23.03.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nowa wersja GitHub Copilot X z GPT-4 pod maską

Poznaj GitHub Copilot X! Kilka dni po premierze nowej odsłony modelu OpenAI, GPT-4 jest już w GitHubie.

Nowa wersja GitHub Copilot X z GPT-4 pod maską

Nowa era w kodowaniu?

W zeszłym tygodniu zostało opublikowne GPT-4, a w tym GitHub prezentuje GitHub Copilot X. Zestaw nowych narzędzi, które mają ułatwić pracę wszystkim, którzy mają do czynienia z kodem. Każde z przedstawionych narzędzi to nowe i lepsze możliwości, głównie dzięki wykorzystaniu najnowszego modelu OpenAI - GPT-4. Praca z kodem coraz bardziej się zmienia. Zobaczmy nowości.

GitHub Copilot Chat

Forma chatu w ChatGPT przypadła do gustu wielu osobom. Problem jednak był taki, że cały kontekst trzeba było ręcznie przekleić do okienka chatu. Copilot Chat rozwiązuje ten problem. Chat działa natywnie w Visual Studio i VS Code i nie będzie służył tylko i wyłącznie do sugerowania kodu. Rozpoznaje, jaki kod wprowadzili programiści, jakie komunikaty o błędach są wyświetlane, a jego głęboka integracja z środowiskiem programistycznym pozwala na uzyskanie szczegółowej analizy i wyjaśnień tego, co mają robić bloki kodu. Pozwala też na generowanie testów jednostkowych i nawet proponowanie rozwiązań dla błędów. Pair programming z AI staje się możliwy.

Wspomaganie tworzenia Pull Requestów

Copilot przy okazji trafia też do GitHuba. Tutaj Copilot pomoże w tworzeniu pull requestów, poprzez sugerowanie opisu czy tagów. Co więcej jeżeli Copilot wykryje, że kod w PR nie jest wystarczająco przetestowany to zacznie krzyczeć. Nie będzie natomiast bierny - zasugeruje testy jakie powinniśmy dopisać, żeby pokryć kod.

Dokumentacja na sterydach i CLI

Kolejna nowość to możliwość odpowiedzi na pytania związane z dokumentacją, w formie podobnej do ChatGPT. Może sugerować stworzenie idiomatycznego kodu, bolierplate czy odpowiadać na wątpliwośći. W pierwszej kolejności będzie możliwość odpytywania o dokumentację Reacta, Azure czy MDN. Natomiast istnieje też możliwość nakarmienia Copilota wewnętrzną dokumentacją firmy. Być może w końcu będzie można się czegoś dowiedzieć w prosty sposób z firmowego wiki.

Żeby tego było mało z Copilotem będzie można wchodzić w interakcję przez CLI, dzięki czemu będziemy mogli np. uzyskać podpowiedzi dotyczące komend, które powinniśmy wykonać.

Świetlana przyszłość produktywności?

Wykorzystnie AI przez specjalistów IT ma potencjał na całkowitą zmianę tego jak tworzmy software. GitHub twierdzi, że już pierwsza wersja zwiększała produktywność programistów o 55%. Nowa wersja ma o wiele większy potencjał na dalszą poprawę produktywności. Głównie dlatego, że ma większe możliwości i zapewnia wsparcie już nie tylko w kodowaniu.

Być może właśnie to jest odpowiedź na ciągły brak specjalistów IT?

Jeżeli chcesz dostać dostęp do nowej wersji Copilota to musisz zapisać się do jednej z wirtualnych kolejek:

Copilot Chat
Copilot dla PR
Copilot dla dokumentacji
Copilot CLI

<p>Loading...</p>