19.10.20222 min
Anna Ordyńska

Anna Ordyńska Scrum Master | IT Project ManagerBosch Polska

Testuj tworzenie prywatnych działań w Scrumie w domu

Sprawdź, jak wdrożyć założenia Scruma do codziennego życia i jak zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe spoza branży IT.

Zastanawiasz się jak zacząć jako Product Owner czy Scrum Manager? A może chcesz spróbować wdrożyć do swojego życia metodologię zwinnego zarządzania? Przeczytaj artykuł o Scrumie nie tylko w IT.

Dowiesz się z niego: czym jest Scrum, jak wykorzystywać go w codziennym życiu, jak zdobyć niezbędne doświadczenie do rozpoczęcia pracy jako PO czy SM oraz z jakich narzędzi korzystać.

Moja inspiracja

Przez 17 lat pracowałam w firmach, w których pełniłam naprzemiennie różne role, m.in. Project Managera, Scrum Mastera czy Product Ownera. Wykorzystywano w nich różne podejścia od kaskadowych po zwinne.

Scrum był wykorzystywany tam głównie do produkcji aplikacji IT dla klientów i wydawało mi się, że to jest jego jedyne naturalne środowisko.

Scrum to nie tylko IT

Poszłam na spotkanie Scrum Warsaw, gdzie omawiano metody planowania szkoleń dla Scrum Masterów, których celem było stanie się „satelitami” działu HR, a więc specjalistów, którzy pracowali wewnątrz zespołów i blisko ludzi.

Była też mowa o sposobach, w jakie burzyli “mury” między tradycyjnym działem HR a całym wnętrzem organizacji.

Ta myśl nieustannie krążyła po mojej głowie. Pomyślałam: a gdyby zaprojektować ogród, wykorzystując Scruma?

Scrum w codziennym życiu

Ogród: Podzieliliśmy zakres prac na miesięczne sprinty i tak działamy od dwóch lat.

Obowiązki domowe: Na początku miesiąca spotykamy się na domowym Sprint Planningu i rozmawiamy o tym, które z zadań z Product Backlogu chcielibyśmy w tym okresie zrealizować, tworząc dzięki temu Sprint Backlog.

W szpitalach: Na oddziałach szpitalnych też prowadzone są codzienne odprawy, a zabiegi na blokach operacyjnych planuje się w sposób iteracyjny.

Często ludzie pracują w Scrumie, ale nie są tego świadomi. To przede wszystkim praca z ludźmi. By być SM czy PO, nie musisz pochodzić ze świata IT. Spróbuj i potestuj tworzenie prywatnych działań w Scrumie.

Co znajdziesz w artykule?

Pobierz bezpłatny PDF z 3 numerem Think IT Magazyn HR z artykułem "Scrum nie tylko w IT". Znajdziesz w nim informacje m.in.:

  • Czym jest Scrum?
  • Jak wykorzystywać Scruma w domu?
  • Z jakich narzędzi korzystać, stosując Scruma?
  • Jak zdobyć doświadczenie Scrum Mastera?
  • Jak zostać Scrum Masterem czy Product Ownerem bez doświadczenia w branży IT?

Pobierz bezpłatny PDF z 3 numerem Think IT Magazyn HR

<p>Loading...</p>