26.03.20174 min
Adam Kukołowicz

Adam KukołowiczCTOBulldogjob

Najciekawsze prelekcje na Warszawskich Dniach Informatyki

Najciekawsze prelekcje na Warszawskich Dniach Informatyki

Warszawskie Dni Informatyki 2017 tuż tuż. Startują już 28 marca. Będzie na nich mnóstwo wykładów, warsztatów, paneli i eventów (a także pizzy). Dzisiaj wybiorę te, które są według mnie najciekawsze. Od razu mówię bez bicia: jestem backendowcem, a lista jest subiektywna. To co interesujące dla mnie, może być zupełnie obojętne Tobie drogi programisto. Ponadto zdaję sobie sprawę, że wypisałem parę wykładów, które są w tym samym czasie - listuję to co zwróciło moją uwagę.


28 marca:

#ITcoreBanking – dowiedz się jak ujarzmić ogromną skalę od strony Analityka i Dewelopera JAVA
12:10 - 13:10, Aula 328
No cóż… organizatorzy poskąpili nam tu opisu (a przynajmniej nie widzę tego na oficjalnej stronie), ale domyślam się, że wykład będzie o infrastrukturze, architekturze i patternach, które wspomagają tworzenie systemu bankowego. Tego systemy są o tyle fajne, że stawiają developerom i architektom bardzo duże wyzwania.


Machine Learning w R – wprowadzenie
12:10 - 13:10, Sala 314, Adrianna Napiórkowska, Michalina Rozmarynowska, Olga Kujawska
W tym samym czasie co poprzedni wykład odbędzie się warsztat z uczenia maszynowego w R. Jest to jeden z tematów, nad którym chciałbym się pochylić w tym roku. Szczególnie, że ta gałąź informatyki rozwija się bardzo prężnie. Niestety - znajomość R w stopniu podstawowym jest wymagana.


Blockchain – przyszłość współdzielenia danych i zawierania umów w Internecie
14:00 - 15:00, Aula 328, Krzysztof Jurkowski
Blockchain to jedno z najmodniejszych obecnie słówek. Coś co do niedawna w szerokiej świadomości nie istniało, teraz jest wdrażane na szeroką skalę (np. w Microsoft Azure). Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres zainteresowania hasłem “blockchain”, by stało się jasne, że już czas zapoznać się z tematem.


JavaScript po stronie serwerowej - nie czy tak?
16:30 - 17:30, Aula 329, Piotr Radosz
Pytanie dobre. Z krótkiego wstępu do wykładu obstawiałbym, że autor odpowie “tak”. Bardziej mnie jednak interesuje jakie pytania, problemy i odpowiedzi przedstawi by dojść do tej czy innej konkluzji.


Cryptoparty: Internet of Shit - zobacz jak się to łatwo hackuje
16:30 - 17:30, Aula 103, Marcin Karpezo, Paweł Chojnacki
Zagadnienia bezpieczeństwa w kontekście Internet of Things. Są dwie rzeczy, które w IoT mnie niepokoją - nadużycia jeśli chodzi o prywatność i właśnie braki w bezpieczeństwie. Prawdopodobnie autorzy tego wystąpienia wzmocnią jeszcze moje obawy.


Design Sprint jako Uniwersalny Rozwiązywacz Problemów
16:30 - 17:30, Aula Główna 107 / 227, Jakub Kołakowski
Metodologia do szukania nowych rozwiązań dedykowana startupom. Wygląda jednak na to, że może też znaleźć zastosowanie w dojrzałych zespołach - szczególnie do przecierania nowych ścieżek, eksperymentowania i ogólnego rozwoju.


29 marca:

Architektura zorientowana na bezpieczeństwo
09:30 - 10:30, Aula 102, Marcin Dąbkiewicz
Być może jak dla zwykłego backendowca problemy typu wybór datacenter mogą być nużące, jednak Pan Marcin obiecuje, że “zakończymy wchodząc głęboko w aspekty bezpieczeństwa na poziomie kodu - imperatywne i deklaratywne”. A to już może być jak najbardziej interesujące.


Rozwiązania informatyczne klasy Business Intelligence wspomagające walkę z nadużyciami
10:50 - 11:50, Aula 329, Edyta Zdziarska
Brzmi strasznie poważnie i nudno, jednak chodzi o wykrywanie prania pieniędzy i innego rodzaju przekrętów. Zawsze warto się dowiedzieć jak wyglądają podstawowe schematy oszustw finansowych w świecie internetowej bankowości, bramek płatności i mobilnych terminali.


Bugs, bugs, bugs... Szukamy podatności!
10:50 - 11:50, Aula Główna 107 / 227, Kamil Frankowicz
Wykład o tym, że bugi są wszędzie - nawet tam gdzie się ich nie spodziewamy. Przykładowo w bibiliotekach, produktach związanych z security. Prelegent pokaże kilka przykładów podatności znalezionych w takim kodzie.


Szkoły: MVC, MVP, MVVM. Czym się jednak różnią? Jakie mają silne i mocne strony?
12:10 - 13:10, Aula 102, Marcin Moskala
W początkach web devu modną szkołą, szczególnie w PHP, było pisanie logiki w widoku. Te czasy są za nami i mamy MVC, MVP, MVVM. Autor prezentacji omówi te wzorce i przedstawi ich wady i zalety. Jest to wykład ze "ściezki zaawansowanej", więc spodziewam się głębszej analizy tych zagadnień.


Droga architekta - w gąszczu systemów
14:00 - 15:00, Aula 103, Jarosław Pałka
Opowieść o architekturze i architektach od człowieka, który jadł chleb z niejednego pieca. Prelekcja na podstawie własnych doświadczeń będąca próbą znalezienia sensu i harmonii w gąszczu pozornie sprzecznych idei. Zaprezentowanie spojrzenia, perspektywy, a nie jednej, konkretnej technologii to dla mnie sól konferencji IT.


Jak wygrać z kasynem - TDD Live Coding
15:20 - 16:20, Aula 102, Grzegorz Kemski
Z TDD jest zawsze tak samo. Pomysł super, ale rzadko się sprawdza. Podstawowy problem jest taki, że już na początku trzeba dość dokładnie wiedzieć co się robi, a to nie zawsze jest możliwe w naszym fachu. Mimo to - zawsze warto zobaczyć na żywo jak to wygląda, jak to spina w całość development, by potem móc spróbować samemu. Szczególnie polecam tym, którzy słyszeli o koncepcie, ale jeszcze go nie próbowali wdrożyć.


Warto samemu przejrzeć agendę, bo różnych wydarzeń jest o wiele więcej. Znajdą się też wystąpienia o frontendzie, kodowaniu gier, trendach w IT, data science, administrowaniu systemami, programowaniu mobilnym czy project managemencie. Jest tego sporo, dla każdego coś miłego.

<p>Loading...</p>