10.01.20225 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Weź udział w Badaniu Społeczności IT 2022

Weź udział w kolejnej edycji najbardziej szczegółowego badania branży IT w Polsce!

Weź udział w Badaniu Społeczności IT 2022

Styczeń 2022 jest wyjątkowy, ponieważ nasz blog przekształcił się w Readme, przechodzimy rebranding, ale przede wszystkim — startujemy już z IV edycją badania społeczności IT 2022!

W zeszłorocznej odsłonie wzięło udział aż ponad 7 000 członków społeczności IT w Polsce. W tym roku zamierzamy pobić tę liczbę i dostarczyć jeszcze większą wartość i pełniejszy obraz polskiej branży IT! Nie zwlekaj zatem i wypełnij anonimową ankietę — zajmie Ci to góra 10 minut.

Terminarz

21.02 - ostatni dzień zbierania ankiet, zamknięcie etapu badania
24.02 - publikacja raportu z Badania Społeczności IT 2022 na portalu Bulldogjob.pl

Dlaczego warto poświęcić na udział swój bezcenny czas?

Nasze badanie to nie tylko zbieranie danych, czy powód do robienia zgrabnych wykresów w raporcie. To przede wszystkim informacje, które możesz przełożyć na realne korzyści. Zastanawiasz się, jak to działa? Poniżej kilka przykładów, praktycznego wykorzystania wiedzy z naszego badania:

 • znasz uśrednione zarobki uczestników badania, w podziale na konkretne specjalizacje i stopień wtajemniczenia + podział zależnie od formy zatrudnienia.
  • porównanie pensji względem poszczególnych miast pomoże Ci podjąć decyzję o relokacji np. z Krakowa do Warszawy itd.
  • możesz powołać się na wyniki badania, negocjując z szefem podwyżkę / kurs dla siebie itd.
  • ta wiedza może wpłynąć na Twoją decyzję o rozwijaniu dalszej kariery w danej dziedzinie.
 • poznasz realny przekrój IT— bezcenna wiedza, jeśli chodzi o porównanie i dostęp specjalistów z danej dziedziny na rynku.
  • ponownie może to zaważyć na kreowaniu ścieżki kariery,
  • wiesz, ile lat doświadczenia zajmuje przejście na kolejny poziom,
  • wiedząc, jaki jest procent specjalistów, możesz negocjować lepsze stawki przy zmianie pracy.
 • wiesz, jakie technologie są najpopularniejsze— badanie obejmuje również narzędzia i frameworki.
  • masz świadomość, jakie narzędzia się sprawdzają na poszczególnych stanowiskach — must have.
  • widzisz, jakie kreują się trendy (nice to have)  i na które narzędzia szkoda czasu,
 • poznasz warunki pracy— dowiesz się, co motywuje innych do pracy (lub jej zmiany)
  • wiesz, co pomaga, a co przeszkadza specom IT w pracy — możesz porównać odczucia, czy to Twój problem, czy całej branży;
  • poznasz ranking wymarzonych firm, w których specjaliści chcą pracować,
  • dowiesz się, jak wyglądają relacje w zespołach w całej Polsce — to może pomóc popracować nad całym zespołem,
  • sprawdzisz, ile pracują dziennie specjaliści na poszczególnych stanowiskach i pracy uznają za efektywną.
 • sprawdzisz, jak firmy próbują zatrzymać swoich pracowników— benefity, atmosfera, forma zatrudnienia, model pracy (zdalna / hybrydowa / wyłącznie biuro) itd.
 • sprawdzisz, jak to naprawdę wygląda z tymi studiamii jak to wygląda w całej branży IT. Badanie obrazuje zakończony stopień edukacji uczestników, co może być argumentem w negocjacjach z przełożonym / nowej pracy lub zachętą do podjęcia dalszej edukacji.
 • dowiesz się, jaki procent specjalistów w 2021 r. otrzymało podwyżkioraz ile z nich spodziewa się kolejnej w tym roku.
  • na podstawie wniosków z tej sekcji będziesz wiedział jakie nastroje panują w branży i czego możesz się spodziewać.


A to tylko szczyt góry lodowej. Stare powiedzenie wspomina, że nauka jest kluczem do prawdziwej potęgi. Jeśli wiedza jest potęgą (mocne argumenty negocjacyjne, zorientowanie w sytuacji biznesowej i świadomość konkurencji) to jest na wyciągnięcie ręki — wystarczy wypełnić anonimową ankietę.

Możemy Ci zdradzić, że z informacji zebranej w raporcie korzystają pracodawcy, rekruterzy i specjaliści branży IT, co przekłada się na jej stopniowe przekształcanie i rozwój. Zatem czy warto poświęcić 10 minut na wypełnienie ankiety, by być na bieżąco? Według nas tak — inaczej, byśmy dawno zakopali to badanie.

⚠️ Uwaga ⚠️ Osoby, które wezmą udział w badaniu, otrzymają przedpremierowy i darmowy dostęp do raportu, aby jak najwcześniej cieszyć się wiedzą i wartościowymi insightami, które są w nim zawarte. Raport ten będzie w specjalnej wersji rozszerzonej. 

Kto wspiera badanie społeczności IT w 2022 r.?

Każde kolejne badanie jest coraz większe, a patronat honorowy objęło nad nim Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński ds. cyfryzacji (dawniej Ministerstwo Cyfryzacji) oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne (najstarsza polska organizacja, która zrzesza profesjonalistów z branży informatycznej).

Z kolei do partnerów merytorycznych dołączył największy polski serwis zajmujący się systemem operacyjnym dla smartfonów i tabletów Android.com.pl oraz dobreprogramy.pl — portal internetowy poświęcony szeroko pojętej tematyce nowych technologii, wchodzący w skład Grupy O2. Również wspiera nas Sages — właściciele kanału kodolamacz.pl, za którego pośrednictwem specjaliści dzieła się wiedzą i doświadczeniem, kreując tak jak my społeczność IT.

Poprzednie edycje

Raport z roku na rok ewoluuje, zbierając coraz więcej ankietowanych, jak i bardziej szczegółowe dane. Poniżej przegląd z odniesieniami do poszczególnych raportów z poprzednich lat.

W 2019 roku łączna liczba kontaktów z ankietą (z pierwszym pytaniem ankiety) wyniosła 4054, z czego zebrano 1466 pełnych ankiet. Raport pokazał wtedy m.in., że JavaScript była najpopularniejszą technologią (68% respondentów zadeklarowało jej podstawową znajomość), a Google był pracodawcą marzeń. Raport z badania 2019 został uzupełniony komentarzami ekspertów.

Edycja z 2020 osiągnęła większe rozmiary i była jeszcze bardziej szczegółowa — próba badanych wyniosła wtedy ponad 6 000 osób. Dlatego raport z badania podzielono na ogólny i szczegółowy polskiej społeczności (m.in osobne dla programistów, DevOpsów, Architektów IT, czy nawet osób, które dopiero rozpoczynają naukę programowania). Wśród najpopularniejszych technologii poza SQL-em znalazł się JavaScript (54%), Java (45%) oraz Python (32%).

W 2021 r. udało się zebrać ponad 7 tysięcy ankiet. Pandemia zmieniła branżę IT, co obrazuje przewaga pracy zdalnej (potwierdziło to aż 73% respondentów). Również wpłynęło to na wysokość zarobków, ponieważ 56% ankietowanych otrzymało podwyżkę. Java w 2021 r. była głównym językiem programowania w Polsce — używa go 21% przebadanych programistów. Na drugim miejscu mamy JavaScript, który jest głównym językiem używanym w pracy przez 18% developerów. 

Podsumowując

Na koniec tego artykułu trzeba zaznaczyć, że ankieta, którą wypełniasz w badaniu, jest anonimowa. Możesz (ale nie musisz) zostawić swój adres e-mail, aby otrzymać raport z wyników badania (lub wyrazić chęć pisania artykułów na Bulldogjob.pl… ?). 

Nie zwlekaj zatem i podziel się swoim doświadczeniem, aby zbudować pełny, szczegółowy obraz polskiej branży IT!


Oto link do tegorocznej edycji. 

<p>Loading...</p>