Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
24.04.20173 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Kiedy programista szuka nowej pracy?

Kiedy programista szuka nowej pracy?

Często mawia się, że programista nie szuka pracy, to ona go znajduje. Nie bez przyczyny w obiegu funkcjonują takie sucharki jak na przykład rozmowa dwóch koderów, z których jeden zadaje pytanie: „Jak to jest być bezrobotnym?”, a drugi odpowiada: „To było najgorsze pół godziny mojego życia!” lub powiedzenie, że bezrobotny programista jest jak Yeti – słyszy się o nim, ale nikt go nie widział.

Programista otwarty na propozycje

To wszystko, o czym napisaliśmy powyżej, nie oznacza jednak, że programista nie szuka w ogóle nowej pracy, chociaż być może lepiej byłoby napisać, że jest otwarty na nowe propozycje zatrudnienia, ale sam aktywnie niekoniecznie angażuje się w ten proces. Potwierdza to nowy raport Stack Overflow, z którego wynika, że ponad 62% koderów obecnych na wspomnianym portalu nie angażuje się aktywnie w poszukiwanie pracy, ale jednak chętnie skorzysta z okazji, gdy otrzyma atrakcyjną propozycję zatrudnienia i zmieni pracodawcę. Za to prawie 25% programistów w ogóle nie jest zainteresowanych zmianą pracy. Istnieją jednak koderzy, którzy aktywnie poszukują zatrudnienia, ale nie jest ich więcej niż 13% w skali całego globu i poświęcają na to nie więcej niż 5 godzin tygodniowo. Taka sytuacja wynika prawdopodobnie również z faktu, że większość koderów jest co najmniej umiarkowanie zadowolona ze swojej obecnej pracy, chociaż tylko 10,3% deklaruje najwyższy stopień zadowolenia. Zdecydowanie bardziej zadowoleni są programiści, gdy Stack Overflow zapytał ich o satysfakcję z rozwoju ich kariery zawodowej.

Warto zwrócić uwagę na dane, w jaki sposób programiści zdobyli dotychczasową pracę. Z raportu Stack Overflow wynika, że najczęściej nową posadę koderzy znaleźli dzięki informacjom od swoich przyjaciół, byłych kolegów z pracy i od członków rodziny (26,8%). Nieco rzadziej (17,9%) następował bezpośredni kontakt przedstawiciela danej firmy, co kończyło się zatrudnieniem. Natomiast o wiele mniejszy udział w znalezieniu nowej pracy miały działania headhunterów, wizyta w zakładce „Praca” na firmowej stronie i inne sposoby.

Dlaczego koderzy odchodzą?

Skoro większość programistów jest zadowolona z dotychczasowej pracy, dlaczego jednak wielu z nich decyduje się zmienić pracę? Przede wszystkim należy zauważyć, że większość koderów to jednak nie wszyscy. Oznacza to, że zawsze pozostaje pewien procent specjalistów, którzy nie do końca spełniają się w obecnej pracy, inni czują wypalenie i pragną zmian, a jeszcze innych zmusza do tego sytuacja rodzinna (np. jadą za żoną lub dziewczyną tam, gdzie ich partnerka może znaleźć zatrudnienie). W rezultacie okazuje się, że w USA programiści pracują u jednego pracodawcy średnio około 18 miesięcy, a w Polsce - około 24 miesiące. Dane pokazują również, że większą gotowość do odejścia deklarują programistki niż ich koledzy, co analitycy wiążą z faktem, że kobiety odczuwają, iż mają mniejszą możliwość kariery i awansu w firmach IT, ponieważ nadal jest tam silny stereotyp programisty-mężczyzny. Te wszystkie liczby potwierdzają, że firmy IT borykają się z rotacją najczęściej nie z powodów zwolnień pracowników, ale z powodu tzw. dobrowolnego odejścia (ang. voluntary turnover), gdy programiści zmieniają miejsce zatrudnienia z własnego wyboru, ponieważ nie mają większego problemu ze znalezieniem nowej pracy.

Warto sprawdzić, co w rzeczywistości popycha koderów do zmian zawodowych. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dowiedzieć się, co tak naprawdę cenią sobie w pracy koderzy poza atrakcyjnym wynagrodzeniem. Warto tutaj znowu powrócić do raportu Stack Overflow. Okazuje się, że programiści cenią sobie przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego. Na drugim miejscu stawiają benefity pozapłacowe, a w dalszej kolejności - komfort pracy w miejscu zatrudnienia, języki, technologie i frameworki, z jakimi można mieć do czynienia na co dzień, atmosferę w pracy i współpracowników, projekty realizowane u danego pracodawcy, elastyczność zatrudnienia i możliwość pracy zdalnej, a także reputacja i prestiż pracodawcy. Gdy programista decyduje się zmienić pracę, łatwo się domyślić, że najczęściej impulsem do takiego kroku jest niezadowolenie z jednego lub z kilku wymienionych powyżej aspektów. Jednak do odejścia może zdopingować nawet zwykła nuda, zmęczenie otoczeniem, poczucie stagnacji i wypalenie. Wtedy właśnie programista szuka nowej pracy. Robi to aktywnie lub po prostu daje się znaleźć rekruterom.

Jak często zmienialiście pracę i co Was do tego skłoniło? Podzielcie się z nami Waszym doświadczeniem na ten temat.

<p>Loading...</p>