Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
6.04.20173 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Najlepsze programistki wg HackerRank

Najlepsze programistki wg HackerRank
Branża IT wciąż kojarzy się z mężczyznami, chociaż kobiety bywają równie dobrymi specjalistami od kodowania i nowych technologii. Co z tego, skoro nawet w takich molochach technologicznych jak Google czy Facebook kobiety zajmują nie więcej niż 17% stanowisk technicznych, a w całej Dolinie Krzemowej wśród tego typu specjalistów stanowią jedną trzecią. HackerRank postanowił sprawdzić jak to jest z kobietami i programowaniem. Gdzie znajdziemy najwięcej przedstawicielek płci pięknej? W jakich technologiach się specjalizują? Które kobiety radzą sobie w IT najlepiej na świecie?

Programistki – gdzie ich najwięcej?

Na początku sprawdzono samych użytkowników HackerRank i wyniki wcale nie zaskoczyły. W 82,9% to mężczyźni, a programistek było tylko 17,1% - co i tak jest lepszym wynikiem niż Stack Overflow, gdzie użytkownicy płci żeńskiej to jedynie 5,8%.

W kolejnym kroku przeanalizowano 50 krajów, których obywatele najczęściej pojawiają się na HackerRank i podejmują wyzwania programistyczne. To ciekawe zestawienie pokazujące jak kształtuje się udział kobiet w koderskiej społeczności w różnych regionach świata. Dla wielu osób nie będzie pewnie zaskoczeniem, że na HackerRank najliczniej są reprezentowani programiści z Indii. Co ciekawe, można zaobserwować również największy odsetek pań z tego kraju – 22,9% ogółu z Indii. Drugie są programistki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (21%), natomiast podium zamykają Rumunki (20,6%). Blado wypadają inne kraje europejskie i Stany Zjednoczone. Te ostatnie uplasowały się na 11 pozycji z odsetkiem programistek 14,8%.

Polska zajęła 24 miejsce z udziałem kobiet w programowaniu na poziomie 10,2%. Trzeba podkreślić, że nie ustępujemy znacznie społeczności koderskiej z Wielkiej Brytanii, która wyprzedziła nas zaledwie o 0,1%. Pokonaliśmy pod względem odsetka programistek takie kraje jak Irlandia (9,7%), Francja (9,4%), Rosja (7,8%), Niemcy (7,4%) czy Czechy (4,5%). Niestety, daliśmy się wyprzedzić między innymi Bułgarii, gdzie kobiety stanowią 16,5% programistów i Ukrainie (12,6%). Najgorzej w zestawieniu wypadło Chile, gdzie kodujące kobiety to tylko 2,9% wszystkich tamtejszych programistów.


Ranking najlepszych programistek

Zanim namierzymy najlepsze programistki na świecie, warto przyjrzeć się innemu zestawieniu. Jak myślicie, w jakim języku programowania lub technologii specjalizuje się najwięcej kodujących pań? Według HackerRank - relatywnie do mężczyzn - kobiety najbardziej upodobały sobie Javę. Spośród biorących udział w wyzwaniach z Javy 21% to kobiety, natomiast 79% stanowią mężczyźni. W dalszej kolejności panie wybierają SQL (20%), C++ (19%), Python (15%) i Ruby (13%). Za to najmniejszym zainteresowaniem kobiet cieszą się zagadnienia związane cyberbezpieczeństwem i sztuczną inteligencją (9%).

HackerRank przeanalizował wyniki programistek w zadaniach związanych z algorytmami i na tej podstawie ułożył ranking najlepszych. Bezkonkurencyjne okazały się Rosjanki, zdobywając średnio 244,7 punktów. Na drugim miejscu znalazły się programistki z Włoch z 235,8 punktami. Możemy być bardzo dumni z polskich kobiet w IT - zajęły trzecią lokatę, zdobywając średnio 230,1 punktów. Tuż za nami uplasowały się Chinki (197,9 pkt), Francuski (194,3 pkt), Rumunki (164,9 pkt) i Niemki (151,2 pkt). W zestawieniu nadzwyczaj słabo wypadły Amerykanki (121,2 pkt), zajmując 14 miejsce. Przedstawicielki Stanów Zjednoczonych zostały wyprzedzone między innymi przez takie kraje jak Australia (127,5 pkt), Kanada (129,6 pkt), Ukraina (137,8 pkt) i Wielka Brytania (140 pkt). Indie, które mogły pochwalić się największą liczbą programistek, znalazły się na 9 miejscu ze średnią ilością punktów 146,2.
Polki pokazały, że nie brak im wysokich umiejętności i bez problemu lokują się w światowej czołówce, nie ustępując swoim kolegom po fachu z Polski. Przypomnijmy, że nasi programiści, również w rankingu HackerRank, w 2016 roku uplasowali się na 3 miejscu najlepszych koderów na świecie, natomiast w programowaniu w Javie byli bezkonkurencyjni i zajęli pierwszą lokatę. Warto od razu podkreślić, że coraz więcej pań zajmuje się programowaniem w naszym kraju. 

   
<p>Loading...</p>