30.06.20206 min
Anupam Chugh

Anupam ChughIndependent iOS Developer

Najlepsze wtyczki do Android Studio

Poznaj najlepsze wtyczki do Android Studio i sprawdź, które możesz wykorzystać do swoich projektów.

Najlepsze wtyczki do Android Studio

Android Studio to w pełni funkcjonalne IDE zbudowane przez JetBrains, które ma wszystko, co potrzebne do tworzenia apek na Androida. Dzięki temu, że to IDE jest oparte o IntelliJ IDEA, dostępna jest w zasadzie nieskończona lista wtyczek i funkcji. Odpowiednie wtyczki mogą sprawić, że Twoja praca będzie wydajniejsza, inteligentniejsza i szybsza. Stale rosnąca lista może być jednak przytłaczająca.

Mając to na uwadze, stworzyłem listę najlepszych wtyczek Android Studio, aby ułatwić Wam wybór. Poniższa lista powinna być również przydatna dla programistów używających innych IDE, takich jak, np. WebStorm.

Zaczynajmy!

1. CodeGlance

Podobnie jak Sublime lub Xcode, wtyczka ta osadza mini mapę kodu w edytorze. Pasek przewijania również staje się nieco większy. CodeGlance wyświetla podgląd kodu pliku, umożliwiając szybkie przejście do żądanej sekcji.

2. Rainbow Brackets

Zagnieżdżone nawiasy kwadratowe i okrągłe mogą być uciążliwe, zwłaszcza gdy czegoś brakuje i gdy przeprowadzamy code review. Wtyczka ta pokoloruje nawiasy i klamry w kodzie na kolory tęczy. Dla programistów dopiero rozpoczynających pracę lub dla tych, którzy mają na co dzień do czynienia ze zbyt dużymi blokami kodu, taka wtyczka to wybawienie.


Oprócz Javy i Kotlina, plugin ten obsługuje również kilkanaście innych języków - Objective-C, Scala, Python, HTML, SQL itp.

3. SQLDelight

SQLDelight jest dobrze znaną wieloplatformową biblioteką Kotlina do obsługi bazy danych. Generuje ona API Kotlina z SQL, dbając również o tworzenie baz danych na podstawie samego schematu. Stworzona przez Square, posiada ona także wtyczkę IntelliJ i Android Studio do podświetlania składni, uzupełniania kodu i nawigacji przez zapytania SQL.

4. ADB Idea

ADB Idea zapewnia skróty do uruchamiania, odinstalowywania, zabijania aplikacji, cofania uprawnień i usuwania danych aplikacji. Przyspieszą one znacznie Twój development. Aby wywołać tę wtyczkę, możesz przejść do Tools-> Android-> ADB Idea lub po prostu wyszukać polecenia z Find Actions.


Dostępna jest również wtyczka adb-enhanced, która pozwala przełączać dane komórkowe i oszczędzać baterię.

5. ADB Wifi

Programiści Androida, w przeciwieństwie do swoich kolegów z iOS, muszą upewniać się, że USB nigdy nie jest odłączone podczas debugowania na urządzeniu. Chociaż istnieje zestaw poleceń ADB shell do nawiązywania połączeń przez WiFi, to wyklikanie tego samego z poziomu GUI jest szybsze.

Wystarczy zainstalować wtyczkę ADB Wifi, upewnić się, że host i telefon są połączone do tej samej sieci. Następnie przejdź do Tools → Android → ADB WIFI → ADB USB do WIFI, aby rozpocząć połączenie — możesz teraz uruchamiać aplikacje bez potrzeby korzystania z połączenia USB.

6. Material UI Theme

Android Studio ma motyw Dracula dla miłośników trybu nocnego. Czasem jednak warto coś zmienić, a Material UI ma imponującą paletę motywów, które oferują piękne schematy kolorów z obsługą większości języków oraz zestawem ikonek i innych dostosowań.

7. JSON To Kotlin Class

Dzięki tej wtyczce konwersja JSON-a na klasy danych Kotlin jest znacznie szybsza. Dodatkowo obsługuje to:

  • Szereg adnotacji bibliotek JSON-a - Gson, Jackson, Fastjson, Moshi, LoganSquare i więcej
  • Inicjowanie właściwości z wartościami domyślnymi i również nullable.
  • Zmienianie nazw właściwości na styl camelCase i generowanie klas jako klas wewnętrznych.
  • Ładowanie JSON z lokalnego pliku/adresu URL pod warunkiem, że ciąg znaków JSON jest prawidłowy.

8. Vector Drawable Thumbnails

Aby wyświetlić rysunek wektorowy z XML, zwykle musimy przebudować projekt. Dzięki Vector Drawable Thumbnails możemy wyświetlić podgląd wszystkich wektorowych rysunków za pomocą jednego kliknięcia.

9. Codota

Codota to wtyczka do uzupełniania kodu oparta na sztucznej inteligencji, która wykorzystuje uczenie maszynowe do sugerowania uzupełnień kodu z milionów snippetów z różnych języków i w zależności od kontekstu. Pozwala także bezpośrednio osadzać typowe fragmenty kodu, aby przyspieszyć kodowanie i zmniejszyć ryzyko błędów.

Jak widać poniżej, pokazuje ona prawdopodobne uzupełnienie każdego kodu na liście sugestii, przy czym najbardziej prawdopodobny kod jest już podświetlony w edytorze (wystarczy nacisnąć strzałkę w prawo).

10. Name That Color

Nazywanie kolorów w bazie kodu Androida to ból. Chociaż kodowanie jest często nazywane sztuką, to nie wszyscy programiści znają się na kolorach, a zwłaszcza na ich odcieniach. W takich przypadkach takie nazwy, jak red1, blue_lighter lub red2 trafią do Twojego kodu.

Istnieje na szczęście wtyczka, która zadba o Twoją nazwę. Wszystko, co musisz zrobić, to wkleić kod szesnastkowy do pliku zasobów kolorów, a zasugeruje Ci ona najbliższą pasującą nazwę kreacji lub palety kolorów.

11. String Manipulation

Następnie mamy wtyczkę, która zapewnia szereg operacji na ciągach znaków. Mamy operacje od przełączania wielkości liter do przełączania między camel, snake, czy kebab case. Oferuje ona także sortowanie, escape/unescape podczas formatowania ciągów znaków HTML, Java, SQL, PHP, XML i wykonywanie operacji filtrowania takich jak grep, czy String Manipulation. To wszystko na wyciągnięcie ręki.

12. Gradle Killer

Często zdarza się, że żałujesz rozpoczęcia kompilacji Gradle lub chcesz ją natychmiast wyłączyć. Możesz uruchomić polecenie ps lub poszukać Java.exe w menedżerze zadań, ale jest to dość uciążliwe. Teraz mamy wtyczkę, która dodaje ikonę Kill Gradle do menu uruchamiania w Android Studio. Aby odzyskać utraconą pamięć RAM, wystarczy ją kliknąć.

13. Kotlin Fill Class

Często trzeba szybko utworzyć klasę Kotlin z domyślnymi właściwościami, a wtyczka ta właśnie do tego służy. Umożliwia wypełnienie pustych konstruktorów i funkcji domyślnymi argumentami, umożliwiając szybką inicjalizację.

14. TabNine

Oto wtyczka auto uzupełniania, która wykorzystuje deep learning w celu sugerowania inteligentnych uzupełnień, co pozwala na szybsze pisanie. Obsługuje 20 języków programowania i jest przeszkolona na około dwóch milionach plików z GitHuba. Aby przewidzieć następny „token”, wtyczka ta szuka wzorców znalezionych w zbiorze danych treningowych. To sprawia, że TabNine jest szczególnie przydatna do uzupełniania idiomów danego języka.

15. Key Promoter X

Jest to wtyczka IntelliJ IDE, która pomoże Ci nauczyć się podstawowych skrótów potrzebnych do pracy. Kiedy używasz myszy na przycisku wewnątrz IDE, Key Promoter X pokazuje skrót klawiaturowy, którego powinno się użyć. Wtyczka ta pokazuje także listę wcześniej używanych akcji myszy i odpowiadających im skrótów klawiszowych w panelu bocznym. W przypadku przycisków, które nie mają skrótu, Key Promoter X wyświetli monit o możliwość jego bezpośredniego utworzenia.

Źródło

16. Clear Cache Plugin

Zazwyczaj, gdy programista chce usunąć cache, to musi przejść do katalogu .gradle, co jest niestety czasochłonne. Możesz utworzyć skrypt Gradle, aby przyspieszyć ten proces, ale po co się męczyć? Za pomocą wtyczki Clear Cache możemy pobrać wszystkie pakiety z podanym prefiksem i usunąć te, które nie są już potrzebne. Oto demo:

17. FCM Push Sender

Ustawiając Firebase Registration ID, możemy bezpośrednio wysyłać notyfikacje push z Android Studio za pomocą tej wtyczki. Wtyczka ta ma również możliwość automatycznego znalezienia tokena Firebase Registration ID we współdzielonych preferencjach w aplikacji za pomocą wtyczki Stetho dumpapp.

Cechą wyróżniającą jest możliwość wysyłania powiadomień do wielu urządzeń z możliwością debugowania. Możemy wybrać wysłanie wiadomości danych lub pełnej wiadomości, jak pokazano poniżej:

Źródło

18. SQLScout

Oto najwyższej klasy obsługa SQLite dla Android Studio i IntelliJ IDEA, która pozwala zarządzać bazami danych w czasie rzeczywistym. Ułatwia to wykonywanie zapytań SQL na żywo w celu aktualizowania tabel podczas debugowania aplikacji.

Obsługuje ona również bibliotekę Room — automatyczne generowanie klas Room Entity, DAO, Migration i Database z istniejących schematów baz danych. Diagramy baz danych, edytory SQL z kolorowaniem składni, eksportowanie schematu do różnych formatów, takich jak Excel — wszystko jest możliwe dzięki wtyczce SQLScout.

19. Material Design Icon Generator

Ta wtyczka pomaga dodawać ikony material UI w aplikacji Androida. Importowanie zasobów, określanie koloru i rozmiaru są niezwykle łatwe.

20. NyanProgress

Na koniec mamy pasek postępu, który dotrzyma ci towarzystwa podczas kompilacji i przebudowywania Gradle. Niekończące się oczekiwanie może sfrustrować każdego programistę.

Dzięki Nyan Progress nasz pasek postępu ma teraz postać Nyan Cata, co umili Ci oczekiwanie. Nie musisz się już więcej zastanawiać, czy Twój build Gradle zamarzł. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że przesadzenie ze wtyczkami w twoim IDE nie przyspieszy Twojej pracy, a może, zamiast tego, znacznie spowolnić działanie Android Studio. Polecam więc wybrać kilka najlepszych i spróbować włączyć je w codzienną pracę.


Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>