Bulldogjob
Bulldogjob

Newsy ze świata IT. Co się wydarzyło w kwietniu 2017.

1.05.20174 min
Newsy ze świata IT. Co się wydarzyło w kwietniu 2017.

Rozpoczynamy dziś nowy cykl artykułów podsumowujących ważne wydarzenia w branży IT. Na początku każdego miesiąca będziemy pisali o tym, co ciekawego, istotnego, być może również przełomowego, wydarzyło się w poprzednim miesiącu. Na początek zebraliśmy wydarzenia z kwietnia. O tym się mówiło i pisało w zakończonym właśnie miesiącu.

Polski wkład w podbój kosmosu

Znowu zrobiło się głośno o polskiej firmie z Piaseczna. Mowa tu o Creotech Instruments, która ogłosił w kwietniu, że zbuduje modułową platformę satelitarną. Projekt zyskał nazwę HyperSat, a seryjna produkcja satelitów rozpocznie się w 2020 roku. Będą to lekkie satelity, nawiązujące do rozwiązań podobnych urządzeń klasy piko i nano, ale bez problemu poradzą sobie z przenoszeniem ciężkiej aparatury oraz dużych instrumentów. W ramach tego samego projektu Creotech Instruments zamierza zbudować także stację naziemną w wersji laboratoryjnej, gdzie będą przeprowadzane testy radiowe. Dodatkowo firma pracuje także nad systemem HyperSat BUS, który będzie zasilał platformę i przesyłał dane pomiędzy jej poszczególnymi modułami. Docelowo Creotech Instruments zamierza uruchomić fabrykę satelitów.

Debian przechodzi z FTP na HTTP

Administratorzy, którzy odpowiadają za dystrybucję Debian, ogłosili, że wyłączaj serwery FTP i przechodzą na protokół HTTP. Nastąpi to 1 listopada 2017 roku. Sprawa dotyczy następujących serwerów: ftp://ftp.debian.org i ftp://security.debian.org. Warto jednak dodać, że same domeny będą cały czas działały, ale ruch zostanie automatycznie przekierowany na HTTP: http://ftp.debian.org i http://security.debian.org. To zrozumiała decyzja, ponieważ FTP jest już przestarzałe, a do tego to protokół nieszyfrowany i mało wydajny.

Rośnie wartość przetargów IT w Polsce

Branża IT nie zwalnia w Polsce, o czym donosi raport pressinfo.pl. Serwis wyliczył, że w I kwartale 2017 roku łączna wartość rozstrzygniętych przetargów IT wynosiła 1,3 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku było to 0,984 mld zł. To oznacza wzrost o 32% w ujęciu rocznym i pokazuje, że branża dokonała odbicia po chwilowej zapaści na początku 2016 roku (w I kwartale 2015 roku wartość rozstrzygniętych przetargów wynosiła 1,9 mld zł). W I kwartale 2017 roku najwięcej inwestorów IT było w województwie mazowieckim, na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie. Przetargi dotyczyły najczęściej komputerów, serwerów i oprogramowania komputerowego.

Nadchodzi giętki mikroprocesor

Ludzkość wykonała ważny krok na drodze do budowy odpornych na zginanie układów CPU, które oparte są na półprzewodnikach 2D. Wszystko za sprawą naukowców z Vienna University of Technology, którzy skonstruowali giętki mikroprocesor. Co prawda jest on na razie bardzo prosty, jednobitowy i posiada tylko 115 tranzystorów, ale najważniejsze jest to, że mikroprocesor można bez problemu zginać, co nie powoduje jego uszkodzenia ani utraty jego elektrycznych właściwości. Wykorzystano tutaj materiał o nazwie TMD (transition-metal dichalcogenide). Przypomnijmy, że takimi możliwościami gięcia nie charakteryzują się obecnie produkowane półprzewodniki i ekrany, które po prostu pękają przy próbie wygięcia.

Comarch przejmuje Geopolis

Comarch ogłosił, że przejmuje 100% akcji innej polskiej spółki – Geopolis. To firma, która koncentruje swoje usługi na informatyzacji administracji publicznej, przede wszystkim na tworzeniu zintegrowanych rejestrów i ewidencji, przygotowywaniu systemów wspomagających zarządzanie geodezją i kartografią, a także na tworzeniu geoportali. Wartość transakcji wykupu wyniosła 8,05 mln zł, a przy okazji Comarch stał się także właścicielem praw autorskich do oprogramowania ERGO, które jest flagowym produktem Geopolis i wspomaga zarządzanie różnymi obszarami funkcjonowania gmin, powiatów, województw, miast. To już kolejne przejęcie Comarch. Wcześniej firma z Krakowa nabyła m.in. niemiecki SoftM AG, amerykański Thanks Again i szwajcarski ERP A-MEA Informatik AG.

Nowe technologie od Facebooka

W kwietniu na targach F8 Facebook poinformował, że realizuje zaawansowane prace nad dwoma nowatorskimi, a nawet przełomowymi technologiami. Pierwsza z nich otrzymała nazwę Brain-Computer-Interface i będzie to interfejs, który stanie się prawdziwą rewolucją w komunikacji człowieka z komputerem. Na razie wiemy tylko tyle, że użytkownik będzie mógł wydawać polecenia komputerowi za pomocą myśli (fale emitowane przez mózg). Druga rozwijana technologia wydaje się jeszcze bardziej fantastyczna. Przedstawiciele Facebooka nazwali ją Silent Speech Interfaces i ogłosili, że już nie ludzkie ucho, ale skóra będzie odbierała mowę. Dźwięki będą wprowadzały ją w wibrację, które ludzki mózg zinterpretuje jako określone słowa. To może być ważne rozwiązanie dla osób niesłyszących. Warto dodać, że nad obydwoma technologiami pracuje powołane specjalne do istnienia przez Facebooka laboratorium Building 8.

Kwantowy komputer z kriogenicznym chłodzeniem

Microsoft zamierza zbudować komputer kwantowy, który będzie posiadał kriogeniczny system chłodzenia. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Rambus. Komputery kwantowe to przyszłość IT, ale zostało do rozwiązania jeszcze bardzo wiele różnych aspektów związanych z tą technologią. Na razie tego rodzaju komputery charakteryzują się małą stabilnością pracy, a do tego trzeba je umieszczać w specjalnych obudowach, w których panuje niska temperatura. Problem polega jednak na tym, że komputery kwantowe generują bardzo dużo ciepła, dlatego muszą być intensywnie chłodzone. W projekcie Microsoft chłodziwo osiągnie temperaturę -180 stopni Celsjusza.

Wyświetlacz, który sam się naprawia

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo problem pękniętych lub zarysowanych wyświetlaczy może zupełnie zniknąć. Naukowcom z University of California at Riverside udało się wyprodukować wyświetlacz, który potrafi sam się naprawić. 24 godziny po pęknięciu, zarysowaniu, a nawet po złamaniu, stan wyświetlacza powraca do pierwotnego stanu. Wszystko dzięki zastosowaniu dającego się rozciągać polimeru w połączeniu z odpowiednio zjonizowana solą. W przypadku uszkodzenia cząstki przyciągają się i odbudowują pierwotną strukturę materiału.

Za miesiąc kolejna porcja informacji. Tym razem sprawdzimy, co się wydarzyło ciekawego w IT w maju. Już dziś zapraszamy!

<p>Loading...</p>