Neuroróżnorodność w miejscu pracy
18.03.20184 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Świat developera: co zmieniło się w ciągu roku? Badanie Stack Overflow 2018.

Porównujemy ankietę Stack Overflow 2018 z zeszłoroczną, abyście mieli obraz zmian jak na talerzu.

Świat developera: co zmieniło się w ciągu roku? Badanie Stack Overflow 2018.

Do stworzenia Developer Survey 2018 przyczyniło się ponad 100k programistów z całego świata. Nie można odmówić jej dokładności, bo są tam pytania dotyczące niemal każdego aspektu bycia programistą. Nas jednak zainteresowała technologia.

Przyjrzeliśmy się sekcji "Najbardziej popularne technologie", gdzie ludzie odpowiadali jakich technologii używają już teraz. Tam braliśmy pod uwagę tylko odpowiedzi profesjonalistów i porównywaliśmy z tym, co powiedzieli w zeszłym roku. Zajrzeliśmy też do sekcji "Najbardziej lubiane, znienawidzone i pożądane", gdzie patrzyliśmy których technologii developerzy chcieliby się jeszcze nauczyć. Wszelkie procenty wzrostu podajemy jako różnicę między wynikiem z 2018 a 2017 (inaczej punkty procentowe, w skrócie p.p.). Dzięki temu ocena faktycznej zmiany jest widoczna gołym okiem. 

Języki programowania

Zwiększyła się popularność JavaScriptu - języka używa ponad 70% programistów. Dominuje on w ankiecie od sześciu lat. Nic dziwnego - jest obecnie niemal niezastąpiony w na front-endzie i ma coraz silniejszą pozycję na back-endzie.

Największy wzrost odnotował Python - aż 10 p.p. Ten język ma bardzo wiele zastosowań. Najważniejszymi dla wzrostu popularności są AI, analiza i wizualizacja danych, gdzie Python bryluje. Łącznie używa go już prawie 40% devów.

Popularność Javy, C, C++ i TypeScriptu wzrosła o 5 p.p. 

Popularność języków programowania

Co więcej - już co czwarty ankietowany chce się nauczyć Pythona. Coraz więcej myśli też o opanowaniu Go, TypeScriptu i Rusta. Natomiast mniej osób niż rok temu chce się nauczyć Javy, C# i C++. Ciekawe, że w tym roku w rankigu języków, które fajnie by poznać pojawił się Kotlin, wskakując od razu do czołówki (czwarte miejsce w kategorii języków, których ankietowani chcą się uczyć).


Najbardziej pożądane do języki do nauki

Frameworki i biblioteki

W tym roku Stack Overflow dodał bardzo dużo nowych możliwości w tej kategorii. Gwiazdą jest tu TensorFlow, którego aż 15% developerów chciałoby się nauczyć.

Jeśli mówimy o popularności użytkowania, zdecydowanie największy skok zaliczył Node.js. 1 na 5 ankietowanych programistów zaczął go używać w ciągu zeszłego roku!

Na drugim miejscu pod względem wzrostu jest React - 15 p.p. Używa go ponad 1/4 developerów. Popularność zwiększyły wyraźnie też inne frameworki: .NET Core i Angular.

Programiści, którzy nie pracują w Node.js i React zdecydowanie chcą zacząć. W tym rankingu w zeszłym roku React i Angular szły łeb w łeb, ale ten rok przyniósł rozstrzygnięcie. 21,3% chce się uczyć Reacta a "tylko" 14,3% Angulara.

Chęć nauki frameworka lub biblioteki

Bazy danych

Tak jak w przypadku frameworków i bibliotek, w tegorocznym zestawieniu jest dużo większy wybór - my koncentrujemy się głównie na tych, które już pojawiły się w rankingu. Największy wzrost popularności odnotowały:  MySQL, SQL Server, PostgreSQL oraz MongoDB - te opcje odnotowały wzrost o 7-14 p.p.

Najwyraźniej nauka nowych baz danych w tym roku przychodzi lekko. Niemal wszystkie cieszą się wzrostem zainteresowania - poza Oracle i SQLite. Pojawiło się wiele nowości cloudowych - na razie z popularnością poniżej 10%.

Popularność baz danych

Programiści chcą się nauczyć większości tych baz danych, co w zeszłym roku, ale mniej interesuje ich MongoDB, Oracle (spadek o 2 p.p.) i SQLite (o 4 p.p.).

Chęć nauki baz danych

Platformy używane przez developerów

Chodzi zarówno o platformy używane przez programistów jak i platformy, na które docelowo trafi oprogramowanie.

Olbrzymi
skok dla Linuxa. Już połowa developerów używa tej platformy i to zmiana z jednej czwartej przed rokiem. Prześcignął tym samym w popularności Windowsa - tryumfatora z zeszłego roku.

Prawdopodobnie ze względu na rosnącą konkurencję ze strony Azure i Google Cloud, lekki spadek popularności odnotował AWS. Mimo tego wciąż pozostaje najbardziej atrakcyjną technologią chmurową.

Popularność platform

Programiści, którzy nie znają Androida wciąż wybierają go jako platformę, której najbardziej chcą się nauczyć - chociaż o 4 p.p. mniej chętnie. Ale największy spadek w kategorii Wanted odnotował AWS. Jak widać, konkurencja znów depcze po piętach Amazona. Częściej developerzy interesują się za to Linuxem i technologią Serverless.

Chęć nauki platformy

Podsumowując

Dominacja JavaScript trwa. Największymi wygranymi 2017 roku w ekosystemie Javascript był Node.js i React, przyciągające coraz większą uwagę. W świecie JS widać było największą dynamikę zmian. Kto wie czy w kolejnej edycji hitem nie będzie Vue.js ;)

Dużo zyskał coraz bardziej użyteczny Python. Pisanie skryptów, aplikacji webowych, zastosowania związane z AI - wszystko to sprawia, że trudno go przeoczyć.

Linux na czele! Bardzo zwiększył swoją popularność. Niektórzy prognozowali, że 2017 będzie rokiem Linuxa. Jak widać, mieli rację.

Poza tym - coraz większą rolę przypisuje się technologiom chmurowym i spodziewamy się, ze Developer Survey 2019 prześcigną niektóre klasyczne rozwiązania.

Co do samych danych, to zdecydowanie widać "webowy" charakter społeczności Stack Overflow. Nie jest to nic złego, ale musimy sobie zdawać sprawę, że pomimo udziału 100 tysięcy użytkowników wyniki nie są w pełni reprezentatywne dla całego świata IT. Pokazują jednak, że rok wystarczy, by zauważyć zmianę w naszej branży.

<p>Loading...</p>