7.09.20174 min
GetInData

GetInData GetInData

Znajomość technologii Big Data katapultą do sukcesu.

Znajomość technologii Big Data katapultą do sukcesu.
Do 2020 roku ilość danych mobilnych zwiększy się 10-krotnie, wielkość danych niestrukturalnych wzrośnie 19-krotnie, a ilość danych o transakcjach (przede wszystkim zakupowych) będzie 50 razy większa niż w chwili obecnej - takie prognozy przedstawiła światu amerykańska firma Salesforce w 2015 roku.

Big Data - wyzwanie czy szansa??

Dynamiczny wzrost danych wytwarzanych przez firmy, maszyny czy ludzi stawia i będzie stawiał świat biznesu przed nowymi wyzwaniami. Od kilku lat przedsiębiorstwa konkurują ze sobą m.in. w takich obszarach jak: czas reakcji na określone wydarzenie, personalizacja związku z klientem czy precyzyjna selekcja informacji. Trend ten będzie wzrastał, ponieważ firmy, które zaczęły wykorzystywać narzędzie do sprawnego przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych w procesie sprzedaży, komunikacji z klientem, czy działań marketingowych, odnotowały znaczny wzrost efektywności swoich działań biznesowych.
Rosnąca liczba danych to nie tylko wyzwanie dla przedsiębiorstwa ale także duża szansa. Obecnie rynek technologii i usług Big Data to jeden z najszybciej rozwijających się i dochodowych obszarów w dzisiejszym świecie biznesu. International Data Corporations przewiduje, że w 2019 roku wartość tego rynku może sięgnąć ok. 50 bilionów dolarów. Wzrost ma dotyczyć wszystkich trzech obszarów na jakie IDC dzieli rynek Big Data: architektury, oprogramowania i usług, z czego największy (22,7%) dotyczyć będzie ostatniego obszaru.
 
97% firm w określonych obszarach biznesu, stosuje analizy danych, ale jedynie 19% z nich jest naprawdę usatysfakcjonowana z informacji uzyskanych dzięki ich analizie (KPMG).

W czym tkwi problem, skoro rynek oferuje przedsiębiorstwom wiele rozwiązań pozwalających na analizę danych Big Data, zarówno komercyjnych (Oracle, IBM) jak i open-sourcowych (ekosystem Hadoop)?

Największym kłopotem jest brak specjalistycznej wiedzy, która pozwala w pełni wykorzystać wartość ukrytą w Big Data. Bardzo często właściciele firm, zafascynowani trendem, zmuszają do wdrożenia tych technologii swój dział IT, który nie ma w tym doświadczenia, a sami menedżerowie, nie wiedzą tak naprawdę, jak te dane wykorzystać. Dlatego obecny rynek pracy ma wielkie zapotrzebowanie na architektów systemów Big Data, developerów, a przede wszystkim ekspertów w analizie danych (Data Scientist).
 
 

Specjaliści Big Data w czołówce rankingu

 
World Economic Forum stworzyło raport “The Future of Job”, w którym przedstawiono analizy dotyczące spadku i wzrostu zatrudnienia w określonych obszarach, w 9 czołowych branżach na świecie do 2020 roku.
 
Raport pokazuje, że w kolejnych latach zatrudnienie w obszarach IT będzie wzrastać. Analitycy danych będą szczególnie ważni i rozchwytywani przez pracodawców. Popyt na Data Scientist-ów będzie szczególnie duży, ze względu na ich rolę w organizacji. Stale wzrastać będzie również zatrudnienie na innych stanowiskach w których niezbędna jest wiedza z zakresu matematyki czy nauk komputerowych. Nie zabraknie pracy dla programistów czy specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych. To nie jedyne takie przewidywania. Badania amerykańskiego Biura Statystyki Pracy także uplasowały developerów i analityków danych w pierwszej dziesiątce zawodów przyszłości.
 
Podobne perspektywy widać, na rynku polskim, gdzie architekci IT czy developerzy, przede wszystkim systemów Big Data, znajdują się w czołówce najlepiej zarabiających zawodów w kraju. Wiąże się to głównie z rosnącym zainteresowaniem firm do odejścia od tradycyjnej analizy wybranej próbki losowej, w celu przeprowadzania badań ma ogromnych zbiorach danych niestrukturalnych. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, rynek pracy jest przepełniony ogłoszeniami, a uczelnie tworzą nowe kierunki studiów. Pokazuje to, że popyt na Big Data w Polsce rośnie, ale niestety kandydatom brakuje kwalifikacji (najlepsi specjaliści mają stałą posadę albo kontynuują karierę za granicą), które pozwoliłyby rozpocząć karierę w topowej obecnie branży.
 

Wiedza kluczem do zdobycia lepszej posady

 
Możliwości jakie widzą przedsiębiorstwa w przetwarzaniu i analizie Big Data, sprawiają, że poprzeczka w zakresie rozwiązań technologicznych, jest coraz wyżej. Osoby, które chcą rozpocząć karierę w tej branży, muszą nie tylko “nadrobić zaległości” ale również być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami. W przypadku rozwiązań open-sourcowych, informacji w sieci mnóstwo, ale ich przeglądanie i wydobycie tego co najważniejsze, może pochłonąć dużo czasu, którego często…. ludziom brakuje. Najszybszym rozwiązaniem są więc szkolenie z technologii Big Data, które w sposób uporządkowany przekazują uczestnikom niezbędną wiedzę. Firm oferujących szkolenia z tego zakresu jest na rynku coraz więcej i trudno wybrać najlepszą. Zanim dokonacie wyboru, zachęcamy do zapoznania się z ofertą GetInData.

 

Czemu warto wybrać szkolenia GetInData?

  • szkolenia prowadzone są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy na co dzień pracują w tymi technologiami,
  • regularnie aktualizujemy program szkolenia, pokazujemy najnowsze rozwiązania
  • wyróżnia nas elastyczność co do agendy szkolenia - poza ofertą standardową, bardzo często tworzymy szkolenia dopasowana do konkretnych potrzeb
  • kładziemy duży nacisk na ćwiczenia, które tworzymy w oparciu o problemy napotkane w rzeczywistych projektach
Chcesz rowijać się w tym kierunku? Nic prostszego!
Zapisując się na szkolenie na Bulldogjob dostajesz rabat: tutaj link do szkoleń
<p>Loading...</p>