzień, warto być na bieżąco i wiedzieć, co w trawie piszczy. Polecam z zainteresowaniem ​obserwować zachodzące zmiany, predykcje dla branży oraz pojawianie się nowych trendów. Ciekawość, umiejętność wyszukiwania informacji oraz odróżnienie rzetelnych komunikatów od tzw. fake newsów, są cechą bardzo przydatną w pracy projektanta. Research jest jednym z etapów codziennej pracy, a bez solidnych podstaw i zgromadzenia niezbędnych danych (wraz z ich skrupulatną analizą), ciężko jest rozpocząć dalsze prace nad projektem. 

Z pewnością wiele zależy od charakteru, doświadczenia i profilu organizacji zatrudniającej projektantów. Odważę się jednak nadać im jeden wspólny mianownik. Rola projektanta w firmie to realizowanie nieustannie stojących przed nim wyzwań. Dotychczas w swojej, ponad 4-letniej pracy projektantki UX, nie spotkałam dwóch takich samych projektów do realizacji, bądź identycznych problemów do rozwiązania. Generowanie pomysłów, szukanie rozwiązań, przygotowywanie nowych propozycji projektowych, to codzienność pracy w tym zawodzie. Dynamika pracy projektanta motywuje do rozwoju i wzbudza ciekawość wobec tego, co czeka na nas jutro

Kooperacja z innymi jest niezbędna

Projektowanie to praca z ludźmi i dla ludzi. Pomimo tego, że większa część projektantów to introwertycy, trudno jest mi wyobrazić sobie osobę, która nie potrafi dogadać się z innymi osobami. Począwszy od klientów, developerów, menedżerów produktów, innych projektantów, aż po użytkowników. Z każdym z nich projektant powinien dogadywać się bez problemów. Umiejętność komunikacji jest niezbędna w tej pracy. To dzięki niej możemy przedstawiać rozwiązania i propozycje przed klientami, wykorzystać swój potencjał do prezentacji prac i umiejętności w postaci prelekcji na konferencjach, przeprowadzać warsztaty lub nagrywać podcasty. Praca nad umiejętnościami komunikacyjnymi oraz autoprezentacją z pewnością jest dobrą inwestycją. 

Nie ma miejsca na obijanie się

Jedną z istotnych predyspozycji do pracy projektanta UX jest także umiejętność samodyscypliny, zarządzania czasem i planowania projektu. Pomimo tego, że prokrastynacja potrafi towarzyszyć każdej pracy, warto posiadać solidne podstawy w postaci zarządzania swoim czasem, sumiennej realizacji powierzonych zadań i wywiązywania się z obowiązków. 

Podsumowanie

Rosnąca popularność i rozwój zawodów związanych z projektowaniem niesie za sobą coraz większe możliwości. Technologia, jak nigdy wcześniej, umożliwia nam swobodną wymianę wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń bez wychodzenia z domu. Nie mam wątpliwości co do tego, że czas zainwestowany w swój rozwój to najlepsza waluta. Dlatego warto z odwagą podejmować nowe wyzwania, nawet jeżeli wymagają od nas zmiany branży, bądź zawodu.

<p>Loading...</p>