22.03.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Ulubione gry planszowe programistów

Ulubione gry planszowe programistów

Sprawdzaliśmy już, jakie są ulubione gry komputerowe i konsolowe programistów. Teraz nadszedł czas na gry planszowe. Wielu koderów jest fanami tego rodzaju rozgrywek. Nic dziwnego, planszówki to doskonały sposób na oderwanie się od komputera i od programowania, możliwość psychicznego odpoczynku od kodowania, nowych technologii i od świata IT. Postanowiliśmy sprawdzić na forach internetowych, jakie tytuły wymieniają najczęściej programiści, co pozwoliło nam ułożyć krótką listę ich ulubionych gier planszowych. Oto wyniki naszej analizy.

1. Talisman: Magia i Miecz

Absolutny klasyk w grach planszowych fantasy. W Wielkiej Brytanii zadebiutowała w 1983 roku. Niedługo potem gra pojawiła się również w Polsce, ale u nas została pierwotnie wydana pod tytułem Magia i Miecz i miała swoją oryginalną oprawę graficzną. Trzeba przyznać, strona wizualna była po prostu wspaniała. Rozgrywka także była pasjonująca. Od tamtego czasu pojawiły się nowe części gry, ale już pod właściwym tytułem, czyli Talisman. Warto dodać, że w 1992 roku planszówka zdobyła tytuł gry roku.

2. Gra o tron

Strategiczna planszówka osadzona w świecie znanym z książek George’a R.R. Martina i z hitowego serialu stacji HBO. Pierwsza wersja gry pojawiła się w 2003 roku, natomiast druga – w 2011 roku. Gracze otrzymują do dyspozycji dużą planszę przedstawiającą Westeros i wcielają się w przedstawicieli jednego z sześciu rodów. Wielu programistów nie wyobraża sobie weekendu bez tej planszówki.

3. Small World

Piękna szata graficzna, ciekawa mechanika gry, a do tego niezwykły klimat to cechy wyróżniające Small World, która od 2009 roku podbija światowy rynek. W 2010 roku tytuł otrzymał Best New Game, a w 2013 roku został uhonorowany w Polsce nagrodą Gra Roku. Gracze otrzymują do dyspozycji 4 różne plansze, walczą o dominację w tamtejszym uniwersum. 14 ras toczy straszliwą walkę, której stawką jest przetrwanie lub upadek cywilizacji.

4. Tajniacy

Czeski wkład w świat gier planszowych. Tajniacy wdarli się przebojem na rynek w 2015 roku, najpierw podbijając Stany Zjednoczone, a potem zdobywając szturmem targi gier planszowych w Essen. W 2016 roku Tajniacy otrzymali w Polsce tytuł Gry Roku. Rozgrywka toczy się pomiędzy dwoma drużynami, co sprawia, że jest to świetna propozycja na towarzyskie spotkania w szerokim gronie.

5. Stronghold

Pierwsza wersja gry pojawiła się już 8 lat temu i od razu oczarowała odbiorców niesamowitym klimatem. Potem pojawiła się druga edycja, w której mogła zmierzyć się dwójka graczy. Bardzo dobra mechanika gry w połączeniu ze świetną stroną wizualną sprawiają, że tytuł błyskawicznie podbija serca nie tylko koderów.

6. Szogun

Pozycja dla miłośników rozbudowanych strategii planszowych. Tym razem gracze wcielają się w dowódców wojsk, a rzecz dzieje się w XVI-wiecznej Japonii. Tytuł chwalony jest za znakomitą mechanikę i niepowtarzalny klimat. Kto jeszcze nie grał, powinien koniecznie spróbować, a z dużym prawdopodobieństwem będzie wracał do tej planszówki. Przy okazji warto dodać, że gra została obsypana wieloma nagrodami (np. Golden Geek Gra Roku w 2007 roku).

7. Marco Polo

Kolejna utytułowana planszówka w naszym zestawieniu. W 2015 roku gra zdobyła między innymi Deutscher Spiele Preis, a 12 miesięcy później w Polsce została uznana za najbardziej Zaawansowaną Grę Roku. Tym razem bierzemy udział w wydarzeniach, które są związane z wyprawą Marco Polo do Chin. Rozgrywka została podzielona na szereg rund, w czasie których należy precyzyjnie planować własne szlaki handlowe i zarabiać, sprzedając wielbłądy, złoto oraz przyprawy. Świetna odskocznia od kodowania i okazja do spotkania z historią.

8. Chińczyk

Nasze zestawienie kończy klasyka klasyk, czyli stary, ale wciąż nieśmiertelny Chińczyk. Co ciekawe, gra powstała na podstawie hinduskiego pomysłu na początku XX wieku i do dziś potrafi skutecznie wypełnić wolny czas. Wydano niezliczone ilości wariantów Chińczyka. Nawet miłośnicy Star Wars mogą zagrać w tę grę, wybierając Star Wars - Ludo / Snakes & Ladders, nawiązującą do VII Epizodu sagi George’a Lucasa.

<p>Loading...</p>