5.11.20204 min

Marcin WaleńskiMenedżer Zespołu Danych Ryzyka i ALM

Gdzie szukać wiedzy, gdy StackOverflow milczy

Sprawdź, z jakich źródeł wiedzy możesz skorzystać i u kogo szukać pomocy, gdy nie znajdziesz potrzebnych odpowiedzi w serwisie StackOverflow.

Gdzie szukać wiedzy, gdy StackOverflow milczy

Nie od dziś wiadomo, że StackOverflow to najlepszy przyjaciel programisty.

Społeczność programistów chętnie sięga do tego forum, by znaleźć rozwiązanie nurtującego problemu, lub by udzielić innym swojej pomocy. Szukając wiedzy i rozwiązania problemu, zazwyczaj swoje pierwsze kroki kierujemy nie do dokumentacji, lecz do wujka G., licząc na to, że wcześniej ktoś oprócz nas już zmagał się z takim problemem.

W życiu każdego programisty prędzej czy później przychodzi jednak taki moment, że w poszukiwaniu rozwiązania naszego problemu udajemy się do wyszukiwarki, opisując nasz problem, lecz żaden z wyników nie pomaga nam znaleźć rozwiązania. StackOverflow milczy…


Przestarzała technologia

Sytuacje takie zdarzają się bardzo często, gdy korzystamy z niszowego oprogramowania. Wiele technologii, które nie są bardzo popularne i nie opierają się na topowych językach programowania, takich jak Java, C#, Python, Ruby etc., mają swoje zamknięte ekosystemy. Rozwiązań problemów z nimi związanych próżno szukać w Google.

Podobna sytuacja dotyczy przestarzałych technologii. Mimo szybkiego rozwoju informatyki i powstawania nowych narzędzi, języków i frameworków ułatwiających programowanie, wiele systemów korzysta z technologii, które nie są dzisiaj już tak bardzo popularne. Gdy miały swoje lata świetności, nikt nie słyszał jeszcze o StackOverflow, a programiści, którzy z nich korzystali, rozwiązań swoich problemów musieli szukać w inny sposób.

Bardzo często zdarza się też, że pomimo iż programujemy w topowych technologiach, napotykając przeszkodę, nie możemy znaleźć pomocy w Internecie, ponieważ nasz problem jest bardzo nietypowy i nikt dotąd się z nim nie mierzył.

Jak poradzić sobie w takich sytuacjach? Gdzie szukać pomocy? Jeśli którakolwiek z opisanych sytuacji spotkała też Ciebie – zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.


Szukanie wiedzy u producenta/dostawcy

Gdy sieć nie zna odpowiedzi na nasze pytanie, a najbardziej popularne fora milczą, dobrą praktyką jest zaprzyjaźnić się z manualem i helpem od dostawcy naszej technologii. Takie podejście jest szczególnie przydatne, gdy korzystamy z technologii niszowych. Po stronie dostawcy oprogramowania, zwłaszcza tego służącego do tworzenia softu, stoją też inni programiści, a sam help potrafi być bardzo rozbudowany i odpowie nam na większość naszych pytań.

Niektórzy dostawcy do swojego oprogramowania dostarczają też manuale/treningi i przykłady rozwiązań. Często korzystamy z nich tylko na początku naszej pracy z nowym narzędziem. Sam jednak zauważyłem, że czasem warto do nich wrócić – wiele z tych gotowych rozwiązań poruszało tematykę problemów, które napotykałem w pracy jako programista.

Bardzo często zdarza się też, że gdy firma, w której pracujemy, kupuje jakieś oprogramowanie, to w pakiecie z nim otrzymuje również wsparcie techniczne w rozwiązywaniu problemów. Może nie jest to jakieś przełomowe odkrycie, ale kontakt z takim suportem pomaga rozwiązać wiele problemów. Kilka razy zdarzyło nam się zespołowo wyrywać sobie włosy z głowy, poszukując rozwiązania jakiegoś problemu, co prowadziło do tworzenia wielu linii kodu i pisania własnych bibliotek. Po kontakcie ze wsparciem ze strony dostawcy okazywało się, że ten problem jest im znany i istnieją już dobre praktyki dotyczące tego, jak sobie z nim poradzić.

Kolejną rzeczą, którą warto się zainteresować w przypadku korzystania z niszowej technologii, są dedykowane fora. Często wspierane są one przez samego dostawcę oprogramowania i częściej niż na StackOverflow znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas problemy.

Warto też wspomnieć o innym – bardzo ciekawym sposobie radzenia sobie z podobnymi problemami. Często, gdy korzystamy z gotowych bibliotek lub oprogramowania open-source, napotykając przeszkodę, szukamy pomocy w sieci. Dobrą praktyką jest otwarcie źródła i analiza kodu oprogramowania, z którego korzystamy. W ten sposób możemy zrozumieć działanie i intencję autora, zapoznać się z komentarzami będącymi dokumentacją kodu i przy okazji znaleźć rozwiązanie naszego problemu.


Szukanie i uzupełnianie wiedzy na zewnątrz

Co jednak zrobić, gdy wszystkie metody poszukiwania odpowiedzi zawodzą? Warto w takiej sytuacji założyć własny wątek na forum. Podejmując taki krok, przyczyniamy się do rozwoju wiedzy udostępnionej w sieci. Z pewnością znajdzie się niejedna osoba, która spotkała się już takim problemem i wskaże nam właściwą ścieżkę, lub razem z nami spróbuje go rozwiązać.

Nie należy jednak zapominać o jednej ważnej kwestii – jeśli uda nam się rozwiązać problem samodzielnie – warto podzielić się z innymi sposobem, w jaki do tego doszliśmy.


Szukanie wiedzy wewnątrz organizacji

Warto również szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania wewnątrz swojej organizacji. Znalezienie eksperta w danej dziedzinie i posiłkowanie się wiedzą kolegów to najlepsze sposoby na szybkie zdobycie wiedzy. Pracując w dużej organizacji, w której programistów danej technologii jest więcej, dobrze jest zawiązać gildię developerów i regularnie spotykać się jako Community of Practice. W trakcie takich spotkań warto dzielić się problemami i sposobami ich rozwiązywania. To znacząco pomoże poprawić i wyrównać stan wiedzy wśród współpracowników.

Z własnego doświadczenia wiem też, że najlepszym sposobem na znajdowanie rozwiązań i poszerzanie horyzontów jest code review. Dzięki przeglądaniu kodów innych deweloperów możemy poznać sposób ich myślenia i często nieszablonowe rozwiązywanie wszelkich problemów.


Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozwiązywanie problemów będzie dla Ciebie chociaż trochę łatwiejsze. StackOverflow jest bardzo pożytecznym narzędziem, ale jak widać, można poradzić sobie również wtedy, gdy zamilknie, nie odpowiadając na nasze zapytanie. Systematyzowanie wiedzy oraz dzielenie się nią jest kluczem do sukcesu.

<p>Loading...</p>

Dziel się wiedzą ze 160 tysiącami naszych czytelników

Zostań autorem Readme

Hitachi Energy

Product Development Manager

senior

15 000 - 20 000 PLN

Umowa o pracę

Kraków

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Bardzo dobrze
AgileSoftware Development Life Cycle Leadership skills

Simple SA

Java Developer (Mid/Senior)

medium

7 000 - 15 000 PLN

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
JavaSpringSpring Boot

Asseco Poland S.A.

Administrator / Starszy Administrator Systemów IT

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
PostgreSQLBash

Nokia

5G Automation Engineer, IODT

medium

Brak widełek

Umowa o pracę

Wrocław

Praca zdalna 100%

Ważna do 13.03.2022

Divante

Senior Vue.js Developer

senior

15 300 - 23 500 PLN

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Wrocław

Praca zdalna 100%

Ważna do 13.03.2022

Dobrze
JavaScriptTypeScriptVue.js

T-Mobile Polska S. A.

Frontend Developer

medium

Brak widełek

Kontrakt B2B

Warszawa

Ważna do 26.02.2022

Bardzo dobrze
ReactReduxNode.js

Commerzbank - Centrum Technologii Cyfrowych w Polsce

Business Expert for Risk Applications

medium

Znamy widełki

Umowa o pracę

Łódź

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
SQLMS Office
Początkująco
SAS / R / Python

Commerzbank - Centrum Technologii Cyfrowych w Polsce

Business Expert with German for Risk Analytics

medium

Znamy widełki

Umowa o pracę

Łódź

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
MS Office
Początkująco
SQL / VBA / PythonQlik Sense / Qlik View / Arcadia

Hitachi Energy

Quality Assurance Engineer

medium

8 000 - 14 000 PLN

Umowa o pracę

Kraków

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
automation testing .NET CoreSelenium
Początkująco
MS SQL

Więcej od Santander Bank Polska

Zobacz wszystkie artykuły od Santander Bank Polska